خوشا شیراز

7 شهریور 1398
0 دقیقه خواندن

شیراز از آن شهرهای ناب و زیبای ایران است که با حمامُ بازار وکیل، باغ های زیبا و جاذبه های گردشگریش هر مسافری را مبهوت و مسحور می گرداند. در این محتوا از شهر زیبای شیراز و جاذبه هایش خواهیم گفت.

   خوشا شیرازُ وصفِ بی مثالش…

   شیراز، شهر بهارنارنج ها، شعر، سرور و عاشقیست… هوایش سرمست کننده و عطرآگین است و جاذبه‌های شیراز از همان ثانیه ی ورود به شهر با دروازه قرآن و خیابان هایِ جذابش آغاز می گردد. از دروازه که بگذرید، کوه هایِ دو طرفِ دروازه قرآن شما را محصور می کنند. فضاهایِ جنگلی و کوهستانیِ آن اطراف با زیبایی ها و رستوران هایِ جذاب، به شما خوش آمد خواهند گفت. خیابان های تمیزُ براقُ کوهستانیش، فالوده های شیرازی، کلم پلوهای اعلا همراه با سالادِ شیرازیِ دلبر و مردمانِ مهربان، بزرگ و فروتنش، شما را چنان مجذوب می کنند که گویی میانِ شهری از شعرُ آرامشُ عطر بهارنارنج سحر شده اید.

   باغ های رنگین شیراز…

  در هر گوشه‌ی شیراز باغی نهفته است؛ باغ ارم، بزرگ و پوشیده از گل های رنگارنگُ  و درختانِ سروِ بلند بالاست و مشهورترین باغ شیراز می‌باشد؛ عمارت زیبا و باشکوهِ وسطِ باغ ارم، با معماریِ زیبا و رنگ هایِ ملیحِ صورتیُ آبیش چشم شما را خیره خواهد کرد و برایِ آغازِ بهشتِ شیراز، انتخابی معرکه است. باغ جهان نما، با عمارتِ آجریش، باغ دلگشا با فواره هایِ زیبا و عطرِ مرکباتش، گل آرایی هایِ چشم نوازِ عفیف آباد، پرنده هایِ باغ پرندگان هرکدام به نوعی چشم شما را از زیبایی پر خواهند کرد. باغ موزه ی نارنجستان قوام با آینه کاری هایِ مبهوت کننده، کاشی کاری هایِ رنگین، منبت هایِ دیدنی و درختانِ نارنجش یکی از شاهکارهایِ شیراز است و رقصِ نور خورشید بر آینه کاری ها و پنجره های رنگینش شما را به رؤیا خواهد برد.

 شیراز استُ شعرُ فال های حافظ…

  شیراز شهری جادوییست و یکی از دلایلِ جادویش حافظیه است… می توان همه ی یک غروبِ شیراز را در حافظیه گذراند، با هر قدم که به آن نزدیک می شوید قلبتان تندتر خواهد زد، در هر حالی که واردش شوید، شما را جادو می کند، همه چیز را فراموش می کنید و در حجمِ پرانرژیش آرامُ قرار می‌گیرید… از پله ها که بالا رفتیدُ آنجا که باید ایستادید، بالا را نگاه کنید، چنان عظمتی شما را خواهد گرفت که مطمئن می شوید: (یوسف گمگشته بازآید به کنعان) یا (چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند).. فال های حافظ شما را به رؤیاهایتان نزدیک می کنند! شب که شد، سبزآبیِ براقِ گنبد در سیاهیِ آسمان خواهد درخشید و دل شما را جورِ دیگری خواهد لرزاند. قبل از حافظیه می توانید از باغ جهان نما با عمارتِ هشت ضلعیش دیدن کنید چون به هم نزدیکند.

سعدیه و بنی آدم اعضای یکدیگرند…

 مقبره ی این شاعر بزرگ در یکی از خیابان های با صفای شیراز واقع است نزدیک به باغ دلگشایِ شیراز با نخل، سرو، کاج و عطرِ درخت های نارنجش که هوا را برداشته است… بعد از باغ دلگشا به دیدارِ سعدی بیایید؛ باغی زیبا را پشت سر بگذارید تا به مقبره ی سعدی برسید و شعرها را بر دیوارهایش بخوانید و از حال و هوایِ پر شرُ شورش لذت ببرید. سنگ های آبی و مرمرین آرامگاه با ستون های قطورش، شما را به یاد عمارت هایِ قدیمی خواهند انداخت. در جلویِ پیشگاه حوضی است که مشهور به برآوردنِ آرزوهاست، سکه ای در آن بیندازید تا یوسف گمگشته به کنعان بازآید!! در دورتا دور مجموعه ی سعدیه می توانید شربت هایِ بهارنارنجُ شربت هایی از عرق هایِ شیرازی بنوشید و گلویی تازه کنید.

بازار، حمام و مسجد وکیل شیراز…

 بازار وکیل یکی از جذاب ترین مکان های شیراز است؛ بازاری سنتی و تاریخی، باریک و بلند، شلوغ و پرهیاهو و سرشار از حسِ زندگی… در بازار که قدم می زنید، طراحیِ مغازه های دو طرف، معماریِ طاق‌های آجری و چایخانه هایِ قدیمیِ جذاب شما را به خود مشغول می کنند. در انتهای بازار، به محوطه‌ای دایره ای شکل می رسید که دورتا دورش مغازه های سنتی و صنایع دستی است؛ از راه پله‌ها که بالا بروید، کافه هایِ جذاب در شکلُ شمایلی تاریخی آماده ی پذیرایی از شما هستند. بعد از تماشای حمام و مسجد وکیل که آن ها هم جذابیت خود را دارند، در پشتِ مسجد به فضایی زیبا و شاد از شیراز خواهید رسید که دورتادورش کافه های زیبای خیابانی و بوتیک هایِ جذاب می باشد. گذراندن شبی از شب هایِ شیراز را در این فضایِ دنج، پر نور، زنده و سرشار از موسیقی به شما پیشنهاد می‌کنیم. مسجد نصیرالملکِ شیراز نیز از آن مکان های رنگی، سحرانگیز و جذاب است؛ پنجره های رنگین و ستون های بلندش شما را مبهوت می کند؛ دیدار از این مسجد را نیز در کوچه پس کوچه های شیراز از دست ندهید.