جغرافیای طبیعی و تاریخی استان آذربایجان شرقی

13 خرداد 1396
1 دقیقه خواندن

طبیعت و تاریخ آذربایجان شرقی

در دنباله مقالات مربوط به معرفی معرفی استان آذربایجان شرقی  میخواهیم به معرفی طبیعت و تاریخ آذربایجان شرقی  این استان زیبا خواهیم پرداخت .با آژانس گردگشری پرستو سیر همراه باشید.

 

استان اذربایجان شرقی به واسطه جاذبه های متنوع و میزان تفاوت آب و هوا در فصول سال به عنوان یکی از جاذبه های مهم ایرانگردی و مقصد تابستانه و بهاره بسیاری از تور های داخلی معرفی میگردد. از این رو آشنایی با این استان سبب خواهد شد تا با آگاهی بیشتری در سفر به این استان اقدام کنیم .

کوه های آدربایجان شرقی 

  • رشته کوههای میشوداغ ۳۱۵۵ متر
  • رشته کوههای سهند ۳۷۱۵ متر
  • رشته کوههای سبلان ۴۸۱۱ متر
  • رشته کوههای بزغوش به ۳۲۳۰ متر

 رود های آدربایجان شرقی 

  • رودخانه مرزی ارس
  • رودخانه آجی چای
  • رودخانه قزل اوزن
  • رودخانه صوفی چای
  • رودخانه آیدوغموشی

طبیعت آذربایجان شرقی

طبیعت آذربایجان شرقی گذشته از قرار داشتن در منطقه‌ای کوهستانی از جلوه‌ها و تنوع خاصی برخوردار است مانند سواحل جنوبی ارس که به ارسباران معروف است و تلفیقی از کوه و جنگل و دشتهای سبز و پهناور که هوش از سر هر بیننده ای می‌رباید.

 مناطق پست و جلگه‌ای غرب شهر تبریز و سواحل و کرانه‌های دریاچه ارومیه همراه با جزیره‌های آرزو، اشک، قوین، اسپیرو که جزو تالابهای مشهور و ثبت جهانی شده است.

طبیعت و تاریخ آذربایجان شرقی

همین امر توریست های زیادی را همراه تورداخلی و ایرانگردان کرده است یا مناطق این چنینی را بازدید کنند. این جزایر که در میان دریاچه ارومیه قرار دارند محل زندگی و نگهداری گونه‌های نادری از حیواناتی چون گوزن زرد ایرانی، پلنگ ایرانی، قوچ و بزکوهی می‌باشد.

تاریخ آذربایجان شرقی

در ادامه به تاریخ آذربایجان شرقی آن خواهیم پرداخت. برای نخستین بار نامی که اصل و ریشه نام فعلی آذربایجان است را در روزگار اسکندر می‌بینیم.

تاریخ آذربایجان شرقی پیش از اسکندر

استرابون (درگذشت ۱۹ میلادی) جغرافیدان یونانی حقیقت واقعه و فرمانروایی یک اسپهبد ایرانی را در آذربایجان در روزگار تسلط اسکندر و جانشینانش چنین نقل می‌کند،:

چون اسکندر بر ایران دست یافت، در شمال ماد در آنجا که اکنون آذربایجان است سپهبدی ایرانی به نام آتروپات قیام کرد و آن سرزمین را از افتادن به دست یونانیان حفظ کرد و سلطنت مستقل و آزادی را بنا نهاد که قرنها بر پا بود، بازماندگان آتروپات تا زمان خود استرابون که معاصر اشکانیان است فرمانروایی داشته‌اند.

کوه های آذربایجان شرقی

به عبارتی چون اسکندر سرزمین ایران را فتح کرد در شمال غرب ایران یعنی ماد کوچک با مقاومت سپهبد ایرانی به نام آتروپات روبرو شد، آتروپات سرزمین خود را به دست یونانیان نسپرد ولی چون دریافت که دیگر ممالک به دست اسکندر سقوط کرده اند دانست که جنگ جز نابودی آن سرزمین چیزی به دنبال نخواهد داشت اندیشید و سیاست را با دلاوری آمیخت و با بستن عهدنامه‌ای از افتادن آذربایجان به دست دشمنان ایران جلوگیری کرد.

تاریخ آذربایجان شرقی پس از اسکندر

بعد از مرگ اسکندرکه نزاع و خونریزی میان جانشینان او درگرفت مردم آن سامان به شکرانه حفظ این منطقه از آشوب، آتروپات را په پادشاهی برگزیدند و از آن پس سرزمین ماد کوچک را به نام آتروپات خواندند.

ابن خرداد نام آذربایجان را مأخوذ از نام همین اسپهبد دانسته، بر همین منوال آتورپاتکان هم تلفظ شده و یونانیان و نویسندگان ارمنی اترپتکان نوشته‌اند، همین طور آذربایگان، آذرباذگان، آذرباذگان، آذربایگان، آذربایجان، آذربیجان و اذربایجان نیز نوشته‌اند.

 یاقوت مؤلف معجم البلدان و عدهای یگر آذربایجان راه حافظ النار» یا «حافظ بیت النار» گفته‌اند. در شاهنامه فردوسی و ویس و رامسین فخرالدین گرگانی و خمسه نظامی به فراوانی نام آذربایجان و شهرهای آن آمده است.

فردوسی به یک ماه در آذر آبادگان بهبودنل و شاهان و آزادگان فخرالدین گرگانی گزیده هر چه در ایران بزرگان در آذربایگان و ری و گرگان جانفشانی و پایمردی مردمان این خطه از ایران زمین برای حفظ و سیانت از قلمرو جغرافیایی و فرهنگی ایران در دوره‌های گوناگون تاریخی بر هیچ کس پوشیده نیست و آذربایجان همواره کانون جنبشها و فعالیت‌هایی چون قیام بر علیه بنی امیه و بنی عباس، ایستادگی در مقابل تجاوزات عثمانی، روسیه و مهمتر از همه بنیاد و سرآغاز مبارزات جنیش مشروطه خواهیست که تاریخ ایران را دگرگون ساخت.


آژانس گردشگری پرستو سیر برگزار کننده تور های داخلی و خارجی و ارائه دهنده خدمات بلیت هواپیما داخلی و خارجی دارای برنامه متنوعی از تور های خارجی و داخلی میباشد، از سایت ما دیدن کنید.