دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار قسمت دوم

 دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار

ایرانگردی یک هنر است. دیدن مناطق تاریخی و مناظر بکر و مکان های دیدنی از قبیل شهر خوانسار هم یک بخش از این سفر طولانی و به یاد ماندنی است. دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار نمایان می شود. با ما در ادامه همراه باشید تا این شهر زیبا و دیدنیهای بی نظیر آن را به شما معرفی کنیم.

موقعیت جغرافیایی شهر خوانسار

شهر خوانسار از توابع استان اصفهان بوده و در حدود 150 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. این شهر در شمال غرب اصفهان قرار گرفته و شهرهای داران در جنوب و گلپایگان در شمال و همچنین شهر فریدون شهر در جنوب غربی این شهر قرار گرفته است.

سوغاتی های شهر خوانسار هم ببینید!

آب و هوای خوانسار

شهر خوانسار به طور کلی به دلیل  قرار گرفتن در کوهستان های مرتفع زاگرس دارای آب و هوای معتدل و بسیار فرح بخشی است. هوا در تابستان رو به اعتدال می رود و در زمستان با بارش برف آن هم به صورت گسترده از برودت هوا تا حد زیادی کاسته می شود. آب و هوای خوانسار بی نظیر و سازگار با تن و روح آدمی است. یادتان نرود دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار نمایان می شود.

جمعیت خوانسار

بر طبق آخرین سرشماری انجام گرفته جمعیت این شهر در حدود 22000 نفر است.

پیشینه تاریخی خوانسار

خوانسار از جمله شهرهایی است که قدمت تاریخی آن به دوران پیش از ظهور اسلام باز می گردد. این شهر شاهد وقایع تاریخی بی شماری از حمله اسکندر به ایران، تاخت و تاز مغول، تیموریان و افاغنه بوده است. وجود آثار باستانی کشف شده در این منطقه گواه پیشینه تاریخی آن است. هر چند در دوران صفوی و قاجاریه خدماتی به این شهر ارائه گردید. این خدمات زمینه ساز رشد و گسترش علم و ادب و انواع هنرهای دستی در این شهر شد. این شهر تاریخی را باید دید و روح را با دیدن زیباییهای بکر آن صفا داد.

زبان و وجه تسمیه خوانسار

از آنجا که زبان خوانساری یکی از زبانهای سره پارسی بوده و مردم این شهر با این زبان شیرین صحبت می کنند می توان به دیرپایی و جاندار بودن این زبان پی برد. خوانسار که در اصطلاح محلی خونسار،  خانسار و خانیسار نیز خوانده می شود مرکب از دو کلمه خوان به معنی چشمه یا کندو و سار به معنی چشمه یا عسل است. بنابراین دو تعبیر در خصوص وجه تسمیه این شهر وجود دارد که از بقیه تعابیر قوی تر به نظر می رسد. در تعبیر نخست خوانسار به معنی چشمه سار و در تعبیر دومی این ترکیب به معنای کندوی عسل می باشد. لازم است زبان شیرین و واژگان نرم و لطیف مردم خوانسار را از نزدیک باید شنید و لذت برد.

صنایع دستی و سوغاتی های خوانسار

یکی دیگر از مواردی که در دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار با آن مواجه می شویم وجود کارگاه های مختلف  قالی بافی، سفالگری، چیت بافی، قاشق تراشی و روغن کشی بوده است که از دیرباز در این شهر وجود داشته و با وجود گسترش صنایع همچنان این روند در این شهر زیبا و کوچک ادامه دارد.

سوغاتی های مختلفی نیز در جریان گشت و گذار و دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار به چشم می آیند. گزانگبین، عسل و گز مخصوص خوانسار از جمله این سوغاتی های مشهور هستند.

اماکن گردشگری و تاریخی خوانسار

 

جلوه ی دیگری که می توان آن را به دیدنیهای سفر در سفر به خوانسار اضافه کرد وجود اماکن و مناطق گردشگری با چشم اندازهای بی نظیر در این شهر است که به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.

  • دهکده گردشگری گلستان کوه : یکی از زیباترین مناطق سیاحتی شهر خوانسار گلستان کوه است که در 15 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. دشت لاله های واژگون گلستان کوه از شهرتی بی نظیر برخوردار است.
  • پارک ملی سرچشمه: منطقه حفاظت شده و مناسبی برای گردشگری و سکونت محسوب می شود. یکی از جاذبه های طبیعت که می توان در دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار مشاهده نمود همین پارک و منطقه حفاظت شده مشهور است. دیدنیهای خوانسار در سفر به خوانسار البته بیشتر و بهتر به چشم می آیند.
  • بقعه پیر بابا
  • تپه آریاییها
  • مسجد جامع : قدمت آن به دوره صفوی می رسد.
  • مسجد جامع و مناره: قدمت آن به دوره سلجوقی می رسد.
  • امامزاده سید صالح : قدمت آن به قرن هفتم می رسد.

 

 

شهر خوانسار دارای مراکز تفریحی و اقامتی بسیار مناسبی می باشد که همواره پذیرای مهمانان کثیری از سایر نقاط کشور است. بسیاری از

بیشتر آشکار می گردد. فقط باید به چشم دل به تماشا نشست.

تور های خوانسار پرستو سیر

برای اطلاع بیشتر از تور های اصفهان پرستو سیر لطفا با شماره 02177535544 تماس بگیرید .

همچنین می توانید از طریق لینک زیر تور های اصفهان پرستو سیر را ببینید.