دیدنی های رامسر در سفر به رامسر(قسمت پنجم)

3 دی 1397
1 دقیقه خواندن

 

 

 

در این نوشتار ابتدا، با اتکا به آمار؛ معرفی کوتاهی از شرایط رامسر ارائه می کنیم و سپس می رویم سراغ ریشه های تاریخی و افسانه ای این شهر. با این کار، رامسر دقیق تر شناخته می شود و فعالیت هایی که قرار است در بستر این شهر صورت پذیرد، روشن تر تبیین می شود.         

سفر به رامسر، موضوع این نوشته است. رامسر به دریای مازندران تکیه داده و بین شهر زیبای تنکابن (از شرق) و استان گیلان (از غرب) قرار گرفته است. آخرین سرشماری سراسری ایران، جمعیت رامسر را سی و سه هزار نفر اعلام کرده و این یعنی، رامسر، عروس شهرهای ایران، نه هزار و چهارصد و بیست و یک خانواده ی شمالی را درون خود جای داده است. اگرچه طبق تقسیمات مرزی، رامسری ها مازندرانی محسوب می شوند اما، زبان محاوره ی آن ها گیلکی است. با این مقدمه، ما را در ادامه همراهی کنید تا دیدنی های رامسر در سفر به رامسر را مروری نو داشته باشیم. 

سفر به رامسر؛ عروس افسانه ای ایران

در سفر به رامسر، اگر بخت با شما یار باشد و همدم یک محلی ریش سفید شوید، به احتمال زیاد با گذشته ی تاریخی – افسانه ای این شهر آشنا خواهید شد. محلی های رامسر اعتقاد دارند که اسطوره ی تاریخی ایران، “فریدون” که با همکاری کاوه، ضحاک را سرنگون ساخت، آخر عمر خود را در رامسر گذرانیده است.

نکته ی جالب دیگر درباره ی رامسر این است که در طول تاریخ، نه با حمله ی اعراب، نه با هجوم مغول و سپاه اسکندر، این شهر به تاراج برده نشد و بیگانه ای نتوانست با زور شمشیر به دروازه های شهر ورود پیدا کند. از این رو، نام تاریخی رامسر، سخت سر بوده است.

چرا به رامسر سفر کنیم؟  

دلایل سفر به رامسر، بسیار فراتر از چند داستان تاریخی است. این شهر یکی از سبزترین شهرهای ایران است و در دامنه ی رشته کوه البرز، منظره ای غیر قابل وصف به دریا و جنگل دارد.

اولین دیدنی رامسر (اگر مناظر و طبیعت اعجاب انگیز را در نظر نگیریم)، قلعه ی مارکوه خواهد بود. با بالارفتن از دالان این قلعه، متوجه خواهید شد چرا تصرف رامسر دست نیافتنی بوده.

پس از آن، از خشم و جدل تاریخی قلعه فاصله بگیرید و به روستای جواهر ده سری بزنید. جایی که زندگی مردمی باصفا در دل طبیعت تصویر گشته است.

بدون شک، نمی توان در سفر به رامسر، بازدید از کاخ شاه را نادیده گرفت. این قلعه که امروزه موزه است، تفرجگاه مورد علاقه ی آخرین پادشاه ایران بوده و سالانه پذیرای خیل گردشگران ایرانی و بین المللی است.

اگر بخواهیم در سفر به رامسر بار فرهنگی کار را بالا ببریم، باید به هتل قدیمی این شهر هم سری بزنیم. در این مکان، منظره ی مقابل شما دریاست و در بنایی می ایستید، که در طول هشتاد سال عمر، لوکیشن بسیاری از فیلم های هنری ایران بوده است.

چکیده ی سفر به رامسر    

با توجه به این نکته که مقاله ی حاضر بیشتر حالت توصیفی داشت و سعی کرد حال و هوای رامسر به عنوان یک مقصد گردشگری را ترسیم کند، بد نیست که نوشته را چکیده سازیم و در چند بند، مختصر و مفید اعلام کنیم دیدنی های رامسر در سفر به این شهر کدام ها هستند؛

دیدنی های برجسته ی رامسر

  • قلعه ی مارکوه؛
  • روستای جواهر ده؛
  • کاخ مرمر (کاخ شاه)؛
  • هتل قدیمی رامسر.

خوراکی های رامسر

شمالی ها در زمینه ی غذا و آشپزی همواره شهرت و اعتبار فراوانی در ایران داشته اند؛ در این قسمت دو غذایی که حتما باید در سفر به رامسر تجربه کنید را آورده ایم؛

  • کباب بادنجان؛
  • خورش اسفناج.

پیشنهاد ویژه و نهایی سفر به رامسر؛ از جنگل تا دریا

اگر بخواهیم سفر به رامسر را با یک پیشنهاد ویژه به پایان ببریم، باید توصیه کنیم که حتما برای استفاده از تله کابین رامسر وقتی ویژه خالی کنید. در ایران تله کابین زیاد است اما دو ویژگی زیر تنها در رامسر یافت می شود. اول اینکه تنها تله کابین ایران که بین دریا و جنگل امتداد یافته در رامسر قرار دارد و دومی اینکه، در کل خاورمیانه، از نظر کیفیت و کمیت، ساز و کاری مشابه این تله کابین یافت نخواهد شد