دیدنی های اصفهان از نگاهی دیگر ( قسمت چهارم )

13 تیر 1397
1 دقیقه خواندن

خارجی ها درباره ی اصفهان چه می گویند؟

“در قرن هفدهم، اصفهان از لندن بزرگ تر بود، از پاریس تنوع فرهنگی بیشتری داشت و حتی مچ استانبول افسانه ای روزگار عثمانی را هم به خاک می رساند. انبوه پل ها روی رودهای خروشان، مراکز تجاری معتبر و با کاروان سرا و مسیرهایی ایمن، مساجد و سازه هایی سر به آسمان کشیده و در آخر، ثبات سیاسی یک کشور پهناور که از افغانستان تا عراق امروزی کشیده شده بود، انبوه اروپاییان، هندی ها، چینی ها و حتی ترک ها را به این شهر می کشاند.”

سطرهای بالا توصیف ما نیست، بلکه بخشی از مقاله ی Andrew Lawler است که به تاریخ آوریل سال 2009 میلادی، در مجله ی SMITHSONIAN به چاپ رسیده است. یافتن توصیفاتی مشابه گزاره بالا کار سختی نیست، کافی است اصفهان را در گوگل جست و جو کنید، انبوه جملات ستایش آمیز درباره ی نصف جهان به چشم خواهند خورد، مثل این یکی که Robert Byron نگاشته است:

اصفهان یکی از مکان های نایاب و منحصربه فرد است که شبیه آتن و روم، با اتکا به سرگذشت و تاریخچه ی غنی خود، هنوز هم می تواند جان و جهان آدمی را تازه سازد.”

در این نوشته نگاهی داشته ایم به آن دسته از دیدنی های اصفهان، که توسط توریست های خارجی ارج نهاده می شوند.

نکته ی اول درباره ی دیدنی های اصفهان، قدر آنچه را داریم نمی دانیم!

در حال مطالعه ی سفرنامه ی خارجی ها بودیم که به نوشته ی Dina Malyana برخوردیم. او همین امسال میهمان اصفهان بوده و متنی که درباره ی تجربه شخصی اش نوشته، در بعضی قسمت ها شایسته توجه فوق العاده است. به عنوان مثال، اگر چه همه ی ما قبول داریم که بازدید از نقش جهان و مسجد های بی نظیر اصفهان ضروری است، اما آیا به آرامشی که از نوشیدن یک چای در کافه های سنتی این شهر به دست می آید توجه داشته ایم؟

همه ی ما می توانیم در خانه یا سراسر ایران چای بنوشیم، اما چایخانه ی آزادگان اصفهان، واقع در همسایگی نقش جهان، با آن دکور بی نظیر و نبات های فوق العاده خاطره ای می سازد با دوامی به اندازه ی طول عمر آدمی. آن چه داریم را قدر بدانیم و از دل لحظه های کوچک، خوشی های بزرگ بیافرینیم.

نکته ی دوم درباره ی دیدنی های اصفهان، همه چیز را مادی نبینیم!

همیشه گفته ایم و گفته اند که رستوران های اصفهان آن چیزهایی را دارند که در نقاط دیگر پیدا نمی شود. اما رستوران و غذا را که نمی شود با خود برد، پس یک بعد از هر خود را خالی کنید و در کلاس آشپزی شرکت کنید! بله، وقتی توریست های خارجی دوست دارند دستور غذاهای سنتی اصفهانی را به شهر و دیار خود سوغات ببرند، چرا خود ما گوشه ای از اصفهان را به به تهران و مشهد و یزد و غیره نبریم؟

دو خواهر اصفهانی این سرویس را انجام می دهند و شما هم می توانید در بازدید آتی از اصفهان، برای یک بعد از ظهر از آن ها درس آشپزی سنتی اصفهانی بگیرید.

تور اصفهان

نکته ی سوم درباره ی دیدنی های اصفهان، یک شب را سخت بگذرانید!

سفری که قرار باشد روی تن شما عرق ننشاند یا سینه ی شما را نسوزاند که خاطره نمی شود. توصیه می کنیم پس از گشتن شهر اصفهان، یک مسافت دوساعته را طی کنید و به ورزانه برسید. این شهر در کنار گاوخونی قرار گرفته و مناظر کویری محسورکننده ای دارد. به خصوص اگر اهل دل باشید و زمانی برای سیر سلوک بخواهید، در شب، انبوه ستارگان روی سر شما، این نجوا را در گوش زمزمه می کنند که دنیا آنقدرها هم که می گویند بزرگ نیست. کافی است دست خود را دراز کنید و چند ستاره از آسمان بچینید.

اگر قرار بود شب را بمانید، یک اقامتگاه با سرویس عالی سراغ داریمکه در ذهن شما این سوال را پدید می آورد و باخود می گویید، نکند من واقعا یک جهانگرد متعلق به قرن هفدهم هستم؟