تابوت اشکانیان در همدان

1 آبان 1396
0 دقیقه خواندن

کشف تابوت اشکانی در همدان

 کشف تابوت اشکانی

کشف تابوت اشکانی در استان همدان این روزها خبرساز شده است ، بر اساس نتایج اولیه از کاوش‌های اضطراری باستان‌شناسی در کوچه جراحان همدان در عمق 3.20 متری از سطح معبر، یک تابوت سنگی به طول حدود 2متر و عرض 80 سانتی‌متر و به ارتفاع 50 سانتی متر به‌دست آمده است.
این اداره در گزارش خود چنین آورده است که : نتایج کاوش و بررسی از محتویات این تابوت نشان از وجود 2 اسکلت دارد که در مطالعات اولیه بر روی اسکلت‌ های به ‌دست آمده مشخص شد یکی از اسکلت‌ها مربوط به مرد و دیگری مربوط به یک زن است. 
این گزارش بدین صورت ادامه پیدا میکند که : اسکلت‌ها در این تابوت به صورت تاق باز و کنار هم دفن شده بودند و کارشناسان باستان‌ شناس این اداره‌ کل بعد از مستندسازی آثار، اسکلت‌ها را برداشت کرده و برای مطالعات بیشتر به آزمایشگاه انتقال دادند.
پس اینا در مابقی این گزارش اینگونه میخوانیم که : مطالعات اولیه تطبیقی بر روی تابوت‌ سنگی کشف شده و همچنین گونه‌ های سفال‌ های به‌ دست آمده نشان از آن دارد که این تابوت مربوط به دوران اشکانی است و این نتایج نشان از آن دارد که در دوران تاریخی و به خصوص در دوران اشکانیان (بیش از 2000 سال پیش از میلاد) ایرانیان دارای فرهنگ تدفین خانوادگی بوده و ارزش و احترام زیادی برای زنان قائل بودند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان روز شنبه هفته جاری از کشف 2 قطعه شی سنگی در حفاری های اخیر در شهر همدان خبر داد که یکی از آنها در حین خاک برداری در محدوده میدان امام خمینی(ره) شهر همدان، و دیگری در محدوده گنبد علویان در کوچه جراحان شهر همدان در حین خاکبرداری برای اصلاح شبکه های آب کشف شده و کاوش های باستانی بر روی آن آغاز شد.

پایتخت تاریخ و تمدم ایران لقبی است که به استان همدان داده شده است.علت این القاب گذاری را هم اینگونه میتوان دانست که این استن دارای بیش از یک هزار و هشتصد اثر باستانی و تاریخی ثبت شده است و علاوه بر این دارای مکان های دیدنی و تفریحی بسیار زیادی نیز هست که حضور هرکدام یک رونق بسیار عجیب به حساب می آید.
آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه و گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی و بقعه حیقوق نبی (ع) از مهمترین آثار تاریخی و باستانی این استان است که همه ساله مورد بازدید گردشگران نوروزی قرار می گیرد.
سنگ نوشته های گنج نامه، کلیساهای آنجلی و گریگوری، حمام قلعه، کاروانسرای صفوی، آب انبارها، خانه های قدیمی و باغ نظری در همدان از دیگر آثار تاریخی مورد توجه گردشگران نوروزی استان همدان است.