یازدهمین جشنواره گردشگری و صنایع وابسته

7 بهمن 1396
1 دقیقه خواندن

 

 • اطلاعات اولیه نمایشگاه

  •  نوع نمايشگاه : بين المللي تخصصي
  • زمان برگزاري : 3 تا 6 بهمن 1396 برابر 23 تا 26 ژانويه 2018
  •  مکان برگزاري : محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران
  •  ساعت بازديد : 9 صبح تا 6 بعد از ظهر
  • فضاي کلي تحت پوشش : 34291 مترمربع
  •  سالن هاي تحت پوشش : 41،40،38،35، 44A،44B
  •  برگزارکننده : شرکت بين المللي بازرگاني و نمايشگاهي تهران با مجوز سازمان توسعه تجارت ايران و با حمايت و همکاري سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري کشور
  • سايت اينترنتي : www.titexgroup.com

  اهـداف بــرگـزاري نمـايشگـاه

   

  آشنايي و معرفي داشته ها ، امکانات و ظرفيت هاي کشور در دو حوزه گردشگري و هتل داري. شناسايي مشکلات، موانع و نقاط ضعف موجود در اين دو حوزه، 
  ترغيب و تشويق افراد، شرکتها و موسسات به ورود و فعاليت در اين دو بخش و وادار نمودن سازمانهاي دولتي متولي گردشگري به حمايت و مساعدت از دست اندرکاران صنعت مذکور.
  ايجاد زمينه هاي مناسب بمنظور بهره گيري از ظرفيت هاي گردشگري و ايجاد اشتغال در کشور که ناشي از فعل و انفعالات گردشگري است و بهره مندي از سطح بسيار بالاي درآمدزايي صنعت گردشگري.
  فراهم نمودن بسترهاي لازم جهت ورود گردشگر به کشور و يافتن راهکارهاي لازم بمنظور رفع موانع موجود تا حد امکان و با در نظر گرفتن معيارها و شرايط فرهنگي و اجتماعي کشور.
  با توجه به اينکه صنعت گردشگري سومين صنعت درآمدزا در جهان محسوب ميشود يکي از مهمترين اهداف اين نمايشگاه، ارتقاء جايگاه صنعت توريسم و ايجاد فرهنگ پذيرش گردشگر در جامعه است به گونه اي که از گردشگر گريزي اجتناب شود و تا حدي از وابستگي به درآمدهاي نفتي فاصله گرفته شود.
  آشنايي عموم مردم با سازمان ها، انجمن هاو نهادهاي متولي امر گردشگري و ارائه انتظارات ايشان به مسئولين و متقابلاً پاسخگويي مسئولين به خواسته ها و مشکلات موجود در اين زمينه.
  آشنايي دست اندرکاران با نوآوري ها و ظرفيت هاي موجود در عرصه بين المللي و تلاش براي رسيدن به استانداردهاي جهاني.
  آشنايي با مشکلات و کاستي هاي موجود در مراکز اقامتي و هتل ها و يافتن راهکارهاي ممکن براي مرتفع نمودن آنها. آشنايي با چگونگي مديريت موفق هتل هاي دنيا و بکارگيري روش هاي بهسازي و استانداردسازي هتل ها بمنظور رفع معضلات آنها.

   

  نمايشگاه بين المللي گردشگري و صنايع وابسته

  يک ضرورت انکارناپذير براي کشوري با پيشينه تاريخي چند هزارساله
  هر ساله در تمامي کشورهاي صاحب صنعت نمايشگاهي دنيا، نمايشگاههايي به منظور ترويج صنعت سفر و گردشگري برگزار ميگردد که به عنوان ابزاري مناسب جهت به رخ کشيدن داشته هاي فرهنگي، تاريخي، طبيعي يا صنعتي آن کشور به کار گرفته ميشوند.
  برخي از اين کشورها اين نمايشگاه را براي معرفي سوابق تاريخي خود برپا مي نمايند و بعضي ديگر تلاش در ارائه دستاوردها و تلاشهاي چند دهه اخير جامعه خود در جهت پيشرفت و توسعه دارند، ولي در هر صورت همگي تا حد امکان و تا جاييکه ظرفيت تاريخي شان اجازه دهد (و يا حتي فراتر از ظرفيت واقعي) نقبي به گذشته خود مي زنند و آنچه را که از گذشتگان برايشان به ميراث باقي مانده با تبليغات بسيار به ساير جوامع معرفي مي نمايند.
  شناساندن ظرفيتهاي توريستي در کشورهايي که در اين زمينه موفق عمل نموده اند موجب شده است تا صنعت گردشگري به يکي از مهمترين و يا حتي در بعضي، به اصلي ترين منبع درآمدهاي ارزي اين کشورها بدل شود. ولي آنچه در اين بين مسلم و مسجل است اينکه اين کشورهاي موفق، در شناسايي و يافتن پتانسيلهاي گردشگري سرزمين خود صحيح عمل نموده و در شناساندن آنها به ساير کشورها نيز از هيچ تلاشي فرو گذار نکرده اند و در راستاي اين حرکت خود از نمايشگاهها نيز به عنوان يک ابزار بسيار مهم که در سطح بين المللي رسماً پذيرفته شده اند بهره مي جويند.در کشوري همچون ايران که تنها سابقه تاريخي و فرهنگي تعداد انگشت شماري از کشورهاي جهان با آن برابري ميکند هنوز اهميت برگزاري نمايشگاه بين المللي صنعت گردشگري در حدود لازم و مکفي براي بسياري از دست اندر کاران اين صنعت عيان نشده و يا به تعبيري ميتوان گفت که تاکنون ابزار و امکان لازم براي شکل گيري گسترده آن مهيا نبوده است.

  همواره نام کشورهايي مانند ايران، يونان، مصر، چين و ايتاليا يادآور تمدنهاي باستاني و قدرت و عظمت اين تمدنها در دوراني هستند که هنوز شالوده هشتاد درصد کشورهاي فعلي جهان پي ريزي نشده بود. ليکن متاسفانه ميزان موفقيت کشور ما در ارائه و معرفي تمدن کهن خود در مقايسه با چهار کشور ديگر به هيچوجه قابل مقايسه نيست و گويي اهميت آن ناديده انگاشته شده است و اکثريت مردم ما اصولا نميدانند که ورود جهانگردان به کشورمان حداقل از لحاظ اقتصادي چه منافع و درآمدي را نصيبشان مي کند. اين در حالي است که کشور ايران به جهت تنوع اقليمي و زيستي جزو 5 کشور برتر جهان و از نظر تاريخي و فرهنگي بين 10 کشور برتر دنيا قرار دارد. به عبارت ديگر از نظر جاذبه هاي توريستي کشورمان جزو 10 کشور برتر دنياست.بازدهي اقتصادي ورود گردشگر به کشورها آنقدر بالاست که همانگونه که ذکر شددر بعضي ازکشورها صنعت گردشگري به اصلي ترين منبع کسب درآمدهاي ارزي بدل شده است. ورود هر يک نفر توريست به کشور براي حداقل… رسته کاري ايجاد اشتغال مي نمايد. اين يک واقعيت ثابت شده و انکار ناپذير است که ورود گردشگر به هر کشوري مساوي است با ورود ارز و اشتغالزايي در آن کشور.اين يک حقيقت اثبات شده و پذيرفته شده است که صنعت گردشگري حداقل از بعد اقتصادي عامل پيشرفت کشورها و ايجاد رقابت در درون ساختار اقتصادي آنهاست. پس حال که کشور ما ظرفيت و پتانسيل جذب اينچنين درآمدي را دارد، ضروري است تا زمينه و امکانات آن نيز فراهم گردد تا موضوع پذيرش گردشگر به يک معضل تبديل نشود. هر يک روز تعلل در اين خصوص يعني امتناع کردن از کسب درآمد از منابع و استعدادهاي تاريخي و فرهنگي. هم اينک صنعت گردشگري به عنوان يکي از 3 صنعت مهم و درآمدزا پس از صنايع نفت و خودرو سازي قرار دارد. هر چند که پيش بيني ميشود تا کمتر از دو دهه ديگر، از لحاظ درآمد زايي مقام نخست را به خود اختصاص دهد.
  برپايي نمايشگاه بين المللي صنعت گردشگري و هتل داري ايران در حقيقت اين فرصت را براي تمامي سازمانها، اتحاديه ها، تشکل ها، شرکتها و همچنين افرادي که به نوعي در ارتباط با اين صنعت هستند ايجاد نموده تا امکان معرفي و ارائه توانمنديها و امکانات خود را هم به عموم مردم و هم به موسسات و سازمانهاي مرتبط بدست آورند.

  <h2