445 سکه در خرمدره کشف شد

3 آبان 1396
1 دقیقه خواندن

کشف 445 سکه در زنجان

 

 

کشف 445 سکه در زنجان

روز سه شنبه در نشستی خبری در زنجان  سرهنگ ابوالفضل مرادی اعلام کرد: در پی گزارش های رسیده از منابع مردمی به یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و ماموران انتظامی خرمدره مبنی برخرید و فروش اشیای تاریخی و فرهنگی در یکی ازمنازل این شهرستان، موضوع در دستور کار قرار گرفت.
او در ادامه ی این گزارش خود اینچنین افزود: پس از هماهنگی با نیروی انتظامی خرمدره و کسب مجوز قضایی، متهم دستگیر و 445 قطعه سکه متعلق به دوره سلجوقی، اتابکان آذربایجان و یک قبضه خنجر مفرغی متعلق به هزاره اول قبل از میلاد کشف شد.

تقلبی بودن تابوت کشف شده از قاچاقچیان

زمانی که در این باره از سرهنگ مردای سوال شد ایشان اینگونه پاسخ دادند: شب گذشته یک تابوت سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان از قاچاقچیان اشیای تاریخی در شهرسان طارم به‌دست آمد که در بررسی‌ها مشخص شد این تابوت تقلبی است.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی و گردگشری استان زنجان اینگونه توضیح داد که: این قاچاقچیان سعی در فروش تابوت و خروج آن از کشور را داشتند که با اقدامات اطلاعاتی‌ عملیاتی صورت‌گرفته از یک ماه پیش تاکنون، ناکام ماندند.
پیش از این برخی منابع خبری اعلام کردند تابوت کشف شده در شهرستان طارم از جنس سفال و منقش به خط میخی فارسی باستان بوده است.
مسئول پژوهش های اداره کل میراث فرهنگی زنجان با اشاره به اینکه نقوش و خطوط تابوت مذکور خیلی خوب کپی شده است، افزود: در این اثر تلاش شده با کپی نمادها و خط میخی فارسی باستان آن را متعلق به دوره هخامنشی نشان دهند.
بنا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، حدود یک هزار و 800 اثر تاریخی در این استان شناسایی شده که 746 مورد از آن ها در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با ما همراه باشید.