دیدنی های سفر به اصفهان(قسمت سوم)

چرا اصفهان نصف جهان است؟

در سری سوم از معرفی دیدنی‌های اصفهان، بازهم راه گذشته را ادامه می‌دهیم. یعنی تأکید ما بر اماکنی است که کمتر به آن‌ها می‌روید و آن‌طور که بایدوشاید، قصه‌ای درباره اشان روایت نشده است. هر چه بیشتر با این دست از اماکن و دیدنی‌های اصفهان آشنا شویم، بادید عمیق‌تری متوجه خواهیم شد که این عبارت “اصفهان نصف جهان” از کجا آمده است.

اگر به هر دلیلی مجال مطالعه ی سطرهای پیش رو را ندارید یا دو قسمت قبل را مطالعه نکرده اید، باید بگوییم اصفهان استعاره ای است از آن چه بر این جغرافیای انسانی گذشته. گاهی هنرمند و بی توجه به قیل و قال دنیا و چندی اقتصادی و نظامی، در بعضی نواحی کویری و خشک، در قسمت هایی پر از آبشار و سرسبزی (هر چند بشر بی خرد امروز همه ی زیبایی را در معرض خطر قرار داده). به هر روی، این شما و این قسمت سوم از معرفی دیدنی های اصفهان.

تور اصفهان

صفویه و زندیه نه، طبیعت ناب ایران

 فرنگی ها عبارتی دارند با عنوان مادر طبیعت (Mother Nature) و آن چه در فضای عاری از انسان رخ می دهد را به او نسبت می دهند. ما در ایران اما آن طور که باید و شاید درباره ی طبیعت، مناظر، کویر و جنگل ها افسانه سرایی نمی کنیم و کمتر پیش آمده (به خصوص در عصر جدید) که زبان به ستایش این مناظر بگشاییم. به عنوان مثال درباره ی همین اصفهان هر وقت صحبت می شود، فلان میدان و مسجد و حمام را بزرگ می کنیم (که البته لازم است) اما بد می شود وقتی که هیچ نگاه و تاکیدی روی طبیعت بی جان نداشته باشیم.

اگر اصفهان را تنها با یک سری اثر به جای مانده از دوران صفویه و زندیه می شناسید، شاید بهتر باشد که تجدید نظر کنید، اصفهان، نگین مرکزی انگشتر ایران مناظری دارد که جای دیگری از کره ی خاکی یک جا یافت نمی شود.

مرنجاب، زمانی برای تامل، تدبر و پرداختن به خویشتنِ خویش

فیلم لورنس عربستان به کارگردانی دیوید لین و بازی پیتر اوتول را دیده اید؟ نه اینکه چون ایرانی هستیم بگوییم، اما مناظر کویری مرنجاب به مراتب مچ آن چه در آن فیلم نمایش داده شده است را می خواباند. یک پوشش گیاهی خاص و منحصر به فرد پر از گز، تاغ، قیچ و اسکنبیل در کنار حیواناتی که جای دیگری همه ی آن ها را کنار هم نخواهید دید. گرگ، روباه و گربه شنی، مار، عقاب و شاهین و یک عالم دیگر. نگران نباشید، قرار نیست تمام مدت در کویر باشید، شاه عباس در همان دوران، برای اینکه بر جاده ی ابریشم مسلط باشد، قلعه ای مستحکم با ظرفیت حضور پانصد سرباز در آن ایجاد کرده است.

در نتیجه اگر طبیعت به خودی خود شما را اقناع نمی کند، برای دیدن قلعه و کاروان سرای مرنجاب سریبه این بهشت داغ و سوزان کویری بزنید.

سفر به اصفهان

[contact-form-7 404 "Not Found"]

اصفهان، صد و شصت کیلومتر آن طرف تر  

موافقید از دل کویر، سفری داشته باشیم به آب و سایه و سبزی؟ برای این منظور باید در جهتِ جنوب و جنوب غربی اصفهان مسافت صد و شصت کیلومتر را طی کنیم. در آن جا به یک آبادی می رسیم که آب خود را از برف های دنا تامین می کند و خاصیتی در آن آب وجود دارد که ملخ ها و آفات را در دم نابود می سازد. اما اعجاب آب ملخ تنها به خاطر خاصیت آبش نیست، بلکه در آن مسیر، انبوه آبشار و رود در دل خاک زنده و سرسبز است که بیش از هر چیز خودنمایی می کند.

سفر به اصفهان

ما در این نوشته تنها به دو مورد از جاذبه های طبیعی اصفهان اشاره کردیم. اما دیدنی های نصف جهان به این دو مورد و دو موردها محدود نمی شود. البته که از ابتدا هدف ما این نبوده که تمامی اصفهان را معرفی کنیم، چون حجم کتابی می طلبد و حوصله ی کتابخانه ای. اما همین اندازه که بتوان ذهنیتی ایجاد کرد که اصفهان تنها نقش جهان نیست و دلیلی دارد که نصف جهان نامیده می شود، رسالت ما تا حد و حدود زیادی انجام شده است.   

 

تور های اصفهان پرستو سیر