معرفی استان خراسان جنوبی

25 آذر 1396
1 دقیقه خواندن

آشنایی با خراسان جنوبی

در ادامه مقالات مربوط به استان ها میخواهیم به معرفی استان خراسان جنوبی بپردازیم. با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

جغرافیای استان خراسان جنوبی

براساس آخرین تقسیمات کشوری در تابستان سال ۱۳۸۳ خورشیدی استان خراسان بزرگ با تصویب مجلس شورای اسلامی به ۳ استان خراسان شمالی ، خراسان رضوی و خراسان جنوبی تقسیم شد که استان خراسان جنوبی با مرکزیت شهر بیرجند و هفت شهرستان به نامهای

  • بیرجند
  • قاین
  • فردوس
  • نهبندان
  • بشرویه
  • سدیه
  • سربیشه
  • سرایان

تاسیس شد .

آشنایی با خراسان جنوبی

 شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی دارای فرودگاه بین المللی میباشد و میتوانید با تهیه بلیت هواپیما به این شهر سفر کرده و از جاذبه های آن لذت ببرید.

خرید بلیت هواپیمای داخلی

خراسان جنوبی در شرق ایران با وسعتی حدود ۹۵۶۲۱ کیلومتر مربع بین ۴۵ ثانیه و ۳۹ دقیقه و ۵۷ درجه تا ۱۶ ثانیه و ۵۳ دقیقه و ۶۰ درجه طول شرقی و ۱۳ ثانیه و 20 دقیقه و ۳۰ درجه تا ۴۸ ثانیه و ۶ دقیقه و ۳۴ درجه عرض شمالی قرار گرفته است.

این استان از شرق با کشور افغانستان، از غرب با استان یزد، از شمال با استان خراسان رضوی و از جنوب با استانهای سیستان و بلوچستان و استان کرمان  هم مرز میباشد،

جمعیت استان خراسان جنوبی

براساس آخرین سرشماری عمومی در سال ۱۳۸۵ خورشیدی استان خراسان جنوبی ۶۳۶۴۲۰ نفر جمعیت داشته و براساس برآورد انجام شده جمعیت این استان تا سال ۱۳۹۲ بالغ بر 700000 نفر بوده که ۵۲ درصد شهری و ۴۸ درصد در روستا ساکن می باشند.

کشاورزی استان خراسان جنوبی

 

کشاورزی استان خراسان جنوبی

بیشتر منابع اقتصادی استان از طریق دامداری و کشاورزی تامین می شود. به دلایل جغرافیایی و آب هوایی، این استان مستعد کشت و برداشت محصولاتی از قبیل زعفران ، زرشک و میوه های باغی است، بخصوص انار که به خارج از کشور صادر می شود.

براساس اسناد کهن این منطقه زیستگاه یکی از اقوام مهم ایرانی به نام ساکارت بوده است و به دلیل وضعیت آب و هوایی و اقلیمی گرم چندان مورد توجه و تاخت و تاز افراد بیگانه قرار نگرفته و دچار آمیختگی نژادی با بیگانگان نگشته است، گویش بیرجندی از لحاظ تنوع واژه ها یکی از گویشهای پر مایه زبان فارسی است و کمتر واژه های بیگانه در آن دیده می شود.

تاریخ و فرهنگ غنی این استان همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و این استان را به یکی از مراکز مهم برگزاری تور داخلی تبدیل کرده.


آژانس گردشگری پرستو سیر برگزار کننده تور های داخلی و خارجی و ارائه دهنده خدمات بلیت هواپیمای داخلی و خارجی دارای برنامه متنوعی از تور های خارجی و داخلی میباشد، از سایت ما دیدن کنید.