دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز قسمت پنجم

دیدنی‌های شیراز برای مسافران بی حد و مرز است، به گونه‌ای که اگر چندین روز را در این شهر تاریخی و خوش آب و هوا سپری کرده و به مکان‌های گوناگون سر زده باشید، باز هم جاذبه‌هایی وجود دارند که باید از آن‌ها چشم پوشی کرده و بازدیدشان را به سفرهای بعدی خود موکول کنید.

در ادامه برخی از دیدنی‌های شیراز برای آشنایی بیشتر معرفی شده‌اند، با ما همراه باشید و با این مکان‌های تاریخی  منحصر به فرد بیشتر آشنا شوید.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی که با نام سعدیه نیز شناخته می‌شود محل دفن شیخ اجل است. این آرامگاه در دوران زندیه بر فراز مقبره سعدی بنا شده و در دوران قاجار مورد بازسازی قرار گرفته است. برای رسیدن به این آرامگاه باید تا انتهای خیابان بوستان پیش بروید. آرامگاه سعدی که یکی از معروف‌ترین دینی‌های شیراز است در شمال شرقی این شهر در دامنه کوه واقع شده و با باغ دلگشا مجاور است. این مکان در گذشته خانقاه سعدی بوده و وی پس از وفات در این محل دفن شده است. بازدید از این مکان در بین دیدنی‌های شیراز برای علاقه‌مندان به هنر و آثار تاریخی خالی از لطف نخواهد بود.

آرامگاه سعدی

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی دیگر از دیدنی‌های شیراز می‌باشد که معماری آن متعلق به دوران ساسانیان است. این باغ در کنار سعدیه قرار دارد و زیبایی آن در نگاه اول گردشگران را مجذوب می‌کند. مساحت این باغ در حدود 7.5 هکتار است و به واسطه درخت‌های نارنج فراوانی که در این مکان کاشته شده، در فصل بهار عطر دل انگیزی در فضا منتشر می‌شود.

باغ دلگشا

عمارتی که در میانه باغ قرار گرفته به سبک کاخ‌های ساسانی بیشاپور ساخته شده است، هر چند با گشت زدن در فضای باغ می‌توانید ساختمان‌هایی را مشاهده کنید که معماری آن‌ها به دوران قاجار باز می‌گردد. این باغ برای گردشگران خارجی که در بازه‌های زمانی مختلف به شیراز سفر کرده‌اند نیز یک مکان منحصر به فرد بوده و در سفرنامه‌ها می‌توان نام این باغ را به عنوان یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های شیراز مشاهده کرد. باغ دلگشا به واسطه قدمت ساخت طولانی که دارد در سال 1381 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است تا نامش را برای همیشه در ذهن همگان ماندگار کند.

باغ نارنجستان قوام

نام باغ نارنجستان قوام نیز در بین دیدنی‌های شیراز به چشم می‌خورد، این باغ در خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته و قدمت ساخت آن به دوران ناصرالدین شاه قاجار باز می‌گردد. این باغ بین سال‌های 1257 تا 1267 خورشیدی و به دستور قوام السلطنه ساخته شده است. در نگاه اول معماری خاص این بنا و آینه کاری‌ها و گچ بری‌های آن توجه گردشگران را جلب می‌کند.

باغ نارنجستان قوام

 نیم هلال‌هایی که در سر در ورودی عمارت دیده می‌شوند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با یکدیگر کاملاً متقارن هستند؛ اما به محض این که از درب ورودی باغ عبور می‌کنید، با معماری خارق ‌العاده‌ای مواجه می‌شوید که می‌تواند ساعت‌ها بازدید کنندگان را خیره نگه دارد. سقف‌هایی چوبی با کنده کاری‌های خارق­العاده و کاشی کاری‌های هنرمندانه گواهی از این می‌دهند که جهت طراحی این باغ هنر جلوه دیگری از خود را به نمایش گذاشته است.

حمام وکیل شیراز

شاید با شنیدن نام حمام وکیل در بین دیدنی‌های شیراز تعجب کنید! اما این حمام با هر آنچه در ذهن شما است زمین تا آسمان تفاوت دارد. این بنای تاریخی که از دوران زندیه به یادگار مانده است هم اکنون یکی از آثار ملی می‌باشد که سازمان میراث فرهنگی برای نگهداری از آن تمام تدابیر لازم را اندیشیده است.

حمام وکیل شیراز

حمام وکیل با وجود معماری خاص و منحصر به فردی که دارد، تاریخ و قدمت ایران زمین را در قالب یک بنای منحصر به فرد به تصویر می‌کشد. این حمام همانند سایر آثار تاریخی بارها در گذر زمان دستخوش تغییر شده و مورد بازسازی قرار گرفته است، اما این بازسازی‌ها چیزی از زیبایی چشم نواز این بنا کم نکرده و حمام وکیل هنوز هم از گردشگران این شهر دلربایی می‌کند.