دیدنی های رامسر در سفر به رامسر (قسمت هفتم)

13 خرداد 1398
1 دقیقه خواندن

 

 

رامسر یکی از جالب ترین و زیباترین شهرهای شمالی ایران است که به علت جاذبه های طبیعی و زیبایی بی حد و حصر، به عروس ایران معروف شده است. در این مطلب شما را با جنگل دالخانی که یکی از جاذبه های طبیعی در سفر به رامسر است آشنا می کنیم و نهایتا بعضی از خوراکی ها لذیذ رامسر را با هم بررسی می کنیم.

– سفر به رامسر، عروس ایران

رامسر شهرستان سرسبز و زیبایی است که در غربی ترین نقطه ی استان مازندران واقع شده است و می توان آن را یکی از شهرهای مرزی بین گیلان و مازندران دانست؛ بنابراین عجیب نیست اگر فرهنگ مردم این شهر تلفیقی از گیلان و مازندران باشد.

موقعیت جغرافیایی رامسر، ویژگی های طبیعی منحصر به فردی به آن بخشیده است که از جمله ی آن ها می توان به قرار گیری توامان کوه، جنگل و دریا در کنار یکدیگر اشاره کرد و همین امر سفر به رامسر را به یکی از اولین انتخاب های بسیاری تبدیل کرده است.

آب و هوای رامسر نیز در نوع خود منحصر به فرد است، به گونه ای که رطوبت آن نسبت به بسیاری از شهر های استان گیلان کمتر است و از دیگر شهرهای مازندران بیشتر است، همین امر نیز رامسر را به یکی از معتدل ترین شهرهای شمالی تبدیل کرده است و سفر به رامسر در همه ی فصول سال طرفداران خاص خود را دارد.

از جمله جاذبه های گردشگری در سفر به رامسر که بیشتر آن ها را جاذبه های طبیعی تشکیل می دهند می توان به؛ جواهرده، بوستان جنگلی صفارود، تله کابین رامسر، منطقه ییلاقی گرسماسر، غار یاغی لوکا، جنگل دالخانی و… اشاره کرد.

– جنگل دالخانی، تکه ای از بهشت بر روی زمین

جنگل دالخانی بی شک یکی از زیباترین جنگل های ایران است و در سفر به رامسر حتما باید به آن سر زد. برای توصیف زیبایی های این جاذبه ی طبیعی، کافی است جنگلی کوهستانی و مه آلود با درختانی سر به فلک کشیده و انبوه را تصور کنید.

جنگل دالخانی به علت ماهیت نیمه کوهستانی و مه همیشگی که بر فضای آن حاکم است، یکی از اولین انتخاب های علاقه مندان به کوهنوردی و ماجراجویان در سفر به رامسر است.

جالب است بدانید، درخت های انبوه این جنگل زیبا، دالان سرسبزی را ایجاد کرده اند. جنگل دالخانی در میان گردشگران به دالان بهشت معروف است.

برای سر زدن به جنگل دالخانی، کافی است به جنوب شرقی شهر رامسر بروید، حالا می توانید در جاده ی رامسر- تنکابن، دالان بهشت را پیش روی خود ببینید.

– شکم گردی در سفر به رامسر

یکی از اصلی ترین اهداف سفر آشنایی با فرهنگ غذایی مردمان یک شهر یا کشور یا به عبارتی دیگر شکم گردی است.

شهرهای شمالی ایران را بدون شک می توان از جمله خوشمزه ترین شهرهای دنیا دانست، رامسر نیز از این قاعده مستثنی نیست و اتفاقا از جمله معدود شهرهایی است که غذاهای آن تلفیقی از غذاهای گیاهی و مازنی است. در ادامه چند مورد از معروف ترین غذاهایی که امتحان کردنشان در سفر به رامسر پیشنهاد می شود را با هم بررسی می کنیم.

کباب ترش

کباب ترش را می توان از جمله خوش طعم ترین کباب های گیلکی دانست. برای تهیه ی کباب ترش کافی است گوشت بدون چربی را در گردو، رب انار و سبزیجات معطر بخوابانید و سپس روی آتش کباب کنید. جالب است بدانید شمالی ها کباب ترش را با کته سرو می کنند.

 فسنجان

فسنجان های شمالی با رب انار ترش که معمولا از انار های جنگلی گرفته شده است، تهیه می شود و با گوشت مرغ یا اردک طبخ می شود.

بیج بیج

بیج بیج ترکیب لذیذی از گوشت چرخ کرده، پیاز داغ، زردچوبه، رب و سیب زمینی سرخ شده است که به صورت خورشت و همراه با پلو سرو می شود. جالب است بدانید بیج بیج تقریبا مشابه واویشکای گیلانی ها است.

از دیگر غذاهایی که نباید خوردنشان را در سفر به رامسر به هیچ عنوان از دست داد، می توان به باقالا قاتق، خورشت سیر انار، نازخاتون، کدو بره، آغوز مسما، ماهی شکم پر و… اشاره کرد.