تور کیش، تجربه ی طعم لذیذ غذاهای محلی

18 اردیبهشت 1398
1 دقیقه خواندن

 

در طول سفر فقط دیدن و گشتن مکان های تاریخی، تفریحی و فرهنگی کافی نیست و گردشگران علاقه ی خاصی به چشیدن طعم غذاهای محلی مردم بومی هر منطقه ای که به آن سفر می کنند، دارند. از مهم ترین غذاهای محلی جزیره کیش می توان به غذا های خوشمزه ی مجبوس لحم، محمر، هریسه، سمک مشوی و… اشاره کرد.

تور کیش، تجربه ­ی طعم لذیذ غذاهای محلی

جزیره ی کیش یک جزیره بسیار زیبا و جذاب با آب وهوایی گرم در حوزه ی آب های خلیج فارس می باشد. این جزیره امروزه به دلیل داشتن طبیعت بکر، امکانات تفریحی و رفاهی لوکس و سواحل مرجانی یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری ایرانیان شناخته می شود. سالانه حدود ۱ میلیون نفر از این جزیره دیدن می کنند، این مسئله نشان می دهد ایرانیان چقدر علاقه مند به گشت و گذار و سفر به این جزیره ی زیبا هستند. اگر قصد دارید به این جزیره سفر کنید، حتما باید درباره آن اطلاعات گردشگری کافی را بدست آورید تا در طول تور کیش دچار مشکل نشوید. در طول سفر فقط دیدن و گشتن مکان های تاریخی، تفریحی و فرهنگی کافی نیست و گردشگران علاقه ی خاصی به چشیدن طعم غذاهای محلی مردم بومی هر منطقه ای که به آن سفر می کنند، دارند. جزیره ی کیش دارای غذاهای دریایی محلی بسیار خوشمزه و فراوانیست که هر فردی که حداقل یک بار تجربه ی سفر به کیش را داشته است، مزه ی این غذاها بعد گذشت مدت زمان طولانی از یادش نمیرود. در زیر چندین غذای محلی و مهم کیش از بین غذاهای محلی بیشمار کیش معرفی شده است که تور کیش بدون چشیدن مزه ی این غذاها نمی چسبد.

 

 

مجبوس لحم

این غذا برخلاف اکثر غذاهای مردم محلی کیش، همیشه با ماهی سرو نمی شود و برخی ها با توجه به سلیقه ی غذایی افراد آن را با گوشت یا مرغ سرو می کنند، اما این غذا یکی از بهترین و خوشمزه ترین غذاهای مردم محلی کیش محسوب می شود. این غذای بسیار خوشمزه که با ذائقه ی اکثر ایرانیان سازگار است از برنج، ادویه های تند عربی، نخود و کشمش درست می شود. این غذا یک غذای بسیار مهم و اصلی برای مردم محلی کیش می باشد که در مراسمات برای میهمانان سرو می شود.

محمر

محمر یکی از غذاهای شیرین و خوشمزه ی اهالی کیش است که طرفداران زیادی در میان مردم محلی دارد. غذای محمر با برنج شیرینی به نام محمر و ماهی درست می شود. اگر طرفدار غذاهای دریایی و شیرین هستید تجربه ی این غذا تبدیل به یکی از خوشمزه ترین بخش های سفرتان خواهد شد.

هریسه

هریسه یک نوع حلیم عربی است که اهالی جزیره ی کیش این غذای بسیار خوشمزه را طبخ می کنند. این غذا با بلغور گندم خیس خورده، دارچین، شکر، زردچوبه، کنجد سفید یا سیاه پخته می شود و یک غذای بسیار خوشمزه و مورد علاقه برای طرفداران حلیم می تواند باشد.

سمک مشوی

این غذا یک غذای عربی بسیار محبوب دریایی در بین مردم محلی و ساکنان جزیره ی کیش است. این غذای خوشمزه با ماهی سرو می شود، ماهی در این غذا با مخلوطی از ادویه های تند عربی مزه دار می شود تا فردی که چشیدن طعم این غذا را تجربه می کند تا سالها طعم آن را فراموش نکند. بومیان برای طبخ این غذای خوشمزه اکثرا از ماهی شیر استفاده می کنند، این ماهی به طور کامل پخته و برشته می شود تا یک طعم به یاد ماندنی از غذای عربی را از خود نشان دهد.

مرگوگ یا مرقوق

این غذا یکی از غذاهای مهم مردم محلی جزیره کیش است که تقریبا تمام گردشگران در حین تجربه ی تور کیش طعم این غذا را نیز می چشند. بر خلاف دستور پخت بسیاری از غذاهای مردم بومی کیش در این غذا ماهی نمی توان یافت! برای پخت این غذای محبوب محلی از گوشت با استخوان، گوجه فرنگی، رب گوجه، آرد سنگک، فلفل سبز تند، سیر و بادمجان استفاده می شود.

مضروبه

مضروبه از دیگر غذاهای محلی پرطرفدار در جزیره ی کیش است؛ این غذا از ترکیب ماهی که برشته، سرخ شده و یا کبابی شده است و به همراه سیر و ادویه های خاص طعم دار شده است، طبخ می گردد. چشیدن طعم این غذا را در طول تور کیش به شما توصیه می کنیم.