با موزه ایران باستان و میدان مشق بیشتر آشنا شوید

12 شهریور 1398
0 دقیقه خواندن

موزه ایران باستان یکی از قدیمی ترین و بهترین موزه های موجود در کشور عزیزمان ایران می باشد که تعداد زیادی از آثار باستانی و بقایای باقی مانده از نسل های  قبل در این موضوع وجود دارد و افراد زیادی برای بازدید از این آثار زیبا به این موزه می روند. میدان مشق در دوران فتحعلی شاه ساخته شد و در آن زمان هدف ساخت این میدان مکانی بود برای تمرین افراد رزمی تا بتوانند برای جنگ ها آماده شوند.

موزه ایران باستان، در مورد این موزه می توان گفت که این موزه بهترین موزه موجود در ایران می باشد، به طوری که در این موزه زیبا تعداد زیادی از آثار تاریخی وجود دارد و تقریبا می‌توان گفت در این موزه از هر سلسله و از هر دوره‌ای که حداقل یک آثار موجود می باشد. این موزه زیبا طرفداران بسیار زیادی دارد و هر ساله افراد بسیار زیادی از سراسر ایران و حتی از نقاط خارج از کشور به ایران وارد می‌شوند و از موزه ایران باستان دیدن می نمایند. در قرن هجدهم بود که ساخت موزه در درون شهرها توسط چند نفر ایجاد شد و این موزه ها در درون شهرها ایجاد شدند تا همه مردم بتوانند از آثار باستانی که از دوران گذشته به جای مانده است بازدید نمایند. این ایده در کشور فرانسه و همانطور که گفته شد در قرن هجدهم و پس از به وجود آمدن انقلاب صنعتی کشور فرانسه رخ داد، به همین دلیل موزه لوور که در کشور فرانسه و در شهر پاریس قرار دارد جزو اولین موزه های عمومی در کل جهان بودند که به وجود آمدند.

آثار باستانی که در موزه های مختلف وجود دارند بر طبق معمول به راه ها و روش های متفاوتی به دست می آید که از این میان می توان به روش‌هایی مانند حفاری کردن، جستجوی گروه های باستان شناسی، خرید آثار باستانی از افراد کلکسیون دار و یا به دست آوردن این آثار از طریق قاچاق و غیره اشاره کرد و در نهایت این آثار به موزه ها منتقل می گردند تا مردم بتوانند از این آثار دیدن نمایند.

تاریخچه موزه ایران باستان

پس از پایان جنگ ها و فتوحات نادرشاه و همچنین بازگشت نادرشاه از سرزمین هند نادرشاه اشیای بسیار زیاد و با قیمتی را به غنیمت آورد. این اشیا مانند الماس کوه نور و دریای نور و آثار باستانی که از مناطق باستانی مانند شوش تخت جمشید و غیره به دست آمده بود، این ایده را در سر نادر شاه به وجود آورد که یک موزه در کشور ایران ایجاد شود تا مردم بتوانند از این آثار باستانی دیدن نمایند. پس از به وجود آمدن این ایده فرد معمار و ایران شناس بزرگی که اهل فرانسه بود به نام آندره گدار در اوایل دهه ۱۹۳۰ساختمان موزه ایران باستان را طراحی کرد پس از طراحی این ساختمان در سال ۱۳۱۳ رضا شاه دستور داد تا پروژه ساخت این موزه آغاز شود و پس از گذشت مدت زمانی که این موزه کامل شد و آثار باستانی که توسط نادرشاه فتح شده بود به این موزه منتقل گردید و مردم توانستند از این آثار باستانی در این موزه بازدید به نمایند.

تاریخچه میدان مشق

 میدان مشق در دوره رضاشاه در زمان نسبتاً کوتاهی با نام فوق ملی شناخته می‌شد و پس از گذشت زمانی نسبتاً کوتاه ساختمان‌های دولتی کشور در این مکان ساخته می‌شدند و به همین دلیل این مکان دارای نقش دولتی بود. میدان زیبای مشق در دوران حکومت فتحعلی شاه احداث شد و هدف ساخت این میدان زیبا محلی بود برای اینکه افراد رزمی بتوانند در آن تمرین کنند و برای جنگ ها و اداره کشور آماده شوند. در دوران حکومت رضا شاه، افراد حکومت رضا شاه برای میدان مشق دروازه ای را بنا کردند که در  در دوران حکومت وزیر جنگی رضاخان این سردر توسط افراد وزیر نابود گردید و در شرق این میدان سردر دیگری که شباهت بسیار زیادی به آن سردر داشت ساخته شد و این سردر از آن موقع تا اکنون  سالم مانده است.

میدان مشق از سمت شمال به خیابان سوم اسفند و سمت شرق به خیابان علاءالدوله و قسمت غربی به خیابان قوام السلطنه و از قسمت جنوب به خیابان باغشاه یا همان خیابان سپه مرتبط می باشد. اکنون در این میدان زیبا ساختمان های اداره پست نیروی انتظامی وزارت امور خارجه و موزه ملی ایران یا همان موزه ایران باستان قرار دارند و روزانه افراد زیادی به این میدان رفت و آمد می‌کنند.