اطلاعات کامل در مورد معرفی خزانه جواهرات ملی

27 مرداد 1398
0 دقیقه خواندن

خزانه جواهرات ملی یک آثار ارزشمند می باشدکه زیر نظر بانک مرکزی نگه داری می شود  برای بازدید از این مجموعه ی ارزشمند می توانید در روزهای شنبه تا سه شنبه به موزه ی خزانه جواهرات ملی مراجعه کنید شما در بین ساعت 14 تا 16 فرصت بازدید از این آثار باارزش را دارید .

معرفی خزانه جواهرات ملی

خزانه جواهرات ملی یکی از باارزش ترین میراث فرهنگی می باشد که دارای مجموعه ای وسیعی از جواهراتی که از سراسر جهان گردآوری شده است و هر کدام از آن ها دارای قدمتی خاص و طرح های ویژه ای هستند که همه ی افراد را به خود شیفته ساخته اند . امروزه شما فرصت آن را دارید که از خزانه جواهرات ملی دیدن کنید . هر ساله گردشگران بسیاری به ویژه در تورهای تهران گردی از موزه ی خزانه جواهرات ملی دیدن می کنند . به ویژه افرادی که در حوزه ی جواهرساز فعالیت دارند به بازدید از چنین موزه هایی علاقه ی زیادی دارند . بسیاری از جواهرسازان با دیدن خزانه ی جواهرات ملی الهام گرفته اند و طرح های ویژه ای را ساخته اند . البته محدودیت های ویژه ای برای گردشگران و همچنین همه ی افرادی که قصد بازدید از خزانه جواهرات ملی دارند وجود دارد که در ادامه به طور مختصر به آن ها اشاره شده است بعد از احداث بانک مرکزی حفاظت و نگهداری از خزانه جواهرات ملی به عهده ی بانک مرکزی قرار داده شده است .

بازدید از خزانه جواهرات ملی

شما می توانید از خزانه جواهرات ملی دیدن کنید برای این منظور می توانید تور تهرانگردی را انتخاب کنید . بازدید از خزانه جواهرات ملی ما در روزهای شنبه تا سه شنبه در بازه ی زمانی ۱۴ تا ۱۶ برای شما فراهم است در نظر داشته باشید که هزینه های نیز از شما به عنوان ورود یه از شما درخواست می شود . که برای دانشجویان کمترین مقدار را دارد و برای گردشگران خارجی بیشترین مقدار درخواست می شود . در نظر داشته باشید که برای افرادی که کمتر از ۱۲ سال هستند امکان ورود به موزه خزانه جواهرات ملی وجود ندارد . شما می توانید با بازدید چند ساعته خود از این مکان آثار و جواهرات بی نظیری را که نمایشگر تاریخ در همه ی زمان ها بوده است را مشاهده کنید و از نزدیک تاریخ مربوط به دوران این جواهرات را از نزدیک لمس کنید .

اطلاعات بیشتر در مورد خزانه جواهرات ملی

بهای مجموعه ی خزانه جواهرات ملی چه قدر است ؟ تاکنون هیچ کس نتوانسته است قیمت و بهای این مجموعه ی ارزشمند را حتی به طور تقریبی ارزیابی کند زیرا برخی از این مجموعه ها در دنیا همتایی ندارد و این امر سبب شده است که حتی کارشناسان خبره در این زمینه نیز نتوانند نرخ مشخصی را بر خزانه جواهرات ملی مطرح کنند . تا قبل از حکومت صفوی اطلاعات دقیقی بر میزان جواهرات موجود در خزانه ی دولت در دسترس نبود به طور کلی می توان جمع آوری و نگه داری جواهرات گوناگون را بعد از حکومت صفوی مورد نظر قرار داد به ویژه سلاطین صفوی به این امر علاقه ی زیادی داشتند در واقع خزانه جواهرات ملی بعد از این دوران مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت .در طول این دوران کارشناسان دولت صفوی جواهرات موجود در کشورها و حکومت های دیگر از جمله عثمانی ها و کشورهای اروپایی را گردآوری می کردند و خزانه جواهرات دولت را رونق بخشیدند . ولی بعد از حمله ی محمود افغان دیگر خزانه ی یاد شده پراکنده شد و برخی از آن به تاراج رفت به ویژه مقدار قابل توجهی به افغانستان منتقل شد . ولی با حضور نادرشاه و حکومت او به طور قابل ملاحظه ای از خزانه جواهرات ملی حفاظت گردید . نادرشاه همچنین به هندوستان حمله کرد تا بخشی از جواهرات را برگرداند ولی بخش عظیمی از آن ها حتی به دربار نرسید و مابقی نیز توسط نادرشاه به پادشاهان دیگر تقسیم شد و مقداری از خزانه جواهرات ملی به آستان امام رضا تقدیم گردید .