گام به گام مراحل سوار شدن به هواپیما قسمت دوم

29 فروردین 1398
1 دقیقه خواندن

 

در مقاله پیش در مورد مراحل اولیه سوار شدن به هواپیما پیش از حضور در فرودگاه تا مرحله  چک این و تحویل بار بود صحبت کردیم و در این میان نکاتی را ذکر کردیم. در  این بخش  به ادامه مراحل سوار شدن به هواپیما از گیت پرواز تا مرحله فرود و پیاده شدن از هواپیما را می پردازیم.

در مقاله پیش در مورد مراحل اولیه سوار شدن به هواپیما پیش از حضور در فرودگاه تا مرحله  چک این و تحویل بار بود صحبت کردیم و در این میان نکاتی را ذکر کردیم. در  این بخش  به ادامه مراحل سوار شدن به هواپیما از گیت پرواز تا مرحله فرود و پیاده شدن از هواپیما  می پردازیم.

 گیت پرواز

حال که مرحله چک این اولین مراحل سوار شدن به هواپیما را گذرانید و چمدان و بار اضافی خود را به قسمت حمل بار تحویل دادید نوبت به گیپ پرواز می رسد. از این مرحله که بگذرید شما سوار هواپیما خواهید شد. گیت پرواز با شماره و یک عدد مانند A12 مشخص می شود. این علامت بر روی کارت پرواز شما درج شده است. در صورتی که به صورت آنلاین چک این کرده باشید گیت پرواز بر روی کارت پرواز درج نشده است و شما باید مانیتورهای اطلاعات فرودگاه را بررسی کنید. گیت پرواز 15 دقیقه پیش از عزیمت هواپیما بسته می شود و اگر این بخش را از دست بدهید پرواز خود را از دست داده اید، حتی اگر هواپیما را از پنجره گیت پرواز ببینید. بنابراین اطمینان یابید به موقع به این مکان می رسید. زمان پرواز شما در کارت پرواز وجود دارد. در صورتی که هنوز هم وقت دارید تا سری به رستوران و یا مغازه ای بزنید بهتر است ابتدا موقعیت مکانی گیت پرواز و باجه آن را از روی کارت پرواز شناسایی کنید تا در صورت کمبود وقت دچار دلهره نشوید. در فرودگاه ها علائم واضحی برای این بخش وجود دارد اما در صورتی که دچار سردرگمی شدید از یک نفر مسیر رسیدن به گیت پرواز را سوال کنید. پیش از سوار شدن به هواپیما در صف گیت پرواز مدارک و کارت پرواز شما مجددا چک خواهد شد تا شما اجازه سوار شدن به هواپیما را بیابید. توجه کنید کسانی که دارای بلیط فرست کلاس هستند نیازی به ایستادن در صف ندارند. پس از این مرحله شما از طریق یک راهرو و یا با اتوبوس به سوی سوار شدن به هواپیما پیش خواهید رفت. با گذر از این مرحله دیگر امکان از دست دادن هواپیما وجود ندارد. همچنان کارت پرواز خود را در دست داشته باشید تا آن را به خدمه هواپیما نشان دهید. معمولا خدمه گیت پرواز کارت پرواز شما را نصف کرده و قسمتی از آن را نزد خود نگه می دارند و قسمتی را به شما می دهند. تا پایان مقصد این کارت را نزد خود داشته باشید.

نکاتی در مورد گیت پرواز

  • گیت پرواز 15 دقیقه قبل از حرکت هواپیما بسته می شود.
  • موقعیت مکانی گیت پرواز را به یاد داشته باشید
  • در زمان پرواز کارت شناسایی و یا پاسپورت خود را به همراه داشته باشید
  • اطمینان یابید شماره گیت پرواز با شماره پرواز بر روی کارت پرواز یکسان است.
  • در صورت نیاز از ماموران هواپیما و یا مسافران برای یافتن گیت پرواز کمک بخواهید.
  • ممکن است در این مرحله کمی منتظر بمانید پس صبور باشید و در صورت نیاز وسایل سرگرمی به همراه داشته باشید.
  • پیش از سوار شدن به هواپیما در صورتی که از شماره صندلی خود ناراضی هستید از مامورین گیت درخواست کنید در صورت امکان صندلی شما را جابه جا کنند.

سالن انتظار

همه گیت های پرواز بخشی به نام سالن انتظار دارند. زمانی که هواپیمای شما دارای تاخیر باشد شما می توانید در این سالن منتظر بمانید تا نوبت پرواز شما فرا رسد. در این زمان بلندگوها شماره پرواز و مقصد را اعلام می کنند و شما باید سریعا خود را به گیت پرواز برسانید تا پرواز خود را از دست ندهید.

 

سوار شدن به هواپیما

پس از عبور از راهروی نسبتا پر پیچ و خم به سمت  هواپیما  هدایت می شوید و یا به وسیله اتوبوس رایگان برای سوار شدن به هواپیما منتقل می شوید. در قسمت ورودی هواپیما خدمه و مهمان دار هواپیما به شما خوش آمد گویی می کنند و برای آخرین بار کارت پرواز شما بررسی می کنند تا از اینکه شما پرواز درستی را انتخاب کرده اید اطمینان حاصل شود. در این مرحله شما باید صندلی خود را بیابید و بر روی آن بنشینید. اگر در پیدا کردن صندلی مشکل دارید از مهمان دار و یا یکی از مسافران راهنمایی بخواهید. در غیر این صورت اگر به بالای صندلی نگاه کنید شماره صندلی خود را می  بینید که می توانید آن را با شماره صندلی موجود در کارت پرواز  خود مطابقت دهید. وسایل خود را در بالای صندلی در جعبه مخصوص و یا در پایین صندلی خود جلوی خود قرار دهید و راحت بر روی صندلی  بنشینید و کمربند خود را ببندید. بقیه کارها به عهده مهمان دار هواپیما می باشد.

ورود و پیاده شدن از هواپیما

پس از اعلام خدمه، هواپیما آماده نشستن می شود و از شما دعوت می شود از هواپیما پیاده شوید. اطمینان داشته باشید تمام وسایل خود را به همراه دارید. در این زمان به سمت خروجی بروید. شما یا به صورت پیاده و یا با اتوبوس به سمت ترمینال هدایت می شوید. علامت ها را دنبال کنید تا به سمت ریل چمدان ها بروید و چمدان خود را بردارید. سپس به سمت خروجی ترمینال بروید.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد راهنمای مفیدی برای سوار شدن به هواپیما باشد.

ادامه دارد…