آشنایی با مراسم ها و آیین های بندرعباس

8 مرداد 1398
1 دقیقه خواندن

 

 

بندرعباس، مرکز استان هرمزگان و یکی از معروف ترین شهرهای جنوبی ایران است. جاذبه های گردشگری و نقش پررنگ این شهر در اقتصاد ایران، هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری را راهی بندرعباس می کند. در این مطلب قصد داریم شما را با بعضی از آیین ها و مراسم های ویژه ی این شهر آشنا کنیم.

از جاذبه های گردشگری بندرعباس بسیار گفته شده و گردشگران بسیاری هر ساله از آن ها بازدید می کنند. اما شاید اسم بعضی از مراسم های عجیب بندرعباس و هرمزگان هیچ وقت به گوشتان نخورده باشد. چرا عجیب؟

از آنجایی که در زمان های دور ارتباط مردمان استان هرمزگان با فلات مرکزی ایران بسیار کم بوده، مراسم ها و آیین های این خطه شباهت زیادی به نقاط دیگر ایران ندارد و همین امر آن را اسرار آمیز می کند. پیشنهاد می کنیم اگر امکان و فرصت سر زدن به مراسم های ویژه ی بندرعباس را داشتید، این تجربه را به هیچ عنوان از دست ندهید. در ادامه بعضی از معروف ترین و البته عجیب ترین مراسم های بندرعباس را با هم مرور خواهیم کرد.

مراسم زار

زار آیین ویژه ای است که در بسیاری از شهرها و روستاهای استان هرمزگان از جمله بندرعباس برگزار می شود و می توان آن را یکی از عجیب ترین و البته ترسناک ترین آیین های بومی دانست.

نام این مراسم از بادهای زار گرفته شده که از کشورهای آفریقایی به سمت ایران می وزد و مردم بومی بندرعباس معتقدند این بادهای شیطانی باعث حلول اجنه در بدن قربانی ها می شوند؛ بنابراین برای خارج کردن آن ها و بهبود قربانی، مراسم ویژه ای توسط افرادی که به گفته ی بومی ها توانایی مذاکره با اجنه را دارند، برگزار می شود. این افراد را بابا زار یا ماما زار می نامند و به نوعی مسئول برگزاری این آیین هستند.

مراسم زار به همراه موسیقی عجیبی برگزار می شود که ریشه ای آفریقایی دارد و بومی ها معتقدند تنها در هنگام نواختن این موسیقی اجنه از بدن قربانی خارج می شود. جالب است بدانید ساز اصلی استفاده شده در این مراسم، یک ساز آفریقایی به نام تنبوره است که تنها بابا زار یا فرد مورد اعتماد بابا زار، اجازه ی نواختن آن را دارند.

جالب است بدانید مراسم زار و موسیقی شگفت انگیز آن تا به حال دستمایه ی ساخت آثار بسیاری قرار گرفته است. برای مثال موسیقی فیلم اژدها وارد می شود، ساخته ی مانی حقیقی، از موسیقی این مراسم الهام رفته شده است، همچنین گوشه ای از مراسم زار نیز در این فیلم به نمایش درآمده است.

درباره اینکه مراسم زار نوعی خرافه است یا نه، نظرات متعددی وجود دارد، اما ارزش نمایشی این مراسم بر کسی پوشیده نیست؛ بنابراین اگر دوست دارید این مراسم هیجان انگیز را از نزدیک ببینید، پیشنهاد می کنیم در سفر به بندرعباس از بومی ها کمک بگیرید در این مراسم عجیب و غریب شرکت کنید.

برگزاری مراسم زنبیل گردانی در بندرعباس

زنبیل گردانی از دیگر مراسم هایی است که در نقاط مختلف هرمزگان از جمله بندرعباس برگزار می شود. بسیاری از مردم بومی اعتقاد دارند اگر کودکشان تا دو سالگی راه نرفت، باید این مراسم را اجرا کنند.

شیوه ی اجرای این مراسم به این صورت است که پدر و مادر کودک خود را در زنبیلی که از برگ های نخل بافته شده، قرار می دهند. کودکان فامیل و همسایه به شیوه خاصی دو طرف زنبیل را می گیرند و در حالی که اشعار مخصوص این مراسم را می خوانند کودک را به درب شش خانه می برند.

 

قربانی برای بارش باران

این مراسم به غیر از بندرعباس در بسیاری از شهرهای جنوبی از جمله جزیره ی قشم رواج دارد. این مراسم برای باریدن به موقع یا بیش تر باران برگزار می شود.

در این مراسم اهالی بندرعباس پس از خواندن نماز باران تعداد قابل توجهی گوسفند را قربانی کرده و خوراکی شبیه به خورشت تهیه و آن را در میان نیازمندان توزیع می کنند.

بندرعباس دیار زیبایی است که تماشای مراسم ها و آیین های بومی آن، تجربه ی جالبی برایتان رقم می زند؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم در سفر به بندرعباس در کنار خرید و گشت و گذار در شهر، در مراسم های بومی این شهر شرکت کنید.