دیدنی های شیراز در سفر به دیار جادویی شعر و عشق کجا برویم، چه کنیم و چه بخوریم؟(قسمت اول)

اگرچه که تمامی شهرهای ایران زیبایی های مخصوص به خود را دارند و مثل گل، هر کدام رنگ و بویی نشر می دهند اما، شیراز صاحب شهد دیگری است. از مردان حکومت و زور و شمشیر، تا رندان نظرباز، عاشقان و سیاحان، حافظان قرآن و عرفا، همه و همه بزرگترین نمایندگان خود را در این شهر یافته اند.

نگاه کنید به کوروش، داریوش و تمامی سلسله های پادشاهی پس از اسلام تا کریم خان، حافظ و سعدی را در نظر داشته باشید، شاه چراغ شیراز را فراموش نکنید و در آخر انبوه باغ هایی که در زیبایی لنگه ندارند را از قلم نیاندازید. در این نوشته ما در سه زیرشاخه دیدنی های شیراز را معرفی می کنیم، اگر می خواهید به خوبی از پس سوالهایی همچون، باید کجا برویم؟ چه کنیم؟ و چه بخوریم؟ برآیید، سطرهای زیر، نگارش تجربه ی شخصی است.

سری به مسجد نصیرالملک بزنیم(زمانی برای سیر و سلوک)

تصاویری که از درون فضای مسجد رنگارنگِ دوره ی قاجاری، در دم غروب بیرون آمده، نه تنها برای ما، بلکه برای اکثریت توریست های بین المللی، زیباترین جاذبه ی معماری شیراز و شاید کل ایران است. آن چه ما مسجد نصیرالملک می نامیم، در میان گردشگران فرنگی به Pink Mosque یا مسجد صورتی معروف است. جالب این که این نام نه به خاطر تلالو قرمز نور در فضای داخلی، بلکه به لطف رنگ صورتی منحصر به فردی که روی کاشی ها قرار گرفته رواج داشته است.

اجازه دهید رک و بی پرده بگوییم، اگر به دنبال جایی می گردید که یک بار برای همیشه حضور مستحکم و قدرتمند خالق هستی را لمس کنید، باید در فضای مسجد افسانه ای شیراز، اندکی با خود خلوت کنید. در نتیجه، اگر در پاسخ به سوال چه کنیم می گوییم، در شیراز، به سیر و سلوک روحی و شخصی بپردازید.

 در بازار وکیل قدم بزنیم(مرور تاریخ)

معمولا در تمامی دنیا، مشهور است که بازاری های سنتی به آن معنا، افراد مناسبی برای خرید و برطرف ساختن نیازهایی از این دست نیستند. اما درباره ی بازار وکیل مساله کمی متفاوت است. در این بازار نسل جوانی را مشاهده می کنید که سرگرم مکالمه با توریست های خارجی هستند و افراد مهمان نوازی را ملاقات خواهید کرد که شاید حتی برای یک چای شما را دعوت به هم نشینی کنند.

در نتیجه حتی اگر قصد خرید ندارید، می ارزد که در بازار وکیل قدم بزنید، معماری را نگاه کنید و گذر زمان را در آینه ی تزیینات تاریخی به تماشا بنشینید. در نتیجه، در پاسخ اینکه کجا برویم باید بگوییم که، بازار وکیل باید گزینه ی اول باشد.

تور شیراز

به خیابان لطف علی خان برویم(زمانی برای رسیدن به شکم)

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، پیدا کردن محلی که غذای خوب را در ازای مبلغی ناچیز ارائه دهد، کار آسانی نیست. به بیان دقیق تر، شیراز پر است از رستوران و غذاخوری های لوکس که بهترین کیفیت را ارائه می دهند اما شاید برآمدن از پس قیمت ها روی بخش های دیگر سفر تاثیر منفی داشته باشد.

در نتیجه دو پیشنهاد می دهیم. اگر قصد به دندان کشیدن ساندویچ داشتید، در خیابان لطف علی خان زند یک خوبش را پیدا می کنید(فلافلی بی نظیر). در طرف دیگر، اگر بدتان نمی آید روی پشت بام، به موزیک گوش دهید و یک ظرف غذای محلی نوش جان کنید، به هتل نیایش بروید.

می دانیم که انتظار دارید متنی که با عنوان معرفی دیدنی های شیراز نگاشته می شود، حتما به طور کامل درباره ی حافظیه و دروازه قرآن و اماکنی از این دست باشد و انتظار درستی هم دارید، اما وقتی فضای مجازی پر است از تجربه ی مشاهده ی فضاهای شناخته شده، چرا لحظه ای به جنبه های دیگر نپردازیم. در واقع ما به جای تعریف و ارائه ی اطلاعات مربوط زمان ساخت و ویژگی های معماری، احساس و شناخت و ادراکی که از حضور در یک اتمسفر به دست می آید را ارج نهاده ایم.

در قسمت دوم دیدنی های شیراز با ما همراه شوید تا از غذاهای محلی شیراز بیشتر بگوییم .

سفر به اصفهان با پرستو سیر !