سفر به یزد (قسمت دوم) مجموعه امیر چخماق

19 خرداد 1397
1 دقیقه خواندن

سفر به یزد (قسمت دوم) مجموعه امیر چخماق

تور عسگری

مجموعه امیر چخماق یکی از جاذبه های گردشگری یزد و شاخص ترین اثر تاریخی این شهر می باشد. این مجموعه توسط امیر جلال الدین چخماق شامی در دوره تیموریان که دوره قرن نهم هجری به شمار می رود به کمک همسرش به نام فاطمه خاتون اقدام به ساخت این مجموعه کرد. این مجموعه که به دستور شاهرخ تیموری احداث شده است از بخش های مختلفی همچون مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار، مسجد و غیره تشکیل شده است. مقبره فاطمه خاتون نیز یکی از بخش های مجموعه امیر چخماق محسوب می شود. گفته می شود فاطمه خاتون که به ستی فاطمه نیز معروف بوده است در ساخت این مجموعه به خصوص مسجد امیر چخماق زحمات زیادی کشیده است و مردم به پاس خدمات وی مقبره وی را در شما میدان امیر چخماق احداث کردند.

 بخش های مختلف مجموعه امیر چخماق

قدیمی ترین بخش مجموعه امیر چخماق، مسجد امیر چخماق می باشد. میدان روبروی مسجد و ورودی بازار یک حسینیه محسوب می شود. با توجه به این که چنین فضاهایی بعد از دوره صفویه در ایران رواج پیدا کرده است به طور مسلم این مکان قبل از قرن سیزدهم وجود نداشته است. در آن زمان مردم برای فرخندگی امواتشان آنها را در نزدیکی حسینیه دفن می کردند که باعث شده بود میدان به یک گورستان تبدیل شود که با آغاز دوره پهلوی از این کار جلوگیری شده و گورستان بار دیگر ویران و به میدان تبدیل شد.

 یکی از بخش های مختلف مجموعه امیر چخماق بازاری به نام بازار حاجی قنبر است. این بازار را نظام الدین حاجی قنبر جهانشاهی تحت فرمان قره قویونلوها بنا کرده بود. نخل حیدری ها نیز بخش دیگر این مجموعه به حساب می آید. این نخل بزرگ قدمتی حدود چهارصد و پنجاه ساله دارد و به دوره صفویه باز می گردد.

یکی دیگر از بخش های مجموعه امیر چخماق آب انبارهای آن می باشد که تا حدود چهل سال پیش همچنان مورد استفاده قرار می گرفته اند. سه آب انبار در این مجموعه وجود داشته اند که یکی از آنها در میدان امیر چخماق از بین رفته است و دو آب انبار دیگر به نام های آب انبار پنج بادگیر و آب انبار تکیه همچنان وجود دارند.

جنازه های شهدای گمنام جنگ میان ایران و عراق نیز در میدان تاریخی این مجموعه واقع شده است. گفته می شود دفن اجساد شهدای گمنام یک امتیاز منفی در جهت ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو به حساب می آید.

قدمت مجموعه امیر چخماق

 ارزش مجموعه تاریخی امیر چخماق به قدمت بناها و معماری کم نظیر آن مربوط می شود. قدمت بالای مجموعه امیر چخماق که به دوره تیموریان بازمی گردد، این مجموعه را به یکی از مکان های جذاب برای باستان شناسان تبدیل کرده است. این مجموعه بسیار قدیمی در قسمت قدیمی شهر یزد واقع شده است که جذابیت مجموعه امیر چخماق را دوچندان می کند. برخی از آثار موجود در این مجموعه از جمله چهارسوقی که روی کاروانسرا ساخته شده است در زمان شاه عباس صفوی احیا شده است.

علاوه بر آن از لحاظ گردشگری نیز این آثار تاریخی بسیار ارزشمند به حساب می آید. بخش های مختلف این مجموعه در سال های مختلفی به ثبت ملی رسیده است. تکیه امیر چخماق که در نظر دانشمندان و باستان شناسان خارجی به عنوان مظهر و الگوی شهر یزد شناخته می شود در سال 1330 و مسجد آن در سال 1341 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

خلاصه

یکی از مکان های مهم تاریخی شهر یزد که جاذبه مهم گردشگری یزد به حساب می آید مجموعه امیر چخماق یزد است. مجموعه امیر چخماق یزد در دوران تیموریان بنا شده است و از لحاظ تاریخی ارزش بالایی دارد. این مجموعه شامل بخش های مختلفی از جمله مسجد، بازار، کاروانسرا و دیگر مکان های دیگر می شود که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند.