دیدنی های سفر به اصفهان(قسمت دوم) – اصفهان نصف جهان

29 خرداد 1397
0 دقیقه خواندن

چرا اصفهان نصف جهان است؟

در کنار این‌که اصفهان گاه و بی گاه میزبان جهانگردان بین‌المللی است، در فصل های سفر، به خصوص تابستان، تبدیل به یکی از اصلی ترین مقاصد دیدنی ایران و ایرانیان می شود. چه توریست بافت شهری باشید و چه علاقه مند به بناهای تاریخی، برای ذائقه ی شما گزینه های رنگارنگ و متنوعی در دسترس خواهد بود.

از بناها و اماکن معروف اصفهان مثل شاهکاری همچون نقش جهان، پل خواجو، چهل ستون و غیره، فراوان گفته ایم و گفته اند. در نتیجه این نوشته را به بخش هایی از این شهر اختصاص می دهیم که کمتر در ویترین قرار داشته اند و به نوعی زیر پوست نصف جهان قرار دارند.

بد نیست قبل از سفر به اصفهان، گوشه چشمی به سطرهای زیر داشته باشید.

کوه صفه، چراغ اول را روشن می کند

مکانی برای پیک نیک، چشیدن طعم هیجانِ کوه نوردی، لحظات آرامش سوار در تله کابین و تجربه ی سکوت و نوای بی نوایِ طبیعت در یک سو و شور و نشاط انبوه گردشگران عمدتا جوان گوشه ای از آن چیزی است که در کوه صفه انتظار شما را می کشد.

صفه

 به خصوص برای افرادی که از جنوب کشور به سمت اصفهان می روند، از دست دادن کوه صفه یک خسران عظیم به حساب می آید.

باغ پرندگان، محلی برای بازگشت به طبیعت

اصفهان درخور شان و نام خود، محوطه ای به مساحت هفده هزار متر مربع را تبدیل به سکونت گاه بیش از صد و سی گونه پرنده کرده است. این باغ که از دیدنی های فوق العاده ی اصفهان به حساب می آید، از اواسط دهه ی هفتاد کار خود را شروع کرده و تا به امروز لحظه لحظه به غنای خود افزوده است.

طبقه بندی بخش های مختلف باغ پرندگان اصفهان به گونه ای انجام گرفته که در محلی با آرامش کامل در کنار گونه های اهلی قدم بزنید و در نقطه ای دیگر پرنده ای شکاری را خیره به خود مشاهده کنید.

باغ  پرندگان

یک حمام جاذبه ی گردشگری اصفهان می شود؛ حمام علی قلی آقا

هرچند که نمی توانید در آن استحمام کنید، اما برای تماشا به حمام علی قلی آقا بروید. علی قلی آقا، یکی از افراد خیر و نیکوکار زمان صفوی محسوب می شده و برای رفاه عمومی و رعایت بهداشت، حمامی احداث کرده که بعدها به نام خود او مطرح می شود. نکته ی جالب حمام فوق، امکان سرویس دهی جداگانه به مردان و زنان است(در آن زمان ویژه به حساب می آمده).

زمانی که به دیوارها و سقف نگاه می کنید، این فکر به ذهن می رسد که در زمانی استحمام، بیش از نظافت عادی معنی داشته، مردمان آن دوران علی رغم سختی ها و چالش های گوناگون، از هر فرصتی برای بهره بردن از زیبایی و ساختن خاطره ای جالب بهره می برده اند. این حمام واقعا زیبا است.

تجربه بهشت در یک باغ؛ باغ هشت بهشت

مثل اکثریت شاه های صفوی، شاه سلیمان هم برای باقی گذاشتن یک یادگاری در این دنیا، بنا نهادن باغی جادویی را انتخاب کرده است. باغ هشت بهشت سوای از تزئینات داخلی، از یک انسجام فوق العاده بین اجزای مختلف داخلی و خارجی بهره می برد. یعنی از یک محیط به محیط دیگر راه رو یا فضایی واسطه احساس نمی شود، بلکه گویی آدمی در محیطی سیال و دالانی نامتناهی گام می گذارد و از این سو به دیگر سو تجربه ای جدید انتظارش را می کشد.

غذا و صنایع دستی، تا کی تاکید بر مکان؟

رفتار مردم، فرهنگ آن ها، نحوه ی مکالمات و مواردی از این دست در سراسر دنیا به جاذبه های گردشگری یا دیدنی مخصوص به آن ناحیه تبدیل می شوند. اما در ایران ما از این ظرفیت آن طور که باید و شاید استفاده نکرده ایم. به بیان دقیق تر و درباره ی مثال حال حاضر، دوست داریم برخلاف همیشه، یک خرق عادت کنیم و غذا و صنایع دستی را فارغ از بازارهایی که آن ها را ارائه می دهند، به عنوان یکی از دیدنی های اصفهان مطرح سازیم. به اصفهان بروید و انواع شیرینی و غذا و ساخته های هنری دست بشر را از نزدیک مشاهده کنید.