دیدنی های سفر به اصفهان(قسمت اول) – نصف جهان

22 خرداد 1397
1 دقیقه خواندن

“شهری است بر هامون نهاده، آب و هوایی خوش دارد و هرجا که ده گز چاه فرو برند آبی سرد خوش بیرون آید و شهر دیواری حصین بلند دارد و دروازه‌ها … بناهای نیکو و مرتفع و در میان شهر مسجد آدینه بزرگ نیکو و … اندرون شهر همه آبادان که هیچ از وی خراب ندیدم و بازارهای بسیار، و بازاری دیدم از آن صرافان که اندر او دویست مرد صراف بود و هر بازاری را دربندی و دروازه ای و همه محلت‌ها و کوچه‌ها را همچنین دربندها و دروازه های محکم و کاروانسراهای پاکیزه بود”

به احتمال زیاد، اصفهانی که ناصر خسرو هزار سال پیش دیده، بسیار اعجاب آور تر از نسخه ی امروزی بوده است، اما در این مطلب شکی نداریم که همین اصفهان، با کشیدن تمامی ناملایمات عصر حاضر، هنوز هم نصف جهان است. این نوشته را به بررسی دیدنی های اصفهان اختصاص داده ایم، اگر برنامه ای برای سفر دارید که چه بهتر، اگر هم نه، این یادداشت را به خاطر داشته باشید، تا در روز مبادا، هیچکدام از جاذبه های اصلی را از قلم نیاندازید.

 

سفر به اصفهان

دیدنی های سفر به اصفهان، یک مقدمه ی کوتاه

اصفهان تنها یک شهر تاریخی با یک سری دیدنی نیست، بلکه اتمسفری است که تاریخ این سرزمین را در سینه نهفته و گاهی برای اهل دل، روایت می کند. چه روزگاری که نام دیار پارس را یدک می کشیده ایم و چه پس از اسلام آوردن و تبدیل این شهر به مرکز حکومت صفوی، اصفهان همواره یک نقش برجسته و محوری بازی کرده است.

میدان نقش جهان

نقش جهان، دیدنی اول

اگر چه احداث این میدان، تاریخچه ای دور و دراز دارد، اما آن چه به شکل امروزی دیده می شود، حاصل سازندگی های شاه عباس صفوی است. این میدان در چهار طرف خود، عمارت عالی قاپو، سردر قیصریه و مسجد شاه و شیخ لطف الله را دارد و از نظر طراحی شهری، قلب تپنده ی اصفهان به شمار می آید. اگر یک اسکناس دو هزار تومانی دم دست دارید پشتش را نگاه کنید، آن تصویر نقش جهان اصفهان است.

مسجد شیخ لطف الله، دیدنی دوم

کمی آن طرف تر از میدان نقش جهان، به طرف شرق گام بر می داریم. آن جا بنایی انتظارمان را می کشد که Tamara sonn زیباترین سازه ی مذهبی دنیا نامیده اش. مسجد شیخ لطف الله را شاه عباس می سازد، در دوره ی قاجار تخریب می شود و پهلوی اول، رضا شاه، دوباره به آن می رسد و نسخه ی امروزی اش را در اختیار ما قرار داده است. معماری این بنا در کل و کاشی کاری انجام گرفته در مقیاسی دقیق تر، در نوع خود بی نظیر هستند.

پل خواجو، دیدنی سوم

بر اساس یک باور قدیمی، شیر سنگی های پل خواجو، محافظان زاینده رود معرفی می شده اند. اگر چه با بلایی که به سر زاینده رود آمد، این باور سنتی خدشه دار شد، اما زیبایی پل خواجو هنوز هم پا بر جاست. روی زاینده رود پل های دیگری هم وجود دارد، اما از نظر طراحی و نقش و نگار، پل خواجو با اختلاف بر صدر تکیه زده است.

سفر به اصفهان

کاخ چهل ستون، دیدنی چهارم

شاه عباس، کاخ چهل ستون را در شصت و هفت هزار متر مربع، به راحتی نساخته که ما امروز بتوانیم در قالب چند جمله توصیفش کنیم. تالار میانی، غرفه ها و محوطه ی این کاخ از نزدیک دیدن دارد و عظمت فضا به قدری است که می توان آن را یک تجربه ی منحصر به فرد لقب داد.

در زمینه های نقاشی، آینه کاری و صد البته کاشی کاری، فضای داخلی این کاخ بی نظیر است. برای تاکید بیشتر تکرار می کنیم، بی نظیر. وقتی به داخل این کاخ راه یافتید، به تصاویر و نقاشی ها با دقت بیشتری نگاه کنید، آن ها روایان دست اول تاریخ هستند.

سفر به اصفهان نصف جهان

در این نوشته تا به اینجا، چهار مورد از دیدنی های فوق العاده ی اصفهان را معرفی کرده ایم. امیدواریم توصیف دم دستی ما را به طبع بلند و سلیقه والای خود ببخشید و زیبایی اصفهان را مجاز از کلمات بگیرید. با قسمت دوم معرفی، همراه ما باشید.

تور های اصفهان 

تور لحظه آخری با بهترین نرخ رقابتی برای تمام فصول با گارانتی بهترین هتل های شهر اصفهان