جاذبه های قشم و ابو موسی

21 اسفند 1396
0 دقیقه خواندن

جاذبه های قشم |جاذبه های ابوموسی

در ادامه مقالات معرفی استان هرمزگان میخواهیم جاذبه های قشم و جاذبه های ابوموسی را بررسی کنیم و اینکه چرا این جزایر به یکی از مهمترین مقصدهای برگزاری تور داخلی مبدل گشته اند. با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

معرفی جزیره قشم

برای معرفی جزیره قشم میتوان گفت بزرگترین و مهمترین جزیره خلیج فارس است که در شمال غرب تنگه هرمز و در موقعیت بسیار مهمی قرار گرفته است. این جزیره در حدود ۱۵۷۷ کیلومتر مربع مساحت دارد و طول و عرض آن ۱۶ تا ۲۵ کیلومتر است و یک رشته کوه به طول ۴۳ کیلومتر و ارتفاع ۴۰۰ متر از سطح دریا در این جزیره کشیده شده است.

غار دیدنی (خریسی) در ۱۰ کیلومتری شهر قشم در میان این کوهها قرار دارد و نیز معادن خاک سرخ، نمک کوهی ، گاز طبیعی، سنگ لاشه از مواد معدنی مورد استخراج در این منطقه است. طبیعت زیبا و همچنین موقعیت تجاری تفریحی جزیره قشم آن را به یکی از محبوب ترین مقصد های مسافرتی مبدل ساخته و هر ساله تور های داخلی زیادی به مقصد قشم برگزار میشود و هموراه تور قشم در بین تورهایی که برگزار میشود از محبوبیت بالایی برخوردار است.

از این گذشته صنایعی چون قایق سازی ، فایبرگلاس ، شیلات ، پارچه بافی و پالایش نفت و گاز و لنج سازی آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.

جاذبه های قشم

رزرو اینترنتی بلیط ماهان

خرید اینترنتی بلیط ماهان

بلیط هواپیمایی ماهان

امروزه جزیره قشم یکی از مهمترین بنادر آزاد ایران به شمار میرود و سالانه هزاران گردشگر و میلیونها کالا از این جزیره به سراسر جهان و ایران جابجا میگردد، هم اکنون پل ارتباطی جزیره قشم با خشکی در دست اجراست که با اتمام این پل جزیره قشم به خشکی متصل خواهد شد . همچنین فرودگاه بین المللی قشم و بندرگاه آن با ظرفیت پذیرش کشتیهای ۶۰ هزار تنی، موقعیت این جزیره را بیبشتر از گذشته تقویت کرده است.

جاذبه های جزیره قشم

برخی از جاذبه های جزیره قشم شامل موارد زیر میشود:

معرفی جزیره قشم

 • مسجد جامع قشم
 • مقبره و مسجد شیخ برخ
 • زیارتگاه شیخ اندرآبی
 • زیارتگاه شاه شهید
 • زیارت خضر نبی
 • مقبره بی بی مریم
 • مقبره سیدان
 • مقبره زین العباد
 • قلعه پرتغالیها
 • قلعه لافت
 • چهار طاقی ساسانی
 • قلعه لارک
 • نیایشگاه میترا
 • تپه های باستانی
 • برکه های درگهان
 • گیاهدان
 • جنگل حرا

جاذبه های قشم خیلی بیشتر از مواردی است که در این نوشته آمده است و ما سعی کردیم به طور اجمالی و کلی به معرفی جزیره قشم بپردازیم و هنوز موارد زیادی از زیبایی های جزیره قشم  برای کشف کردن برای شما باقی مانده . موردی که به آن اشاره نکرده بودیم و بهتر است بدانید این است که قشم دارای فرودگاه بین المللی است  شما میتوانید با تهیه بلیط هواپیما به جزیره قشم سفر کنید و از جاذبه های شگفت انگیز آن لذت ببرید.

بلیط هواپیمای ماهان اینترنتی

رزرو بلیط هواپیما ماهان

جاذبه های جزیره ابوموسی

جاذبه های جزیره ابوموسی شگفت انگیزند و در بیان آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 در جنوبی ترین نقطه ایران و در میان آبهای خلیج فارس و در غرب تنگه هرمز قرار دارد . ریشه نام این جزیره در حقیقت فارسی میباشد و در گذشته با اسامی گوناگونی مانند: ابوموسی ، بن موسین و بوموف ) خوانده می شد.

این جزیره که زمان قاجاریه جزو بنادر و جزایر بوشهر اداره می شد به بهانه استخراج معادن خاک سرخ مدتی به انگلستان اجاره داده شد. سپس در زمان مظفرالدین شاه قاجار به بهانه دزدان دریایی و جلوگیری از برده فروشی و حفظ امنیت تجارت هندوستان، نیروی دریایی انگلستان مانع از حضور و فعالیت مأموران و کارمندان نیروی دریایی ایران در این جزیره شدند ولی این بدان معنی نبود که در نقشه ها و اسناد خطوط مرزی ایران را نادیده بگیرند، پس از چندی شیخ شارجه با تحریک انگلستان ادعای مالکیت جزیره را کرده و در آن اقدام به ساخت چندین اسکله، تاسیسات بندری و چراغ دریایی برای انتقال خاک سرخ نمود.

جاذبه های جزیره ابوموسی

در دیماه سال ۱۳۵۰ خورشیدی نیروهای انگلیس طی قراردادی جزیره ابوموسی را ترک کرده و نیروی دریایی ایران پرچم سه رنگ ایران را دوباره در آن برافراشتند.

جزیره ابوموسی جنوبی ترین جزیره ایران در آبهای خلیج فارس میباشد که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری بندرعباس و ۷۵ کیلومتری بندرلنگه قرار دارد. جزیره ابوموسی با ۱۲ کیلومتر مربع وسعت یکی از ۱۴ جزیره استان هرمزگان است که بین مختصات ۵۵ درجه و ۱ به طول شرقی و ۲۵ درجه و ۵۲ عرض شمالی واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۶ متر است.

بیشتر ناهمواریهای جزیره ابوموسی در شمال آن قرار دارد که مرتفع ترین نقطه آن ۱۱۰ متر می باشد. این جزیره نزدیکترین نقطه ایران به خط استوا است از اینرو دارای تابستانهای گرم و طولانی و زمستانهای کوتاه و معتدل است و به علت کمبود آب از کشاورزی پررونقی برخوردار نیست و بیشتر ساکنین آن به پیشه صیادی، ماهیگیری و معدن مشغول می باشند.

معرفی ابوموسی

فرودگاه جزیره ابوموسی کمک زیادی به حمل و نقل و رونق تجارت در منطقه کرده ، هرسال پرواز های داخلی زیادی به این جزیره صورت میگیرد و شرکت هوایی زیادی اقدام به فروش بلیط هواپیما به طور مستقیم به این جزیره میکنند.

در مجموع جاذبه های قشم  و جاذبه های ابوموسی بقدری زیاد است که در یک مقاله نمیتوان آن ها را برشمرد و ما فقط به طور اجمالی به آن ها پرداختیم ، اما توصیه میکنیم  اگر قصد سفر داخلی دارید حتما به این مناطق سری بزنید .


آژانس گردشگری پرستو سیر برگزار کننده تور های داخلی و خارجی و ارائه دهنده خدمات بلیت هواپیمای داخلی و خارجی دارای برنامه متنوعی از تور های خارجی و تور داخلی میباشد، از سایت ما دیدن کنید.