دیدنی های شیراز در سفر به شیراز (قسمت چهارم)

23 مرداد 1397
0 دقیقه خواندن

دیدنی های شیراز در سفر به شیراز

شیراز به عنوان یکی از شهرهای ایران، جاذبه های گردشگری زیادی را در دل خود جای داده است. موزه های شیراز، بخشی از این جاذبه ها هستند و هر ساله توجه بازدید کنندگان خارجی و داخلی را به سمت خود معطوف داشته اند.

شهر شیراز پیشینه تاریخی بسیار قوی دارد، بنابراین وجود موزه های متعدد با مضامین متنوع نمایانگر فرهنگ، آداب و رسوم این شهر در گذر تاریخ خواهد بود. در این مطلب قصد داریم شما را با جاذبه های دیگری از شهر شیراز آشنا کنیم. بی شک از سفر در کنار ما لذت خواهید برد.

دروازه قرآن شیراز، اولین جاذبه گردشگری شیراز در سفر به این شهر

دروازه قرآن شیراز، اولین جاذبه گردشگری شیراز

اگر تا به حال به شهر شیراز سفر کرده باشید، در محل ورودی شهر حتماً نمای زیبایی از یک دروازه بزرگ توجه شما را به خود جلب کرده است. این مکان، دروازه قرآن نام دارد و در قسمت شمال شرقی شیراز واقع شده است. در نزدیکی دروازه قرآن، مقبره شاعر نامی ایرانی، خواجوی کرمانی قرار دارد. از سمت دروازه قرآن شیراز به راحتی و با طی فاصله بسیار کم، در حدود 1 کیلومتر، می توانید به آرامگاه حافظ و باغ جهان نما دسترسی پیدا کنید. دروازه قرآن به دستور عضد الدوله دیلمی ساخته شد.

موزه های شیراز، جاذبه های گردشگری، نمادی از فرهنگ و تمدن ایرانی

موزه نارنجستان

یکی از زیباترین بناهای تاریخی با ارزش فرهنگی در شهر شیراز، موزه نارنجستان است. بنای این ساختمان در باغ نارنجستان قرار گرفته است. این موزه به دستور قوام الملک دوم و پسرش محمدرضاخان ساخته شد. تزئینات بسیار زیبا و منحصر به فرد در معماری این بنا به کار رفته اند؛ گچ بری ها، آینه کاری، منبت کاری، نقاشی های سنتی و کنده کاری هایی این موزه جلوه خیره کننده ای به نمای آن بخشیده است. قدمت این ساختمان به دوران قاجاریه باز می گردد. در این موزه می توانید شاهکارهای معماری و آثار باستانی را مشاهده کنید.

موزه تخت جمشید

موزه تخت جمشید

اگر به دنیای باستان شناسی و آثار تاریخی سنگی و کتیبه ها علاقه زیادی دارید، بازدید از موزه تخت جمشید برای شما بهترین گزینه است. در محوطه تخت جمشید شیراز یک موزه قرار دارد که آثاری همچون کوزه های بزرگ سفالی قدیمی، اجسام سنگی باستانی، چند کتیبه و سرستون های متعدد قرار دارند. بنای این موزه به دستور خشایار شاه ساخته شد و هم اکنون برای بازدید علاقه مندان باز است.

موزه مشاهیر شیراز

موزه مشاهیر شیراز

نمایش آثار هنرمندان ایرانی به همراه تندیس هایی از آن ها در ساختمان موزه مشاهیر شیراز نگهداری می شوند. اهمیت این موزه در پاسداری از هنر و فرهنگ ایرانی و همچنین گرامیداشت مقاوم نام آوران بزرگ ایران زمین، موجب شده است از این موزه به عنوان یک گنجینه با ارزش ملی یاد شود. ساختمان موزه در خانه قدیمی و بسیار زیبا با نام خانه زینت الملوک قرار دارد. بازدید از این موزه را در سفر به شیراز فراموش نکنید.

موزه لباس های سنتی شیراز

موزه لباس های سنتی شیراز

بازدید از موزه لباس های سنتی شیراز برای افرادی که به فرهنگ مردم این منطقه و جامعه شناسی علاقه مند هستند، لذت بخش است. این موزه در خانه صالحی قرار دارد که قدمت آن به دوران قاجاریه باز می گردد. معماری این خانه قدیمی به سبک کلاسیک ساخته شده و شامل گچ بری ها، کنده کاری گل و مرغ و سقف های چوبی است. این موزه در بافت قدیمی شهر واقع شده است.

دریاچه مهارلو، اوج شگفتی و اعجاب طبیعت در شهر شیراز

دریاچه مهارلو، اوج شگفتی و اعجاب طبیعت در شهر شیراز

حدود 27 کیلومتر که از شهر شیراز به سمت جنوب شرقی این شهر حرکت کنید به یکی از جاذبه های دیدنی طبیعی شیراز می رسید که دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود. آب این دریاچه به رنگ صورتی است و یکی از معدود مکان هایی به شمار می رود که عکاسان و زیست شناسان به آن علاقه دارند. جلبک های قرمز، بیشترین پوشش گیاهی این دریاچه را تشکیل می دهند. تالاب و دریاچه مهارلو در شیراز، زیستگاه گونه های جانوری بسیار زیبا نظیر فلامینگوها، اردک ها و مرغابی ها می باشد.