جاذبه های شیراز در سفر به این شهرقسمت هفتم

در این نوشته، به مرکز استان فارس سفری مجازی می کنیم و سعی بر این داریم تا در قالبی چکیده و موجز، ویژگی های این شهر را از بیان کنیم. کار با توصیف اتمسفر خاص شیراز آغاز می شود و به بررسی چند مصداق ختم خواهد شد. در آخر، مخاطب شمایی کلی از دیدنی های شیراز دریافت خواهد کرد.

جاذبه های شیراز در سفر به این شهر

دیدنی های شیراز کدام اند؟

در این نوشته، بررسی خواهیم کرد که چرا شیراز تا این اندازه محبوب و دوست داشتنی است. کافی است نام شیراز را به انگلیسی در گوگل جست و جو کنید تا از انبوه نگاشته های مجازی درباره این شهر شگفت زده شوید. اگر نوشته های ما را دنبال کرده باشید، به خوبی جاذبه های شیراز را می شناسید و می دانید بر مبنای شرایط اختصاصی سفر (مدت زمان، وسیله نقلیه و غیره)، کدام دیدنی های شیراز را با چه اولویتی، باید در لیست بازدید قرار دهید. در نتیجه، این نوشته را به وادی تحلیل و پژوهش وارد می کنیم و سعی بر این داریم تا پرده از راز محبوبیت شیراز برکشیم. به خصوص اگر در آینده ای نزدیک قصد سفر به این شهر رویایی را دارید، سطرهای پیش رو را از دست ندهید.

شیراز، بهشت گمشده دنیای مدرن

ساده انگاری است اگر جاذبه های شیراز را در چند بنا، مسجد، تخت جمشید و رستوارن خلاصه کنیم. این مولفه ها را شهرهای گوناگونی در سراسر دنیا دارند اما شبیه شیراز معروف و محبوب نشده اند. به نظر می رسد راز محبوبیت شیراز و آن چه گردشگران را از سراسر ایران و جهان به پایتخت استان فارس می کشاند، ریشه در ترکیب چند مولفه سحرآمیز دارد.

شیراز شبیه دالانی است تاریخی که با گام گذاشتن در آن، می توان تمدن بشری را از ابتدا تا به امروز زندگی کرد و در آخر، شیره جان هستی را چشید. نگاه کنید به نگاشته های روی نقش رستم و ستون های مرتع تخت جمشید. حالا به حافظیه بیایید و پس از آن لختی با شیخ اجل، سعدی خلوت کنید. در آخر، به مساجد و بازارهای سر بنزید و مشاهده کنید بشر چگونه از روز اول تلاش کرده زندگی بهتری بسازد و شادمانی را بیافریند. مجموعه این حال و احوالات، فشرده در کنار هم، می شود دیدنی و جاذبه های شیراز.

 شیراز حال همه را خوب می کند

شاید خود ساکنان شیراز متوجه این مهم نباشند اما زندگی در شهر حافظ و سعدی، همجواری با باقی مانده های تخت جمشید و مقبره کوروش، قدم زدن در کنار دیوار باغ های میوه، حضور در بازارهای سنتی سرپوشیده و دل دادن به نغمه های دشتی و بختیاری، از آن ها مردمی ساخته است که معاشرت با آن ها، نوعی تراپی محسوب می شود و حضور در بین آن ها، منجر به خوب شدن حال و احوال می شود.

به عنوان مثال، به این زوج اروپایی نگاه کنید که چگونه کریسمس 2013 را شاد و خوشحال در شیراز گذرانده اند و با یک دیزی، عکسی به یادگار انداخته اند. نه دیزی خوارکی منحصر به فرد است و نه کریسمس رسمی عجیب و غریب، اما وقتی همه ی اینها توامان در شیراز روی می دهد، تصویری جهانی ثبت و ضبط می شود.

برای شما، بسته به ذائقه، این خاطره ها می تواند در نقش رستم، پرسپولیس، حافظیه، مسجد صورتی و بسیاری دیگر از اماکن روی دهد. کافی است عزم سفر داشته باشید و مجال کشف شیراز.

می خواهم به شیراز بروم

ما بر این باوریم که صرف حضور در شیراز سفری دلپذیر می سازد. اما به هر حال، از آن جا که دیدنی و جاذبه های شیراز فراوان اند، باید بین مدت زمان سفر و جنس مقصد توازن برقرار کنید. توصیه ما این است که سفر را به دو بخش کلی تقسیم کنید. در قسمت اول، دیدنی های خارج از شهر را بازدید کنید و در بخش دوم، به داخل شهر بیایید.

حال در داخل شهر، بسته به این که چه سلیقه ای دارید می توانید از بین اماکن فرهنگی، تاریخی، بازارها، مساجد و بافت تاریخی شهر، روی یک یا چند مورد تمرکز کنید.

 

امیدواریم این نوشته توانسته باشد روح جاذبه های شیراز را تشریح کند. برای یافتن مصداق دیدنی های شیراز (آن چه در بالا به طور کلی دیدنی های فرهنگی و مذهبی و تاریخی و غیره بیان کردیم) می توانید هم به مقالات پیشین مراجعه کنید و هم با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بهتر برنامه های سفر، تورهای گردشگری و سایر جنبه های شیراز را برای شما تبیین سازند.