تخریب 20 درصدی آثار باستانی کرمانشاه

23 آبان 1396
1 دقیقه خواندن

تخریب آثار تاریخی شاخص استان کرمانشاه

مطابق گزارشی که امروز سه شنبه ورخ 23/8/ به وسیله ی گزارشگرات ما از سازمان میراث فرهنگی و امور گردشگری تهیه شده است ،علی‌اصغر مونسان برای پاسخ گویی به میزان خسارت های وارد شده بر آثار تاریخی استان کرمانشاه بر اثر زلزله در مقابل تریبون قرار گرفت و اظهار داشت: بر اساس اطلاعات دریافتی از گزارش تیم‌های اعزامی به قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام‌آباد، ماهیدشت، ریجاب و گیلانغرب، بناهای شاخص استان کرمانشاه شامل کاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسرو و چهار قاپی در شهرستان قصر شیرین، زیج منیژه در سرپل ذهاب و قلعه یزد گرد در شهرستان دالاهو، به‌صورت متوسط 20‌ درصد دچار تخریب و ریزش شده‌اند.

تخریب آثار باستانی شاخص کرمانشاه
او در باره این خسارات اینگونه توضیح داد که : ‌اثر تاریخی زیج منیژه در سرپل ذهاب آسیب جدی ندیده و بخش‌هایی از تاق‌ها ریزش محدودی داشته که مستندنگاری آن نیز صورت گرفته است و بنای چهار قاپی قصر شیرین نیز که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد ترک‌هایی در سازه آن مشاهده شده که قابل مرمت و استحکام‌بخشی است.

صحبت های معاون رییس جمهور در مورد آسیب وارده به آثار تاریخی کرمانشاه

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به تخریب وارده به کاروانسرای قصر شیرین تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی در این بنا نیز دیوار سنگی ضلع شرقی به ضخامت 80 سانت، طول بیست متر و به ارتفاع هشت متر تخریب شده است.
زمانی که از ایشان درباره میزان خسارت های وارد شده بر دیگر آثار تاریخی سوال شد اینگونه پاسخ داد که: خوشبختانه «تاق گرا» واقع در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب آسیب ندیده اما تعدادی سنگ بزرگ در اطراف آن سقوط کرده و بیست متر از حاشیه جاده دسترسی به این اثر تاریخی نیز ریزش کرده است.

تخریب آثار باستانی کرمانشاه

آثار تاریخی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به گزارشات خود اضافه کرد : نقش برجسته آنوبانی نی واقع در سرپل ذهاب و یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های کشور نیز از آسیب در امان مانده است اما در اثر زلزله تعداد زیادی سنگ در محوطه بیرونی و داخلی آن به‌صورت پراکنده سقوط کرده که نیاز به جمع‌آوری و سامان‌دهی دارد.
وی با تأکید بر اینکه اثر جهانی بیستون و طاق بستان آسیب ندیده است، تخریب یکی از دیوارهای قلعه گبری مشرف به جاده و ریزش تعدادی از سنگ‌های دیواره کاخ خسرو را از دیگر آسیب‌های وارده به آثار تاریخی استان کرمانشاه عنوان کرد و افزود: اکنون هیاتی در حال برنامه‌ریزی برای مرمت‌های اضطراری بناهای تاریخی آسیب دیده است.

زلزله کرمانشاه

مطابق با این گزارش ، زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر ساعت 21 و 48 دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند. 
این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق 11 کیلومتری زمین روی داد.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
براساس آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد مدیریت بحران کشور، تا صبح امروز، سه شنبه، در استان کرمانشاه 423 کشته و 7156 مصدوم شده اند.
پس لرزه ها هنوز ادامه دارد و مسئولان برای بررسی وضعیت و برنامه ریزی در مناطق زلزله زده حضور دارند. 
قرار است امروز رئیس جمهوری به مناطق زلزله زده سفر کند.

 

آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با ما همراه باشید.