دیدنی های شیراز در سفر به شیراز (قسمت سوم)

13 مرداد 1397
1 دقیقه خواندن

تور گروهی شیراز

بار دیگر با ما همسفر شوید تا لذت آشنایی با جاذبه های گردشگری شیراز را تجربه کنید. در این قسمت از معرفی دیدنی های شیراز در سفر به شیراز، آثار باستای و تاریخی جذابی را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر از آن دسته افراد هستید که به باستان شناسی یا هنر و معماری علاقه زیادی دارید، مطالعه این مطلب می تواند برای شما لذت بخش باشد.

1)موزه هنرهای تجسمی در شیراز

یکی از بناهای قدیمی که در شهر شیراز وجود دارد و اکنون به عنوان یک مکان هنری و توریستی شناخته شده است، موزه هنرهای تجسمی شیراز است. این موزه در ساختمان خانه قدیمی و باستانی فروغ الملک قرار گرفته است که قدمت آن به دوران قاجاریه باز می گردد. بخشی از ساخت ساختمان خانه فروغ الملک به اوایل حکومت پهلوی منسوب شده است. آثار فاخری از هنرهای تجسمی شامل خوشنویسی، عکاسی، نقاشی، هنرهای برجسته کاری و مجسمه سازی در محوطه این موزه زیبا به نمایش گذاشته شده اند. معماری داخلی این خانه به طرز بسیار شگفت انگیزی طراحی شده است؛ گنبدها و طاق های برجسته با انحنای خاص، جلوه خیره کننده ای به سقف و دیواره های کناری موزه بخشیده است. در سفر به شهر شیراز، بازدید از این موزه را فراموش نکنید.

موزه هنر های تجسمی در شیراز

2) موزه نظامی باغ عفیف آباد

موزه نظامی شیراز واقع در باغ عفیف آباد، یکی از بی نظیرترین موزه های این شهر است. ساختمان باغ عفیف آباد مربوط به دوران حکومت پهلوی است که در دو طبقه ساخته شده و اکنون در طبقه اول این بنا، موزه نظامی قرار دارد و طبقه دوم، مختص به نگهداری آثار و اشیای مربوط به دوران شاهنشاهی پهلوی است. در موزه نظامی شیراز، تفنگ های جنگی، شکاری، تپانچه و انواع سلاح گرم به نمایش گذاشته شده اند. این سلاح ها به دوران مظفرالدین شاه قاجار، محمدرضا پهلوی و تفنگ های مربوط به نهضت جنگل هستند. طبقه دوم موزه نظامی به شیوه اروپای قرن 16 تا 18 چیده شده است.

موزه نظامی باغ عفیف آباد

 

3) نقش رستم، بنای باستانی ارزشمند در شیراز

حدود 6 کیلومتر از بناهای تاریخی تخت جمشید که دور شوید، درست در سمت شمال شهرستان مرودشت در شیراز، جاذبه باستانی نقش رستم در مقابل شما پدیدار می شود. محوطه تاریخی نقش رستم، آثار ارزشمندی از دوران ساسانیان، هخامنشیان و ایلامیان را در دل خود جای داده است. تعداد زیادی آرامگاه باستانی مربوط به خشایارشاه، اردشیر اول، داریوش دوم، داریوش بزرگ و شاپور اولی در نقش رستم بر جای مانده است.

در محوطه تاریخی و باستانی نقش رستم یک بنا با عنوان کعبه زرتشت قرار گرفته است که از بلوک های سنگی بزرگ ساخته شده و از طریق یک پلکان نسبتاً بلند می توان به داخل آن دسترسی داشت. طبق کاوش های باستان شناسی از کعبه زرتشت برای مراسم های مذهبی استفاده می شده است. اگر به شیراز سفر کردید، بازدید از تمام محوطه نقش رستم می تواند شما را به دوران کهن باز گرداند.

نقش رستم ، بنای باستانی ارزشمند در شیراز

4) آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی یکی از دیدنی های شیراز در سفر به شیراز است. خواجوی کرمانی که از شاعران دوران حکومت مغولان بوده است در سده 752 هجری قمری در شهر شیراز وفات یافت و مقبره او امروزه یکی از مکان های دیدنی شهر است و موقعیت آرامگاه او در مقابل دروازه قرآن شیراز قرار گرفته است. خواجوی کرمانی با شاعران مشهوری مانند حافظ هم دوره بوده است. در سفر به شیراز و توقف کوتاه در دروازه قرآن حتماً از آرامگاه خواجوی کرمانی دیدن کنید.

آرامگاه خواجوی کرمانی

 

5) شاهچراغ، نگین زیارتی شهر شیراز

امروزه کمتر کسی است که قصد سفر به شیراز را داشته باشد و نامی از مسجد و آرامگاه شاهچراغ، مطلبی نشنیده باشد. احمد بن موسی یا شاهچراغ، برادر امام رضا (ع) و پسر اول امام موسی کاظم (ع) است. آرامگاه شاهچراغ به سبک معماری قدیمی و بسیار ساده ساخته شده است. کاشی کاری ها و آینه کاری های زیبایی در ساخت این مسجد به کار رفته است. بنای آرامگاه شاهچراغ در شمال شهر شیراز قرار گرفته است. در سفر به شیراز، زیارت این مکان را فراموش نکنید.

شاهچراغ ، نگین زیارتی شهر شیراز