در سفر به شیراز از کدام دیدنی های آن بازدید کنیم؟(قسمت اول)

21 فروردین 1398
1 دقیقه خواندن

 

شیراز یکی از شهرهای تاریخی و دیدنی ایران است که مملو از جاذبه های تاریخی و گردشگری می باشد. دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز، مهم ترین هدف گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید می باشد.

معرفی شیراز:

شیراز مرکز استان فارس است. دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز عاملی در جذب گردشگر بیشتر به این شهر گشته است. این شهر با آب و هوای معتدل خود، یکی از اصلی ترین مراکز گردشگری در ایران محسوب می شود. شیراز دارای ۱۵۶۵۵۷۲ نفر جمعیت است و از این رو یکی از کلان شهرهای کشور محسوب می گردد.

شهر شیراز مساحتی بالغ بر ۲۴۰ کیلومتر مربع دارد. نام این شهر در گذشته تیرازیس و شیرازیس بوده که در گذر زمان به شیراز تغییر یافته است. شهر شیراز در دوره صفاریان و زندیان به عنوان پایتخت ایران انتخاب گردیده است. آثار ماندگار زیادی از دوره های تاریخی مختلف در این شهر وجود دارد که در ادامه به معرفی بیشتر آنها می پردازیم.

آرامگاه های شیراز:

شیراز شهر شعر و ادب و فارسی است و شاعران بزرگی همچون سعدی و حافظ در این شهر زندگی کرده اند. اما دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز شامل آرامگاه و مقبره عرفا و شاعران این شهر نیز می شود. آرامگاه حافظ یکی از مهم ترین دیدنی های شیراز به شمار می رود که مسافران این شهر از آن دیدن می نمایند.

سعدیه و یا آرامگاه سعدی یکی دیگر از اماکن دیدنی شیراز می باشد که در اغلب اوقات سال مملو از گردشگر است. اما اگر قصد سفر به شیراز را دارید، حتما از آرامگاه خواجوی کرمانی دیدن نمایید. خواجوی کرمانی از مشاهیر قرن ۸ است که آرامگاه وی در ضلع غربی دروازه قرآن قرار دارد.

دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز بسیار است. شاهچراغ یکی از زیباترین اماکن مذهبی شیراز است که سالانه میلیون ها گردشگر و زائر را در خود جای می دهد. آرامگاه شاه شجاع مظفری، آرامگاه شیخ روز بهان، آرامگاه شیخ محمد لاهیجی و آرامگاه شیخ کبیر از جمله سایر اماکن دیدنی شیراز به شمار می روند که بازدید از آنها خالی از لطف نخواهد بود.

جاذبه های گردشگری شیراز:

اما بسیاری از گردشگران، بازدید از دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز را هدف اصلی خود می دانند. شهر شیراز آکنده از عطر گل ها و شکوفه هاست. وجود باغ های متنوع در سراسر این شهر، آن را به شهر باغ و شعر معروف ساخته است.

باغ جهان نما یکی از زیباترین باغ های موجود در این شهر است. باغ دلگشا یکی از اماکن تاریخی شیراز نیز محسوب می گردد که در دوره ساسانیان ساخته شده است. این باغ با مساحتی بالغ بر ۷۵۰۰ متر مربع، مملو از درختان نارنج است.

اما اگر تا به حال به شیراز سفر نکرده اید، یقینا تصاویر باغ ارم این شهر را بارها دیده اید. این باغ زیبا مجموعه از چند بنای تاریخی و یک باغ گیاه شناسی است. اغلب گردشگران باغ ارم را جزو زیباترین دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز دانسته اند.

باغ عفیف آباد نیز یکی دیگر از اماکن گردشگری شیراز به شمار می رود که زیبایی بی نظیری در فصل بهار و تابستان دارد. اما موزه های شهر شیراز نیز بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب نموده اند. موزه پارس، موزه شاهچراغ و موزه نظامی از جمله مهم ترین موزه های شهر شیراز محسوب می شوند که بازدید از آنها را به همه مسافران توصیه می کنیم.

اماکن تاریخی شیراز:

یکی از مهم ترین دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز که باید از آن بازدید نمود، تخت جمشید است. این مکان تاریخی دارای قدمتی بسیار طولانی است. تخت جمشید شامل مجموعه از کاخ های با شکوه دیرینه می شود که امروزه تنها بخشی از ستون های آن باقی مانده اند.

ارگ کریم خان زند نیز یکی از دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز محسوب می گردد. این قلعه شامل قصر سلطنتی کریم خان در سال ۱۱۸۰ ه.ق است. اما دروازه قرآن شهر شیراز شهرت زیادی دارد. این بنای تاریخی در زمان آل بویه ساخته گردیده است و اکنون به عنوان بنای ورودی شهر شناخته می شود. حمام و بازار وکیل نیز نمونه های دیگری از دیدنیهای شیراز در سفر به شیراز هستند که در دوره زندیه ساخته شده اند.