سفر به کاشان شهر گل و گلاب

3 اسفند 1398
1 دقیقه خواندن

 

 

کاشان شهری با وسعت کم و پیشینه تاریخی زیاد، یکی از شهرهای استان اصفهان است. وسعت نه‌چندان زیاد این شهر، برای مسافران فرصتی را فراهم کرده که با خرید تور کاشان بتوانند جاذبه‌های داخل شهر را در یک روز ببینند.

 

کاشان شهری با وسعت کم و پیشینه تاریخی زیاد، یکی از شهرهای استان اصفهان است. وسعت نه‌چندان زیاد این شهر، برای مسافران فرصتی را فراهم کرده که با خرید تور کاشان بتوانند جاذبه‌های داخل شهر را در یک روز ببینند. از این رو اغلب تورها با مقصد کاشان، یک روزه هستند. البته اگر قصد سفر به روستاهای اطراف کاشان را دارید ، یک هفته هم زمان کمی برای ماندن در این شهر پر از جاذبه است.

 

بهترین زمان سفر به کاشان، فصل بهار است. این شهر علاوه بر شهر گل و گلاب، به دارالمومنین هم شهرت دارد. قدمت شهرنشینی 7000 ساله، کاشان را به مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران تبدیل کرده است.

یک گروه باستان‌شناس فرانسوی با حفاری در منطقه سیلک کاشان، آثار باستانی فلزی و سفالی مربوط به هزاران سال پیش را یافتند. آن‌ها سیلک را به عنوان اولین سکونتگاه بشر معرفی کردند، که با استفاده از مصالح ساختمانی مثل خشت خام و ملات گل، اولین خانه‌ها در این محل ساخته‌شده‌اند.

جاذبه‌های دیدنی کاشان را با تور کاشان نظاره کنید.

کاشان در گذشته قطب بازرگانی ایران بوده که همین امر باعث ساخته شدن هزاران خانه سنتی بزرگ توسط بازرگانان ثروتمند قاجار شده. البته تعدادی از آن‌ خانه‌ها تخریب و برخی دیگر بازسازی شده و برای بازدید عموم آزاد هستند. از جمله خانه‌های معروف می‌توان به خانه‌های بروجردی، طباطبایی و عامری اشاره کرد. حمام فین، مسجد و مدرسه آقابزرگ، تپه‌های سیلک و بازار تاریخی کاشان، تعدادی از برجسته‌ترین آثار شهر گل و گلاب هستند. البته روستاهای اطراف کاشان با داشتن مناطق دیدنی فراوان هم از جاذبه‌های کاشان به حساب می‌آیند.

نیاسر، قمصر، مرنجاب، ابیانه، نوش آباد، آران ، بیدگل و ده‌ها روستای اطراف کاشان،  همگی در شمار دیدنی‌های جذاب در تور کاشان قرار دارند. هر کدام از این روستاها چندین جاذبه مشهور در خود جای دادند. آبشار، آسیاب و غار نیاسر، شهر زیرزمینی اویی، خانه‌های قرمز رنگ و آتشکده ابیانه و زیارتگاه مشهد اردهال تنها نمونه‌هایی از جاذبه‌های اطراف شهر هستند.

خانه بروجردی

این خانه‌ی 140 ساله در دوران قاجار ساخته شده است.  شغل صاحبخانه و داد‌و‌ستد کالا با بروجرد، سبب شد که  نام خانه را “بروجردی” بگذارند. وجود بادگیرهای هلالی شکل و قرینه‌ از ویژگی‌های بارز این بنا است. این معماری بی‌نظیر باعث شده که بازدید از آن در برنامه‌ی تمام تورها گنجانده شود. در تاریخ سیزدهم خرداد سال 1354، این اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه طباطبایی، عروس خانه‌های ایرانی

لقب عروس خانه‌های ایرانی برای این خانه، به خاطر زیبایی و معماری خاص این بنا است. تزیینات باشکوه، گچبری‌های خاص و استفاده از شیشه‌های رنگی، اصالت معماری ایرانی- اسلامی را به طور کامل حفظ کرده است. ساخت این خانه 10 سال طول کشیده است.

باغ فین

باغ فین، با معماری چشمگیر در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است. درختان سربه‌فلک کشیده در دو طرف ورودی باغ، چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کنند. صدای آرامش بخش فواره‌های کوتاه در میان درختان بلند، حس فوق‌العاده‌ای را در هر رهگذری ایجاد می‌کند.  نام حمام مشهور فین در این بنا ، یادآور داستان معروف قتل امیرکبیر است.

بازار تاریخی

از مهم‌ترین آثار باستانی هر شهر بازار است. بازار تاریخی کاشان یکی از پر‌رونق‌ترین بازارهای ایران است. معماری این بازار مربوط به سه دوره صفویه، زندیه و قاجاریه است. در اینجا راسته بازارهایی همچون مسگرها، زرگرها، پارچه‌فروش‌ها و کفاش‌ها به چشم می‌خورند. نکته جالب اینجاست که در این بازار مکان‌های دیدنی زیادی از جمله آب‌انبار، کاروانسرا، مسجد، حمام هم وجود دارد که شما می‌توانید با رفتن به بازار با یک تیر چند نشان بزنید.

 

در تور کاشان شما گزینه‌های فراوانی برای اقامت دارید. از رزرو اقامتگاه‌های داخل شهر گرفته تا هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های سنتی روستاهای اطراف، تمام مکان‌های پیش روی شما برای ماندن در این شهر زیبا و پرجاذبه هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا با قیمت مناسب یک اتاق عالی برای استراحت و اقامت داشته باشید. اگر در گروه افرادی هستید که دوست دارید ماندن در خانه‌های قدیمی را تجربه کنید و با فرهنگ گذشته چند روز را سپری کنید، پیشنهاد ما به شما رزرو اقامت‌گاه‌های سنتی است. اما اگر اقامت لاکچری و مدرن را می‌پسندید هتل‌های چند ستاره کاشان گزینه‌های مناسب در تور کاشان هستند .

برای اطلاع از کلیه اقامت‌گاه‌ها و نرخ رزرو آن‌ها می‌توانید با کارشناسان پرستوسیر تماس بگیرید و با خرید تور کاشان سفری دل‌انگیز با عطر گل و گلاب را تجربه کنید.