تعطیلی تاج محل

14 مهر 1396
1 دقیقه خواندن

تاج محل بر روی گردشگران بسته شد 

هند بازدید از تاج محل را از بورشور گردشگری خود حذف کرده است.این خبری است که امروز در بسیاری از شبکه های هندی از تارنمای آنها منتشر شده است.

برخی رسانه ها کنجکاو شده اند. چرا که گمان می شود دلیل آن تعلق این شاهکار تاریخی به مسلمانان باشد.

ان دی تی وی یکی از پر بازدید ترین شبکه های هندی در تارنمای خود این مسئله را اینگونه انتشار داده است:

برخی تحلیلگران معتقدند دلیل حذف تاج محل از برخی بروشورهای دولتی گردشگری آن است که این اثر باستانی که به عنوان میراث جهانی نیز ثبت شده است به دست حکام اسلامی و مهاجمان مسلمان ساخته شده است و بنابراین دولت ملی گرای ایالت اوتارپرادش که میزبان آن است هیچ بودجه فرهنگی برای ارتقا وضعیت آن اختصاص نمی دهد.

 تاج محل‬‎

این تارنما در ادامه به این مسئله اینگونه ادامه داد :

در سالهای اخیر ایالت اوتارپرادش به عنوان محل استقرار این بنای باشکوه در اختصاص بودجه و توجه به آن بسیار خسیس بوده و حتی فرماندار آن که یک راهب هندو است با این بهانه که این بنا نشانگر فرهنگ هند نیست از اینکه مجسمه های کوچک تاج محل به مهمانان خارجی اهدا می شود ابراز نارضایتی کرده بود.

تاج محل با دیدی اقتصادی

تاج محل که یکی از مهمترین و پربازدید ترین مکان های گردشگری در هند میباشد و حتی سهم بسزایی در بودجه سالیانه کشور نیز ایفا میکند درباره ایالت خود یعنی ایالت اوتار پرداش هیچ نقشی ایفا نکرده است و به تازگی یعنی در هفته گذشته از لیست گردشگری این ایالت نیز حذف شده است.

بازخورد مقامات با حذف تاج محل

سخنگوی حزب کنگره ملی هند که رقیب حزب ملی گرای حاکم در هند می باشد هر بروشور گردشگری فاقد تاج محل را به اجرای نمایشنامه هملت تشبیه کرد که در آن از خود هملت خبری نباشد.

«آبهیشک سینگهاوی» روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که حذف تاج محل از بروشورهای گردشگری ایالت اوتارپرادش هم خنده دار و هم گریه آور است.وی در ادامه مطالب خود این مسئله را یک تند روی مذهبی دانست و اضافه کرد هرچه سریع تر باید با این تند روی های مذهبی برخورد شود.

تعطیلی تاج محل‬‎

دلیل حذف تاج محل به گفته مقامات ایالتی

مقامات این ایالت که برای حفظ و نگهداری تاج محل هر ساله ۲۲ میلیون دلار از بانک جهانی منابع مالی دریافت می کنند می گویند، حذف تاج محل صرفا به این دلیل بوده است که می خواستند در بروشورهای جدید جا برای معرفی پروژه های جدید ایالت در حوزه گردشگری باز شود.

برغم ایجاد یک بزرگراه مدرن که زمان تردد اتوبوس های گردشگران از دهلی نو تا تاج محل را به کمتر از سه ساعت کاهش داده است این بنای تاریخی که هفتمین مورد از عجایب هفتگانه جهان شمرده می شود از سال ۲۰۱۲ با کاهش مداوم گردشگران روبرو بوده است.

تاج محل یکی از ممتازترین نمونه های معماری هندی-اسلامی است که در قرن هفده توسط یک امپراطور مغول به نام شاه جهان به یاد همسر فقیدش ممتاز محل ساخته شد.

برخی دست اندرکاران محلی گردشگری در شهر آگرا، مقامات دولت ایالتی را متهم می کنند که تمام توجه خود را به ارتقا گردشگری مذهبی به نفعآثار باستانی مربوط به هندوها معطوف کرده اند.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با همراه باشید.