با کاخ گلستان تهران و بناهای تاریخی موجود در آن آشنا شویم.

3 شهریور 1398
0 دقیقه خواندن

کاخ گلستان یکی از کاخ های قدیمی ایران است که در استان تهران واقع شده است و بنیه اصلی آن در زمان شاه عباس صفوی بنا نهاده شده است . از سال 1392 طی یک جلسه جهانی ، نام این کاخ در لیست میراث فرهنگی جهان قرار گرفت . کاخ گلستان در تمام روزهای سال به جز تعطیلات رسمی باز می باشد .

تهران گردی :

تهران بزرگترین استان ایران و پایتخت سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی آن به شمار می رود . برخلاف شلوغی آن ، می توان از جاذبه های این شهر لذت برد. اگر به دنبال پیدا کردن و آشنایی با سبک های معماری اروپایی می باشید ، به میدان حسن آباد تهران بروید که در جنوب غرب تهران قرار دارد و در اطراف آن ساختمان های زیبا ، مراکز خرید باشکوه و حتی رستوران های خوبی قرار دارد. همچنین اگر در تابستان قصد تهران گردی دارید، از آبشار کلوگان این شهر دیدن نمایید تا گرمای سفر را فراموش کنید که در دل روستای شمیرانات تهران واقع شده است. همچنین برای صرفه جویی در هزینه می توان غذاهای خیابانی تهران را امتحان کرد که در بین آن ها می توان غذاهای ملل دیگر را هم یافت . اگر قصد دارید بازارهای شیک تهران را بشناسید، می توانید به سراغ بازار تجریش آن رفت . در کنار تمام جاذبه های گردشگری تهران ، کاخ گلستان جذابیت خاص خود را دارد که عمارت های زیبایی را در خود جای داده است . علاوه بر تهرانگردی می توان خستگی یک روز گرم را با بستنی های بی نظیر این شهر رفع کرد.

تاریخچه کاخ گلستان :

کاخ گلستان که در استان تهران و در مرکز آن واقع شده است ، مربوط به دوره قاجاریه ، صفویه و زندیه می باشد و از زمان صفویه تاکنون تغییراتی پیدا کرده است و به طور کلی قدمت این کاخ باشکوه به بیش از چهارصد و چهل سال می رسد . علت نامگذاری کاخ گلستان به این نام به دلیل وجود یک تالار زیبا به نام گلستان می باشد . اصل و بنیان این کاخ در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است و پس از آن در هر دوره تغییراتی کرده است . کاخ گلستان از سال هزار و سیصد و نود و دو طی یک اجلاس جهانی در لیست میراث های فرهنگی جهان قرار گرفت و در تمام ایام سال به جز تعطیلی های رسمی در آن بر روی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی باز است . وسعت این کاخ بزرگ به بیش از چهار هکتار می رسد . آدرس دقیق این کاخ به صورت زیر می باشد :

 تهران، خیابان پانزده خرداد ، ضلع شمالی میدان ارگ .

بناهایی جدید و قدیمی موجود در کاخ گلستان :

در کاخ گلستان ، جدا از زیبایی ها و جذابیت های آن ، بناهایی وجود دارد که تعدادی از آن ها از همان ابتدای بنای بنیه کاخ وجود داشته که تعدادی از این بناها به شرح زیر می باشند :

1 . بنای زیبای شمس العماره

  1. تالار آینه و تالار عاج
  2. ایوان باشکوه تخت مرمر
  3. خلوت کریمخانی
  4. عمارت بادگیر و حوضخانه آن
  5. عمارت صندوق خانه و رخت دارخانه سلطنتی
  6. تکیه دولت و دروازه نقاره خانه

برنامه بازدید از کاخ گلستان و روزهای تعطیل آن :

کاخ گلستان در ایام بهار و تابستان از ساعت نه و نیم صبح تا ساعت پنج و نیم عصر باز می باشد و بازدید کنندگان در این ساعات می توانند نسبت به خرید بلیط اقدام نمایند ولی در روزهای زمستان و پاییز از ساعت نه صبح تا ساعت چهارو نیم عصر باز می باشد . این کاخ در مناسب های تعطیلی رسمی تعطیل می باشد که به شرح زیر می باشند : رحلت امام خمینی (ره) ، شهادت حضرت علی (ع) ، تاسوعا و عاشورای حسینی ( نهم و دهم محرم ) ، شهادت امام حسن مجتبی (ع) ، اربعین حسینی( بیست صفر ) ، شهادت امام جعفر صادق (ع) ، روز طبیعت یا سیزده به در (13 فروردین ) .

مبلغ ورود به کاخ گلستان و نکات مهم در بازدید از آن :

برای ورودی کاخ گلستان و بازدید از هر قسمت آن مبلغی تعیین شده است که مبلغ ورودی به کاخ در صورتی که بازدید کننده داخلی باشد ، معادل دوهزار و پانصد تومان می باشد اما برای بازدیدکنندگان خارجی معادل پانزده هزار می باشد . مبلغ بازدید از عمارت و تالارهای داخلی کاخ گلستان برای بازدید کننده داخلی معادل دوهزار تومن و برای بازدید کننده خارجی هشت هزار تومان می باشد . همچنین هزینه بلیط برای بازنشستگان کشوری و لشکری، ایثارگران و جانبازان ، افراد تحت پوشش کمیته و بهزیستی، بازدید های گروهی و بازدید در ایام نوروز معادل نیم بها می باشد اما برای کارکنان میراث فرهنگی و راهنمایان تورهای گردشگری رایگان می باشد .

نکاتی که در هنگام بازدید باید به آن ها توجه کرد، این است که درصورتی که افراد قصد تصویربرداری از آثار داخلی کاخ گلستان را دارند از دوربین های بدون فلاش و بی پایه استفاده کنند و درصورتی که قصد عکسبرداری و فیلم برداری حرفه ای دارند باید از قبل با روابط عمومی کاخ هماهنگ نمایند، گروه ها قبل از بازدید می بایست با روابط عمومی کاخ هماهنگ کنند .