آثار ملی آذربایجان شرقی

20 خرداد 1396
1 دقیقه خواندن

آثار ملی و تاریخی آذربایجان شرقی

در دنباله مقالات مربوط به معرفی آذربایجان شرقی میخواهیم ، میخواهیم برخی از آثار ملی و تاریخی آذربایجان شرقی  معرفی کنیم. با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

خانه مشروطیت

موزه مشروطیت که به آن خانه مشروطیت هم گفته می‌شود، در سال ۱۳۶۵ خورشیدی به همت میراث فرهنگی خریداری و در سالهای بعد پس از مرمت و آماده سازی اساسی به موزه و خانه مشروطیت تبدیل شد، تاریخ بنای این ساختمان که به سالهای ۱۲۸۸ هجری بازمیگردد منسوب به حاج مهدی کوزه کنانی از فعالان مهم نهضت مشروطیت می‌باشد و ارزش تاریخی و فرهنگی این خانه بیشتر به دلیل استفاده و رفت و آمد مشروطه خواهانی است که نهضت مشروطه را مدیریت کرده‌اند.

آثار ملی و تاریخی آذربایجان شرقی

این خانه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و با نمایش آثار و اسناد تاریخی مهم در ارتباط با مشروطه و اداره مدیریت میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در محله کوزه کنان شهرستان تبریز فعال است.

فضای اصلی خانه مشروطه رو به سمت جنوب قرار دارد و پنجره‌های اورسی با نقشهایی از چوب و شیشه‌های رنگی نور خورشید را کنترل و پخش می‌کند و یک ایوان ستوندار کشیده آنرا از بارندگی و آسیبهای احتمالی حفظ می‌کند. سرسرای ورودی خانه هم با بدنه آجری رنگی پوشیده شده و منتهی به راه ارتباطی طبقه همکف و اول می‌شود که قسمتهای مختلف خانه را به یکدیگر متصل کرده است. مساحت خانه مشروطیت بیش از هزار متر مربع است که هشتصد متر مربع آن شامل زیر بنای فضای اصلی آن در دو طبقه است و دویست و چهل متر مربع هم فضای خدماتی آن را تشکیل می‌دهد.

برای سفر به تبریز و دیدن از این میراث تاریخی ملی میتوانید علاوه بر راه های زمینی با تهیه بلیت هواپیما نیز سفر خوبی تجربه کنید.

خرید بلیت هواپیما داخلی

 

زیبایی های کندوان

روستای تاریخی کندوان در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا در فاصله ۶۲ کیلومتری جنوب شرق تبریز و در میان دره های سرسبز و کنار رودخانه پر آب کندوان قرار گرفته و در فهرست میراث گردشگری تاریخی و طبیعی قرار دارد، قدمت این روستا که به سده های پیش از اسلام بازمی گردد از نوع صخره ایست به شکلی که از دل صخره های طبیعی، خانه‌ها، انبارها و معابر عبوری ساخته و تراشیده شده است.

روستای کندوان

این تپه‌ها که به شکل مخروطی و کله قندی است از نوع صخرههای اینمبریت و لاهار است که حاصل فوران آتشفشان سهند و رسوبات حاصل از باران و برف است، ارتفاع این صخره‌ها نزدیک به ۸۰ متر است که در بعضی نقاط به صد متر هم می‌رسد، در میان این صخره‌ها صدها خانهٔ روستایی، اتاق‌ها، انبارها و معابر و حتی مسجد ساخته شده که به صورت طبیعی از دل صخرهها حفاری و تراشیده شده این خانه‌های صخرهای گاهی در چند طبقه ساخته شده و بر روی هم سوارند و از طریق حفره‌ها و معابری به یکدیگر متصل شدهاند.

این روستا در فهرست مناطق نمونه گردشگری تاریخی و طبیعی ایران به ثبت رسیده و از سازه‌های کم نظیر و حیرت انگیز در نوع خود است. همین امر موجب می‌شود تا هر ساله مسافران و گردشگران متعددی از سراسر کشور و حتی خارج از کشور در تورداخلی ایران از آن دیدن کنند.


آژانس گردشگری پرستو سیر برگزار کننده تور های داخلی و خارجی و ارائه دهنده خدمات بلیت هواپیما داخلی و خارجی دارای برنامه متنوعی از تور های خارجی و داخلی میباشد، از سایت ما دیدن کنید.