گام به گام مراحل سوار شدن به هواپیما قسمت اول

28 فروردین 1398
1 دقیقه خواندن

 

فرودگاه مکان شلوغ و پرازدحامی است و معمولا پر از جمعیت است.  فرودگاه های بزرگ یک کشور که دیگر هیچ. برای کسی که تا به حال سوار هواپیما نشده است ممکن است مراحل سوار شدن هواپیما کمی سردرگم کننده  و پیچیده به نظر برسد. حتی بررسی های امنیتی نیز ممکن است کمی دلهره آور باشد.

مراحل سوار شدن به هواپیما

فرودگاه مکان شلوغ و پرازدحامی است و معمولا پر از جمعیت است.  فرودگاه های بزرگ یک کشور که دیگر هیچ. برای کسی که تا به حال سوار هواپیما نشده است ممکن است مراحل سوار شدن به هواپیما کمی سردرگم کننده و پیچیده به نظر برسد. حتی بازرسی های امنیتی نیز ممکن است کمی دلهره آور باشد. در این مقاله سعی داریم مراحلی که باید پیش از سوار شدن به هواپیما  طی کنید را به صورت ساده توضیح دهیم و این فرایند را از زمان داخل شدن به فرودگاه تا پیاده شدن از هواپیما برایتان روشن کنیم تا متوجه شوید چندان هم کار دشوار و سختی به نظر نمی رسد.

نحوه سوار شدن به هواپیما:

اساسا مراحلی که باید تا سوار شدن به هواپیما انجام دهید به صورت زیر است:

 • مرحله چک این Check-in
 • تحویل بار به قسمت حمل بار در صورتی که دارای چمدان هستید.
 • پیدا کردن گیت پرواز
 • سوار شدن به داخل هواپیما
 • تحویل بار پس از پیاده شدن

 

در ادامه هر یکی از این مراحل توضیح داده می شود. اما پیش از آن نکاتی در خصوص حضور پیش از فرودگاه بیان می کنیم

 

حضور پیش از فرودگاه

شما برای سوار شدن به هواپیما باید از قبل بلیط هواپیما را خریداری کنید. این کار را می توانید از طریق آژانس های هواپیمایی و یا مستقیما از شرکت های هواپیمایی مانند ماهان، تابان، آسمان، اطلس و … تهیه کنید. پیش از فرا رسیدن موقع پرواز بلیت، شناسنامه و یا پاسپورت ( سفرهای خارجی) به همراه داشته باشید. یک کیف کوچک دستی نیز به همراه داشته باشید و تمام مدارک مورد نیاز خود  از قبیل مدارک، جواهرآلات، پول نقد و داروهای مورد نیاز به همراه نسخه و یا احتمالا غذای کودک و مایعات وی را در درون این کیف قرار دهید. دیگر وسایل خود را نیز در داخل چمدان قرار دهید و در مراحل بعدی که توضیح داده خواهد شد به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

در پروازهای داخلی یک ساعت پیش از زمان پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. برای پروازهای خارجی دو تا سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. به این زمان ترافیک و یا حوادث غیر مترقبه را اضافه کنید و دیرتر از این زمان راهی فرودگاه نشوید تا خدای نکرده پرواز خود را از دست ندهید. 

 

مراحل سوار شدن به هواپیما – مرحله چک این

مهم ترین نکته پرواز حفظ امنیت جانی و مالی مسافران آن است به همین خاطر در این مرحله از مراحل سوار شدن به هواپیما از شما در خصوص وسایلی که به همراه دارید سوال می شود و چمدان ها و وسایل شما مورد بازرسی قرار می گیرد. چک این به دو روش انجام می شود.

 • از طریق آنلاین
 • کانتر چک این فرودگاه

در مرحله چک این پس از ارائه مدارک شناسایی وسایل شما در دستگاهی قرار می گیرد و محتویات آن در صفحه مانیتور بازرس نمایان می شود. در این میان اگر وسیله فلزی و یا نوک تیز مانند قیچی، چاقو و .. در اختیار داشته باشید باید به مامور تحویل دهید. پس از آن چمدان ها و بار به شما برگردانده خواهد شد. اگر این مرحله را با موفقیت بگذرانید به شما کارت پرواز ارائه  می شود که مجوز شما برای سوار شدن به هواپیما است. در صورتی که تمایل دارید این مرحله را شخصا انجام دهید به وب سایت فرودگاه بروید و تاییدیه خود را دریافت و پرینت کنید.

کانتر چک این 40 دقیقه پیش از پرواز تعطیل می شود . به همین خاطر لازم است تا پیش از این موعد در این مکان حضور داشته باشید تا  زمان کافی برای عبور از مراحل بعدی سوار شدن به هواپیما را داشته باشید.

مراحل سوار شدن به هواپیما مرحله تحویل بار

اگر دارای چمدان هستید در این مرحله از مراحل سوار شدن به هواپیما باید چمدان خود را به قسمت حمل بار هواپیما تحویل دهید. در این بخش برچسبی به چمدان به همراه ویژگی شما و چمدان شما زده می شود تا در هنگام تحویل بتوانید چمدان خود را تحویل بگیرید و فرد دیگری به اشتباه ان را دریافت نکند. با این کار دیگر نگران گم شدن چمدان خود نباشید و با خیال راحت و بدون حمل بار اضافی مراحل بعدی را طی کنید. در این میان نکاتی هست که در خصوص تحویل بار خود همواره باید به یاد داشته باشید:

 • اطمینان یابید اندازه و وزن بار شما از حد مجاز بالاتر نرود. رای سفرهای داخلی میزان باز مجاز 20 کیلوگرم و برای سفرهای خارجی 30 کیلوگرم می باشد. کیف دستی شما نیز باید 115 سانتی متر و وزن 7 کیلوگرم باشد
 • وسایل خطرناک از قبیل مواد محترقه و سلاح های گرم و سرد را در بار خود به همراه نیاورید.
 • وسایل با ارزش مانند جواهر آلات، پول نقد، عطرهای گران قیمت و وسایل الکترونیکی شخصی را در چمدان قرار ندهید.
 • بهتر است چمدان شما قفل داشته باشد.
 • داروهای خود را در داخل جعبه قرار دهید و نسخه پزشک همراهتان باشد.

مراحل سوار شدن به هواپیما را دنبال می کنیم…