جاذبه های گردشگری خراسان رضوی

25 بهمن 1395
1 دقیقه خواندن

جاذبه های خراسان رضوی | معرفی استان خراسان رضوی

در این بخش از مقالات مربوط به معرفی جاذبه های گردشگری ایران میخواهیم به جاذبه های خراسان رضوی بپردازیم،در این مقاله ابتدا به راه های دسترسی  این منطقه  میپردازیم سپس به صنایع دستی و بعضی مشاهیر این استان اشاره میکنیم.این استان دارای مناطق گردشگری بسیاری است که دارای محبوبیت زیادی بین توریست ها میباشد و محلی عالی برای برگزاری تور داخلی میباشد.

راه های خراسان روضوی

این استان در شمال شرقی ایران قرار گرفته و از شمال و شمال شرقی با کشور ترکمنستان از شرق با کشور افغانستان، از شمال غرب با استان خراسانی شمالی، از غرب با استان سمنان و از جنوب با استان خراسان جنوبی همجوار است. خراسان رضوی از ۲۵ شهرستان، ۶۷ بخش ۷۲ شهر و ۱۶۰  دهستان تشکیل شده است.همچین برخی از شهرهای این استان دارای فرودگاه نیز میباشد و میتوانید با تهیه بلیت هواپیما به این منطق سفر کنید.

تاریخ خراسان رضوی

بعد از هخامنشیان در روزگار اشکانی و ساسانی یکی از مهمترین مناطق ایران به حساب می‌آمد و این منطقه خواستگاه و محل استقرار قوم پارت یکی از تیره‌های آریایی، بوده است. در سال ۳۱ ه. ق خراسان به تصرف اعراب درآمد و دیری نپایید که مردمان این سامان به اسلام گرویدند، وقایع و حوادث ناگواری از این تاریخ سراسر ایران را دربرگرفت که خراسان هم از این مورد متمایز نبود وقایعی چون تسلط -حکام فاسد بتی امیه و بنی عباس بر ایران و قیام ابومسلم خراسانی … که به دلیل محدودیت فهرست وار اکتفا می‌کنیم:

 • تشکیل اولین حکومت ایرانی در خراسان (سلسله طاهریان)
 • تسلط سامانیان بر خراسان ۲۸۷ ه. ق
 • فتح خراسان به دست سلطان محمود غزنوی ۳۸۴ هـ. قی
 • تسلط طغرل سلجوقی به خراسان ۴۲۹ هـ. ق
 • تسلط خوارزمشاهیان بر خراسان ۵۵۲ ه. ق
 • یورش و قتل و غارت مغول ۶۱۴ ه. ق

وقایع جانگدازی که بیش از هر نقطه دیگر ایران، خراسان را در آتش قهر و کینه این قوم وحشی سوزاند، رخدادی که بزرگترین حادثه بعد از حمله اعراب ذکر شده است. تا جاییکه هنوز هم بعد از ۱۰۰۰ سال جبران خسارتهای آن نشده است، جنایت و خرابی‌های مغول‌ها ادامه پیدا کرد تا روزگار یکی از وارثان چنگیز یعنی تیمور لنگ ۷۸۳ ه ق، در حقیقت آرامش و ثبات سیاسی این منطقه از ایران تا به امروز از روزگار تسلط شاه اسماعیل صفوی بر سراسر ایران و اعلام موجودیت ملی و دفاع از قلمرو آن به وجود آمد.

تاریخ خراسان رضوی از فراز و نشیب‌های فراوانی برخوردار است و آنچه واضح است این که این خطه در زمان کورش بزرگ و داریوش بزرگ یکی از ساتراپهای (استان) ایران بوده در شاهنامه فردوسی هم بیش از هزار بار به منطقه خراسان رضوی و شهرهای آن اشاره شده است:

 خراسان تو را دادم آباد کن            دل زیر دستان به ما شاد کن

 بد و گفت یزدان پناه تو باد            سر تخت خورشید گاه تو باد

به سوی خراسان نهادیم روی        بر مرزبانان دیهیم جوی

استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی در حقیقت قسمتی از خراسان بزرگ هستند که امروز مناطقی از آن در کشورهای همسایه افغانستان، ترکمنستان، از یکستان و تاجیکستان قرار دارد. آنچه صنایع دستی استان خراسان رضوی را حائز اهمیت ساخته و توجه بازدیدکنندگان تورهای داخلی را جلب کرده است، گذشته از پیشینه تاریخی تلاقی اقوام شرق و شمال شرق ایران با مرکز فلالت ایران وجود بارگاه امام هشتم شیعیان در شهر مشهد است و اشتیاق مردمانی بوده که به این خطه رفت و آمد می‌کنند، ساخت و احداث بناها، کاروانسراها، تزیینات و اسباب و لوازمی که مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با این موضوع بوده و دست و دل هنرمندان و صنعتگران زیادی را روانه این سرزمین کرده است. این شهر بسیار مورد توجه مسلمانان بخصوص شیعیان از سرتاسر دنیا میباشد برای سفر به این شهر زیارتی علاوه بر راه های زمینی میتوانید با بلیت هواپیمای داخلی یا حتی خارج از کشور با بلیت هواپیمای خارجی به اینجا سفر کنید زیرا این شهر دارای فرودگاه بین المللی میباشد.همچنین برخی از ارایه کنندگان خدمات تور داخلی ، برنامه تور مشهد را به صورت انحصاری دارا میباشند که همه این ها نشان از اهمیت این شهر میباشد.

صنایع دستی خراسان رضوی

از جمله صنایع دستی استان خراسان رضوی عبارت است از:

 • قالیبافی (با طرح و نقش مشهد)
 • گلیم بافی
 • زری بافی
 • شعر بافی
 • سنگ تراشی و حکاکی روی آن
 • فیروزه تراشی
 • ابریشم کشی
 • نمد مالی
 • سفالگری
 • گیوه دوزی
 • کاشیکاری

از جمله سوغاتیهای معروف استان خراسان رضوی می‌توان  به زعفران، زرشک و ادویه جات معطر مزارع خراسان رضوی اشاره کرد. سوغات خود از  جاذبه های خراسان رضوی است که یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این استان در بین گردشگران است.

 مشاهیر استان خراسان

در طی تاریخ خراسان رضوی چهره ها و مشاهیر بسیار زیادی وجود دارند که آرامگاه بعضی از آن ها خود از جاذبه های خراسان رضوی محسوب میشوند،در زیر به برخی از آن ها اشاره میکنیم:

نویسندگان و شعرا: حکیم فردوسی، فریدالدین عطار نیشابوری، حکیم عمر خیام، ابوسعید ابوالخیر، عبدالرحمن جا می، ملأ احمد جامی، انوری ابیوردی، ابوحامد غزالی، ابوالفضل بیهقی، هلالی جغتایی، حیدر یغما، شاه قاسم انوار، شیخ طبرسی، حاج ملأ هادی سبزواری، محمد تقی بهار، مهدی اخوان ثالث، شفیعی کدکنی، محمود دولت آبادی، دکتر علی شریعتی.

هنرمندان: استاد محمد رضا شجریان، حاج قربانعلی سلیمانی، نور محمد در پور، عثمان محمد پرست، پرویز مشکاتیان، رضا عطاران و دیگر مشاهیر: پرفسور حسین صادقی، نادر شاه افشار، محمد تقی پسیان.