همایش مولانا و صلح جهانی

24 آذر 1396
0 دقیقه خواندن

 نکوداشت مولانا ،زیربنای صلح جهانی

مولانا و صلح جهانی

مطابق با یکی از گزارشات به عمل آمده که از آقای سیدحمید رضوی روز جمعه در پنجمین همایش بین المللی نکوداشت مولانا در سالن بین المللی دانشگاه شهید بهشتی،به عمل آمد ایشان اظهار کرد: با نشر و گسترش اندیشه های صلح جویانه مولانا و سایر عرفا در پهنه جهانی می توانیم علوم انسانی را با کمک عرفان کاربردی، تصحیح و تکمیل کنیم و استراتژی های صلح پایدار را برای نهادینه سازی و استقرار به کار گیریم.
رضوی ابراز امیدواری کرد حضور سفرا و مهمانان خارجی زمینه ساز تعاملات بیشتر در عرصه دیپلماسی عمومی و ارتباطات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، منطقه و جهان باشد.
وی با تاکید بر اینکه این نکوداشت از مولوی شناسان در بخش های مختلف تقدیر می کند، گفت: در این دوره پس از انتشار فراخوان با استقبال زیادی مواجه بودیم و کمیته داوری متشکل از هفت نفر از اساتید دانشگاه یک اثر در هر بخش و در نهایت 9 نفر را شایسته دریافت تندیس و لوح تقدیر دانست.
به گفته وی برترین آثار ارسالی به دبیرخانه پنجمین همایش بین المللی نکوداشت مولانا در قالب کتاب منتشر خواهد شد.
همچنین حسین باهر دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی نکوداشت مولانا با بیان اینکه این شاعر ایرانی الگوی سلامت زندگی اجتماعی را به دنیا معرفی کرده است، تصریح کرد: مولانا در این الگو انسان را به عنوان شخصیتی فراعلمی، ادبی و اخلاقی معرفی می کند.
وی افزود: مولانا در ایران متولد و تمام ابیات او به زبان فارسی سروده شده است و به طور کلی زبان شعر قابل ترجمه موزون نیست. 
باهر تاکید کرد: مولانا زبان فارسی را زبان عرفان قرار داده است؛ بنابراین ما باید اشعار مولوی را بخوانیم، بدانیم، به دیگران یاد دهیم و در زندگی جاری کنیم؛ همچنین باید مفهوم اشعار را در زندگی به کاربریم تا صلح جهانی از صلح نهانی به وجود آید. 
در ادامه این مراسم حشمت الله ریاضی، مولوی شناس با اشاره به اینکه از حکایت های مولانا باید حکمت ها را دریافت به تفسیر چند بیت از اشعار مولانا پرداخت. 
پنجمین همایش بین المللی نکوداشت مولانا امروز جمعه 24 آذرماه با حضور میهمانان و صاحب نظران داخلی و خارجی و با هدف تجلیل از استادان هنرمند، در سالن ابوریحان بیرونی واقع در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با ما همراه باشید.