دیدنی های اصفهان در سفر به اصفهان (قسمت ششم)

17 مرداد 1397
1 دقیقه خواندن

جاذبه های استان اصفهان

آوازه و شهرت جاذبه های گردشگری اصفهان در سراسر جهان پیچیده است. هر ساله تعداد بی شماری از گردشگران و توریست های خارجی برای بازدید از مکان های دیدنی این شهر به اصفهان سفر می کنند. شهر اصفهان نه تنها برای توریست های خارجی جذابیت دارد بلکه مورد توجه مردم سایر شهرهای ایران نیز قرار گرفته است. این قسمت از سفر به اصفهان قصد داریم شما را با دیدنی های دیگر این شهر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

منارجنبان، معماری اعجاب انگیز دوران حکومت مغول در ایران

یکی از شگفت انگیزترین بناهای باستانی اصفهان، منارجنبان نام دارد که معماری آن در نوع خود بی نظیر است. این بنا از دوران مغول تا اکنون در محل واقعی خود قرار داشته و توسط میراث فرهنگی نگهداری می شود. بنای دیدنی منارجنبان از یک ایوان بزرگ و دو مناره بلند ساخته شده است. در ساخت این بنا از کاشی کاری های زیبا با رنگ های فیروزه ای و نیلی استفاده شده است. ظرافت هنرمندان آن دوران در تزئین این بنا، جلوه منحصر به فردی به نمای منارجنبان بخشیده است.

تکان خوردن دو مناره بنای تاریخی منارجنبان بدون اینکه کل ساختمان فرو ریزد، ویژگی اصلی و البته دلیل جذابیت این بنا است. به نظر می رسد وجود تعدادی شکاف در قسمت پایینی ساختمان، عامل ثبات مناره ها باشد. در قسمت زیرین بنای منارجنبان، مقبره فردی به نام شیخ زاهد عمو عبدالله سقلابی قرار دارد. این مقبره را می توانید در ایوان این بنا مشاهده کنید. توصیه می کنیم در سفر به اصفهان، بازدید از این بنای شگفت انگیز را از دست ندهید.

منارجنبان اصفهان

 

آبشار شاه لولاک، طبیعت بکر و آرام برای تجربه سفرهای هیجان انگیز

از شهر اصفهان به سمت جاده شهرکرد که حرکت کنید در مسیر جاده به شهر کوچک چرمهین می رسید؛ در فاصله حدود 5 کیلومتری از سمت جنوب غربی این شهر کوچک، آبشار بسیار زیبایی قرار گرفته است که با نام ” آبشار شاه لولاک” شناخته می شود. این آبشار دائمی یکی از دیدنی های اصفهان در سفر به اصفهان به شمار می رود. آبشار شاه لولاک از دامنه های کوه شاه لولاک که جزو رشته کوه های زاگرس مرکزی است، سرازیر می شود. چشمه های خروشان و پر آب، زیبایی این آبشار را صد چندان کرده اند. اگر عاشق گردش در سرزمین های بکر و طبیعی هستید، آبشار شاه لولاک می تواند بهترین گزینه برای تجربه های هیجان انگیز باشد. پیشنهاد می کنیم دیدن مناظر این آبشار را در تمام فصول سال از دست ندهید. صدای گوش نواز آبشار در فصل تابستان و بهار و منظره قندیل های یخ زده در فصل زمستان، بی نظیرترین مناظر طبیعی را در این مکان به وجود می آورند.

آبشار شاه لولاک

آرامگاه صائب تبریزی، شاعر برجسته عصر صفویه

آرامگاه صائب تبریزی یکی از دیدنی های اصفهان در سفر به اصفهان به شمار می رود. صائب تبریزی با نام اصلی محمد علی بن میرزا عبدالرحیم تبریزی از شاعران برجسته دوران صفویه بود. سروده های این شاعر نامدار به سبک هندی است. او در سال 1081 هجری قمری در شهر اصفهان درگذشت و آرامگاه او که اکنون در خیابان صائب قرار گرفته است یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه محسوب می شود. شاه عباس به صائب تبریزی علاقه زیادی داشت و با احترام با او رفتار می کرد به طوری که تا پایان عمر در دربار شاه باقی ماند. معماری بنای اصلی آرامگاه او به دوران صفویه باز می گردد.

مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ، بنای تاریخی باشکوه از دوران حکومت صفویه

همزمان با دوران حکومت شاه سلطان حسین آخرین پادشاه دوران صفوی، بنای تاریخی و بسیار باشکوهی در اصفهان ساخته شد. این بنا برای تدریس به طلاب حوزه علمیه مورد استفاده قرار می گرفت که هم اکنون هم با عنوان مدرسه علمیه امام صادق در خیابان چهارباغ عباسی شهر اصفهان قرار دارد. تزئیناتی مانند کاشی کاری، قلمزنی، طلاکاری، فلزکاری و معماری برجسته که در نمای این مدرسه به کار رفته، نمای جذابی را در مدرسه به وجود آورده اند. اگر به معماری و هنر علاقه مند هستید بازدید از مدرسه چهارباغ برای شما بهترین گزینه است.