تور کاشان، گردشی برای چهار فصل سال

13 آذر 1398
0 دقیقه خواندن

حاشیه کویرهای ایران، قرن ها محل زندگی انسان بوده است. تور کاشان، این امکان را فراهم می آورد که از نزدیک با یکی از پربارترین فرهنگ های مردم کویر آشنا شویم. همچنین طبیعت زیبای کویر برای کسانی که می خواهند با زیبایی های بیابان آشنا شوند، از مقاصد گردشگری در تور کاشان است.

تور کاشان، گردشی برای چهار فصل سال

کاشان یکی از زیباترین سایت های گردشگری ایران است. جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی آن باعث شده تا هر زمان از سال تور کاشان یکی از انتخاب های گردشگران برای بازدید از کاشان و مناطق اطراف آن باشد. کاشان فاصله چندانی با تهران ندارد و برنامه تور کاشان معمولا یک روزه است. ولی برای آنکه بتوانید از همه جاذبه های کاشان دیدن کنید شاید گذراندن یک تور کاشان چند روزه بهتر باشد.

اقامت در خانه های تاریخی، تجربه ای متفاوت از تور کاشان

بافت سنتی کاشان به خوبی حفظ شده است و خانه های تاریخی بسیاری در این شهر قرار دارند که برای بازدید عموم بازسازی شدند. برخی از این خانه ها، تبدیل به هتل شده اند و برای اقامت به مسافران تور کاشان خدمات ارائه می دهند. خانه عامری ها و کاروانسرای مرنجاب از مکان هایی هستند که برای اقامت گردشگران مجهز شده اند. آسمان صاف کویری و ستاره های زیبای آن به همراه معماری سنتی ایرانی و ترکیب باغ ایرانی با حوض ها و جوی های زیبای آن و سکوت شب به دور از هیاهوی زندگی شهری، مخصوصا در ایامی که کاشان شلوغ نیست، آرامش و دلپذیری خاصی دارد. با تور کاشان می توانید اقامتی استثنایی در یک خانه تاریخی شهر داشته باشید.

تاریخ و فرهنگ مردم کویر در تور کاشان

معمولا بازدید از کاشان به فصل گلاب گیری اختصاص دارد و بسیاری از گردشگران برای دیدن جاذبه گل ها و صنعت عطرسازی سنتی به کاشان می روند. گلاب گیری پیشینه ای طولانی در کاشان دارد و ابزارهای سنتی کار گلاب گیران که بعضا هنوز هم استفاده می شوند یا در موزه ها قرار دارند، گواهی بر این ادعایند. تور کاشان در فصل گلاب گیری تجربه زنده ای از فرهنگ سنتی و هنر ایرانی است. به غیر از فصل گلاب گیری مکان های دیگری در اطراف کاشان هستند که در ایام دیگر سال می توانید با تور کاشان با فرهنگ مردم کویرهای ایران آشنا شوید. بازدید از شهرهای آران و بیدگل یا مشهد اردهال هم در ایام خاصی از سال صفای خودش را دارد.

قالی، آب و کویر

مراسم قالی شویی مشهد اردهال که معمولا در هفته دوم مهرماه برگزار می شود از سنت های قدیمی مردم منطقه است که با حضور ساکنان سایر روستاها مثل اهالی فین و نشلگ برگزار می شود. این مراسم که با آداب مخصوصی برگزار می شود بسیار دیدنی است و داستان هایی که از امامزاده مشهد اردهال بر سر زبان است، دلیل انجام آداب و رسوم جمعه قالی را بازگو می کند. اجرای تور کاشان به صورت چند روزه می تواند شما را با تمام این جاذبه ها آشنا سازد.

آران و بیدگل که می تواند هم مقصدی برای گردشگری فرهنگی و مذهبی و هم طبیعی باشد، از دیگر نقاط دیدنی در تور کاشان است. در شمال آن کویر مرنجاب یکی از غنی ترین کویرهای ایران از لحاظ پوشش گیاهی و جانوری قرار دارد. اقامت در کاروانسرای مرنجاب برای کسانی که به نجوم علاقمندند در تور کاشان فراهم است. در فصل های گرم سال می توان در با برپایی کمپ در کویر، از سکوت و ستاره باران شب در تور کاشان بهره برد. و خود آران و بیدگل که شهر امامزاده ها و مساجد قدیمی است. شهری با آب انبارهای متعدد که نشان از هوش مردم کویر در بهره برداری از آب دارد. وجود تپه سیلک در نزدیکی این شهر، حکایت از قدمت و گذر تمدن ایرانی در طی قرن ها دارد. می توانید برای آشنایی با فرهنگ مردم آران و بیدگل و دیدن جاذبه های طبیعی و تاریخی آن با تور کاشان همسفر شوید.

و شهر کاشان، شهر خانه های تاریخی که پس از یزد بهترین نمونه از بافت سنتی شهرهای کویری ایران است. در تور کاشان بازدید از خانه های طباطبایی، بجنوردی و مسجد آقا بزرگ و بازار سنتی و بسیاری از مکان های تاریخی دیگر وجود دارد. همچنین شهر زیرزمینی نوش آباد، آرامگاه سهراب سپهری، آتشکده نیاسر و غار نیاسر، باغ فین از سایر جاذبه های گردشگری در تور کاشان هستند که می توانید با بازدید از آن ها تجربه ای جذاب و دوست داشتنی از کویر و فرهنگ بی مانند مردم آن داشته باشید.