نکاتی در مورد اینکه چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟

31 فروردین 1399
1 دقیقه خواندن

کرونا نوعی از ویروس هست که به طور معمول بر دستگاه تنفس پستانداران از جمله انسان تاثیر میگذارد.این ویروس ها با سرما خوردگی و سندرم حاد تنفسی شدید همراه هستند. ویروس کرونا که عامل این بیماری است به سیستم تنفسی حمله میکند. حال سوال این است که چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟

کرونا نوعی از ویروس هست که به طور معمول بر دستگاه تنفس پستانداران از جمله انسان تاثیر میگذارد. این ویروس ها با سرما خوردگی و سندرم حاد تنفسی شدید همراه هستند و همچنین میتوانند روی روده نیز تاثیر بگذارند. ویروس کرونا که عامل این بیماری است به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد. حال سوال این است که چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟ پاسخ این سوال را در این مطلب بخوانید.

بر اساس گزارشات و اطلاعات اولین مورد بیماری در سال ۲۰۱۲ میلادی در کشور عربستان در مردی ۶۰ ساله کشف شد که منجر به مرگ مرد بیمار شد.

علائم بیماری کووید ۱۹

سرفه های خشک و مکرر و آزار دهنده، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر میشود و تنگی نفس و احساس گرفتگی سینه از علائم کووید ۱۹ هستند.

 

راه های پیشگیری از کرونا و اینکه چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟

بهداشت دست، اولین و مهمترین خط دفاع است. با شستن مکرر دست ها با آب گرم و صابون از مبتلا شدن به کرونا جلوگیری کنید.

یکی دیگر از نکات در پاسخ به سوال« چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟ »این است که دهان و بینی را هنگام عطسه و یا سرفه کاملا با آرنج بپوشانید.

از تماس محافظت نشده با حیوانات اهلی و وحشی خودداری کنید. به تازگی ثابت شده است که حیوانات نیز میتوانند ناقل این ویروس باشند.

در تجمّعات انبوه و مکان های پر تردد عمومی از ماسک استفاده کنید، و سعی کنید فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

از رو بوسی و دست دادن به شدت بپرهیزید، حتی با افرادی که هیچ گونه علائمی در آنها وجود ندارد، زیرا این ویروس کرونا تا مدتی بدون علائم در بدن فرد وجود دارد اما فرد از آن بی خبر است و هیچگونه علائمی ندارد و یا ممکن است ویروس در بدن فرد نباشد و فرد فقط ناقل ویروس باشد.

از لمس چشم، بینی و دهان با دست های استریل نشده بپرهیزید. زیرا راه ورود ویروس کرونا به بدن از طریق همین عضوها بدن میباشد.

همیشه دستکش یک بار مصرف به همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

قبل از خوردن غذا دست های تان را با آب گرم و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید.

از خام خواری به شدت بپرهیزید و گوشت و تخم مرغ را به صورت کامل بپزید.

اگر علائم بیماری را دارید، و فکر میکنید بیمار هستید، در خانه بمانید و از نزدیک شدن به اعضای خانواده خودداری کنید. در یکی از اتاق های منزلتان خود را قرنطینه کنید تا از شیوع بیماری در جامعه جلوگیری کنید.

چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟

سوالی است که هم اکنون مشغله ذهنی همه افراد جهان شده است و همه دانشمندان به دنبال پیدا کردن درمان و یا واکسن برای این بیماری هستند. اما تا به الان درمانی برای بیماری کرونا پیدا نشده است.

برخی از شیوه های مراقبتی برای ویروس کرونا در زیر آمده است.

به حد کافی استراحت کنید و خواب منظم داشته باشید.

مرتبا آب بخورید و گلوی خود را مرطوب نگه دارید.

از کشیدن سیگار و دخانیات جدا خودداری کنید.

برای کاهش درد و تب از استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنید. از دستگاه بخار استفاده کنید و هوای خانه را مرطوب نگه دارید.

نحوه تشخیص ویروس کرونا

ویروس این بیماری با نمونه گیری از مایعات تنفسی مانند موکوس از بینی و یا خون تشخیص داده میشود.

 

بسیاری از افراد میپرسند:

چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟

آیا برای جلوگیری از این ویروس واکسنی وجود دارد؟

این ویروس برای چه افرادی می تواند خطرناک باشد؟

پزشکان در پاسخ به سوال چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟ میگویند مهم ترین اصل برای پیشگیری شستن دست ها و رعایت بهداشت فردی و عمومی میباشد.

همانطور که گفتیم واکسن و دارویی برای پیشگیری از این ویروس وجود ندارد و فقط با رعایت بهداشت فردی و عمومی میتوان از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد.

این ویروس برای افراد سالمند و کسانی که بیماری زمینه ای مانند آسم و مشکلات تنفسی و قلبی دارند، میتواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.

حالا ممکن است برای افراد سالمند و کسانی که بیماری زمینه ای دارند این سوال ممکن است پیش بیاید چگونه در مقابل کرونا از خودمان محافظت کنیم؟ جواب و راه حل این سوال ماندن در خانه و رعایت بهداشت میباشد.