سفر به رامسر و سیر و سیاحت در قلعه ی شوالیه ها

6 مرداد 1398
1 دقیقه خواندن

 

 

رامسر یکی از شهر های زیبا و دوست داشتنی استان مازندران است که جاذبه های طبیعی آن دل بسیاری از طبیعت دوستان را برده است. اما رامسر جاذبه های تاریخی بسیاری دارد که در نوع خود منحصر به فردند. قلعه مارکوه یکی از این جاذبه ها است که تصویرغیرقابل باوری از یک قلعه ی سنگی تمام عیار را در مقابل شما قرار می دهد.

بنابراین اگر گشت و گذار در یکی از خوش منظره ترین قلعه های دنیا، یکی از رویاهای شما است، پیشنهاد می کنیم در این مطلب با ما همراه باشید تا در سفر به رامسر، به قلعه مارکوه دوست داشتنی برویم.

 

تجربه ی لمس تاریخ در سفر به رامسر

قلعه مارکوه در شهرستان رامسر و شهر کتالم واقع شده است. برای دسترسی به این اثر تاریخی باید از جاده ی تلارسر بگذرید تا بتوانید این بنای عظیم را بر فراز مارکوه ببینید.

هنوز شواهد تاریخی دقیقی درباره قدمت قلعه مارکوه وجود ندارد ولی مورخان بر اساس سبک معماری، قدمت آن را به قرن سوم نسبت می دهند. روایات مختلفی درباره ی نام گذاری این کوه وجود دارد، عده ای وجود مارهای زیاد در این منطقه را علت نامگذاری آن می دانند و عده ی دیگری معتقدند از آن جایی که قوم مارد در این منطقه سکونت داشتند، نام مارد کوه برای آن انتخاب می شود که به مرور زمان به مارکوه تغییر نام می دهد. عده ای نیز معتقدند از آن جایی که مردم اموال با ارزش خود را در این کوه دفن می کردند، به مال کوه و به مرور زمان به مار کوه مشهور شد.

قلعه مارکوه 600 متر مکعب مساحت دارد و در حال حاضر تنها برج ها و حصار های آن باقی مانده است. قلعه ی مارکوه رامسر  استفاده ی نظامی داشته و در گذاشته به منظور حفاظت از شهر استفاده می شد.

هرچند برای دسترسی به قلعه مارکوه باید از یکی از زیباترین کوه های رامسر بالا روید، اما باور کنید تماشای توامان جنگل و دریا از نما بالا ارزشش را دارد.

 

طبیعت مارکوه

متاسفانه به علت نگهداری نامناسب این اثر بی نظیر تاریخی، در حال حاضر در معرض تخریب قرار دارد و بسیاری از بخش های آن نیز از بین رفته است؛ بنابراین تماشای مناظر بی نظیر و طبیعت زیبای اطراف، اصلی ترین دلیل برای سر زدن به قلعه مارکوه در سفر به رامسر به حساب می آید.

در مسیر دسترسی به قلعه رامکوه با انواع اقسام گل ها و گیاهان وحشی مانند بلوط، ازگیل و… رو به رو می شوید و اگر بتوانید خود را به قلعه برسانید، منظره پاناروما از رامسر پیش روی شما قرار خواهد گرفت. منظره ی زیبایی که در کم تر کارت پستالی دیده می شود.

 

مناسب ترین زمان برای رفتن قلعه مارکوه رامسر

سر زدن به جاذبه های طبیعی رامسر در همه ی فصول جذابیت خود را دارد، با این حال در ادامه مناسب ترین فصول برای سر زدن به قلعه مارکوه را با هم بررسی می کنیم.

شاید بتوان مناسب ترین زمان برای سر زدن به قلعه مارکوه را فصل بهار دانست. علاوه بر آب و هوای معتدل، طبیعت مارکوه در این فصل به شدت چشم نواز است. بنابراین اگر دوست دارید پیاده روی را در کنار گل های وحشی و رنگارنگ تجربه کنید، فصل بهار را برای سفر به رامسر انتخاب کنید.

طبیعت شمال ایران در فصل پاییز نیز به شدت چشم نواز و رنگارنگ می شود؛ بنابراین اگر عاشق مناظر کارت پستالی پاییزی هستید، پیشنهاد می کنیم در پاییز به قلعه مارکوه سر بزنید اما لباس گرم  و بارانی را فراموش نکنید.

مارکوه در فصل پاییز و زمستان نیز جذابیت های خاص خود را دارد، با این حال پیشنهاد می کنیم برای این که گرما و سرمای شدید هوا آزارتان ندهد، حتما با تجهیزات کامل به دل کوه بزنید.

در نهایت در هنگام سفر به رامسر، در کنار سر زدن به جنگل و دریا و لذت از خوراکی های خوشمزه ی این شهر، رفتن به قلعه مارکوه را نیز در برنامه قرار دهید و قدم زدن در قلعه ای سنگی، مرموز و زیبا، به سبک فیلم های هالیوودی را برای همیشه در خاطراتتان ثبت کنید.