جاذبه های گردشگری در سفر قسمت 3- جاذبه های گردشگری بندرعباس

26 فروردین 1398
1 دقیقه خواندن

 

بندر عباس در جنوب ایران قرار دارد و دارای جاذبه های گردشگری بیشماری است. هر ساله هزاران گردشگر در نیمه دوم سال به این شهر سفر می کنند تا با جاذبه های گردشگری بندرعباس آشنا شوند.

بندر عباس در جنوب ایران قرار دارد و دارای جاذبه های گردشگری بیشماری است. هر ساله هزاران گردشگر در نیمه دوم سال به این شهر سفر می کنند تا با جاذبه های گردشگری بندرعباس آشنا شوند

شهر فین(Fin City)

شهر فین از جمله جاذبه های گردشگری بندرعباس به شمار می رود.  این شهر  در 95 کیلومتری بندرعباس قرار دارد. در این شهر با یکی از شاهکارهای معماری ایلخانی و تیموری در قلعه فین آشنا می شوید. قلعه فین دارای وسعت 180 متر عرض و 290 متر طول است. باستان شناسان معتقد هستند که این قلعه در میانه دروازه ورود اسلام به ایران ساخته شد و در گذشته کارکرد محافظتی و نظامی داشته است. در ساخت این بنا از ساروج، آجر مربعی و سنگ های یکپارچه استفاده شده است.

بازار ماهی (Fish Market)

علاوه بر سواحل زیبا، بندرعباس به دلیل نزدیکی به دریا دارای یک بازار معروف معروف به نام بازار ماهی است که از دیگر جاذبه های گردشگری بندرعباس به شمار می رود. این بازار در میانه یک بلوار قرار دارد که بندر را به شهر متصل می کند  و به بلوار صیادان در نزد اهالی شهرت دارد. بازار ماهی و پارکینگ دو طبقه آن در مساحتی به وسعت 11000 متر مربع واقع شده اند و دارای سقف پوشیده است. در این بازار رنگارنگ انواع ماهی های خلیج فارس از جمله شیر ماهی شوریده، کفال، هوور، کفشک، سنگسر، حلوا سفید و .. به فروش می رسد. در میان ماهی ها می توانید اختاپوس، کوسه، خرچنگ و میگو نیز مشاهده کنید. مسافران می توانند از ساعت 7 صبح الی 10 شب از این بازار دیدن کنند و انواع ماهی ها را خریداری نمایند.

گنبد نمکی گچین (Gachin Salt Dome)

در میان جاذبه های گردشگری بندرعباس می توان به جاذبه های طبیعی آن از جمله گنبد نمکی گچین اشاره کرد. این گنبد نمکی در استان هرمزگان و در 5 کیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد. در شرق روستای گچین یک گنبد نمکی دیده می شود که مشابه با گنبدهای جزایر هرمز و لارک از دیگر جاذبه های گردشگری بندرعباس هستند. به لحاظ تنوع زمین شناسی این گنبد از زیباترین گنبدهای منطقه به شمار می رود. از سنگ این گنبد نمکی در ساخت بندر شهید باهنر و موج شکن خلیج فارس استفاده شده است.

حمام گله داری (Gale-Dari)

حمام گله داری از دیگر جاذبه های گردشگری بندرعباس است. ساخت این حمام تاریخی زیبا به دوره قاجار باز می گردد. این حمام در طی سی سال گذشته دو بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و امروزه به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. معماری این بنا مانند معماری دیگر ساختمان های مرکز فلات ایران است و از سنگ و ساروج در ساخت آن استفاده شده است. کف این حمام نیز از آجر پوشیده شده است. در سقف  حمام گله داری نیز سوراخ های نوری تعبیه شده که نور داخل بنا را تامین می کند. آب حمام نیز از یک چاه 10 متری  که هم اکنون در شرایط خوبی به سر می برد مهیا می شود.

دره داماش  (Damash Valley)

از دیگر جاذبه های گردشگری بندرعباس می توان به دره داماش یا هاماش  و چشمه آب گرم گنو اشاره کرد. منشا این دره کوه های هماگ است  که بخشی از رشته کوه های زاگرس به شمار می رود . جریان های آبی این دره پس از پیوستن به رود جلابی به خلیج فارس می ریزند.  این دره در 80 کیلومتری شمال بندرعباس قرار و در شمال روستایی به نام سیخوران واقع شده. شما می توانید از فراز این دره شگفت انگیز منظره خلیج فارس را تماشا کنید و از غروب آفتاب لذت ببرید. همچنین می توانید از موزه ها و بناهایی مانند موزه مردم شناسی و مسجد سنی نیز دیدن کنید.

روستای سوزا (Suza Village)

این روستا در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم استان هرمزگان و در 39 کیلومتری جنوب غربی شهر قشم قرار دارد. تنگه استراتژیک هرمز در جنوب آن قرار دارد. این روستا دارای آب و هوای گرم و خشک است. از جاذبه های تاریخی نزدیک این روستا می توان به سد لت و سد گوران  اشاره کرد که در چهار کیلومتری روستا قرار دارد.

جزیره هرمز (Hormuz Island)

این جزیره به جزیره رنگین کمان شهرت دارد و یکی از جاذبه های گردشگری  هرمزگان به شمار می رود. ساحل سرخ، دشت  آهوان، ساحل نقره ای، دره مجسمه ها، کوه و گنبد نمکی و دره رنگین کمان از جاذبه های معروف این جزیره است.

مراسم قبله دعا (Gheble Doa Ceremony)

این مراسم در زمان نیامدن باران انجام می شود. در این مراسم مردم و امام جماعت در یک مکان عمومی به نام مصلا گرد هم جمع می آیند و برای آمدن باران دعای دسته جمعی می خوانند. . اولین گروهی که فرمان امام جماعت را اجابت می کنند کودکان هستند که به صورت گروهی در کوچه ها به راه می افتند و ضمن خبردار کردن مردم از مراسم به جمع آوری پول و تنقلات می پردازند و سرود باران می خوانند.

مراسم زار (Zar Ceremony)

از آیین های کهن بندرعباس و از جاذبه های گردشگری بندرعباس مراسم زار است. اعتقاد به بادهای زار از آفریقا به سرزمین های اسلامی راه پیدا کرد. این ها همان بادهای شیطانی هستند که فرد را به تسخیر خود در می آورند و موجب  بیماری می شوند. باور مردم بر این است که با اجرای این مراسم و نواختن موسیقی مخصوص آن، ارواح از بدن افراد آزاد شده و فرد سلامت خود را دوباره باز می یابد.