کاهش قابل توجه گردشگر خارجی در سه ماه نخست سال جاری

1 مهر 1396
1 دقیقه خواندن

در آمار گردشگران خارجی برخلاف گردشران عراقی و حاشیه خلیج فارس که روز به روز از تعدادشان در سفر به ایران کاسته میشود تعداد گردشگران اروپایی رو یه روز در حال افزایش میباشد و با رشد قابل توجهی همراه بوده.در ادامه این مطلب با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید:

علل کاهش گردش گران حوزه خلیج فارس و افزایش گردشگران اروپایی

 مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از گردشگری – ضمن اینکه آمار گردش گران ورودی به ایران را در سه ماه اول سال 1396 اعلام داشت به ایسنا گفت: در این بازه 3 ماهه، یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۵۰ نفر توریست به ایران آمدند این در حالی است که،  آمار گردشگران سه سال پیش در زمان مشابه امسال، یک میلیون و ۱۸۷ هزار و ۲۳۳ نفر بود که نشان دهنده کاهش 6/9 درصدی سفرها به ایران است.

در سه ماهه اول ۹۶، یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۵۰ نفر به ایران سفر کردند، این در حالی است که آمار سال گذشته در زمان مشابه، یک میلیون و ۱۸۷ هزار و ۲۳۳ نفر بوداو، این کاهش را به کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت داد و بیان کرد: در سه ماه اولیه سال جاری ورود گردشگر از این شهرها به ایران 9 درصد کاهش پیدا کرده که تحت شعاع اختلافات پیش آمده ایران با سفارت عربستان بوده است،عدم ثبات امنیت در کشورهای مجاور و اوضاع بد اقتصادی و سوریه بوده و طی دوسال گذشته آمار ورود گردشگر به ایران را کاهش داده.

علل کاهش کلی سفر گردشگران خارجی به ایران

به گفته مهاجری نژاد، سال ۹۵ به طور کلی تعداد گردشگرانی که وارد کشور شده اند با ۵.۲ درصد کاهش روبرو شده است.او همچنین اضافه کرد در سال قبل در مجموع چهار میلیون و ۹۱۱ هزار و ۹۲۰ نفر به ایران مسافرت کردند که در مقایسه با سال ۹۴، ۵.۲ درصد آمار کاهش پیدا کرده که تحت تاثیر رشد منفی ۹.۹ درصدی سفر از کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری همینطور اشاره ای به افزایش ورود گردشگران اروپایی به ایران پس از برجام داشت و گفت: هرچند تقاضا برای سفر به ایران از کشورهای خلیج فارس بخاطر اوضاع اقتصادی و سیاسی کاهش پیدا کرده، اما سفر گردشگران از اروپا و امریکا 56/6 درصد افزایش داشته است.

اگرچه میل به سفر به ایران در کشورهای حوزه خلیج‌فارس و عراق کمتر شده، اما سفرِ گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران از سال ۹۵ تا پایان سه ماهه اول ۹۶ با ۵۶.۶ درصد رشد همراه بوده استبه گفته او، پس از برجام و از مردادماه سال ۹۴ تا پایان سال ۹۵ از کشورهای غربی و بیشتر اروپایی ۴۷۸ هزار و ۸۲۶ نفر به ایران سفر کردند، درحالی که پیش از برجام در فاصله دی ماه ۹۲ تا تیرماه ۹۴، ۳۵ هزار و ۸۵۲ اروپایی به ایران سفر داشتند.

وی همچنین یادآور شد: این آمارها براساس اسناد پلیس مهاجرت که خروج و ورود مهاجرین را بر اساس نوع ویزا ثبت میکند بدست آمده است.

برنامه ریزی های انجام شده برای جذب بیشتر توریست

مهاجری نژاد هم چنین درباره برنامه های تعیین شده برای عبور از این وضعیت اعلام کرد: برنامه‌ریزی هایی انجام شده و قطعا رییس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طرح هایی براساس تاکید رییس جمهور از تغییر این وضعیت تاکید کرد، طرح هایی با سرعت عمل زیاد که تغییرات زیادی را به همراه میاورد.

اگرچه او تاکید کرد؛ برای تغییر وضعیت موجود در گردشگری، رویه سیاست خارجی ایران و اقداماتی که برای رفع ایران‌هراسی برداشته می‌شود، اهمیت دارد.

مهاجری‌نژاد همینطور خاطر نشان کرد: رشد منفی گردشگری کشور محدود به بازارهای عربی بوده، وگرنه مهم این است که مسافرت از اروپا به ایران روز به روز در حال افزایش میباشد و اگر همینطور پیش برویم  بدون شک به چشم انداز ۱۴۰۴ می رسیم.گردشگران خارجی

او بیان کرد: براساس آمار بین المللی گردشگری هر اروپایی و امریکایی بطور میانگین 1556 دلار خرج میکند، به همین دلیل جذب گردگشر این کشورها برای ما در اولویت قرار دارد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری درباره این نظر که گردشگران عرب در آمد بیشتری از گردشگران اروپایی بهمراه دارند، بیان کرد: این نظریه که گردشگران حوزه خلیج فارس درآمد بیشتری دارند صحت دارد، چون علاوه بر سفرهای زیارتی و درمانی برای تفریح هم به ایران می آیند که در آمد بالایی به همراه دارد، ولی در شرایط فعلی بازار معکوس میباشد که علت اصلی آن وضع سیاسی و اقتصادی است.

مهاجری نژاد همینطور به در آمد حاصله از گردشگران برای کشور اشاره کرد و ، توضیح داد: آمار حقیقی موقعی به دست می آید که که TCI (حساب اقماری) را اجرا کرده باشیم که بتوانیم تفکیک آماری کرده و توزیع درآمدها را در هر بخش مشخص کنیم.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با همراه باشید.