بازدید از سواحل رویایی شبه جزیره بوشهر را با تور بوشهر تجربه کنید.

12 بهمن 1398
0 دقیقه خواندن

بوشهر در جنوب غربی ایران واقع شده است. به دلیل اینکه فاصله زیادی تا سطح دریا ندارد، وقتی از روی عرشه کشتی از میان دریا به آن بنگریم، گویی که شهر تا نیمه در آب فرو رفته است. در تور بوشهر شما در یک سفر، شانس رفتن به چند بندر زیبا و همچنین مناطق زیبای این استان را دارید. بندر سیراف، بندر دیلم، بندر گناوه، بندر تاریخی حماد، بندر امام حسن، بندر دیر، منطقه حفاظت شده نایبند، ساحل بنود، بندر عسلویه، بندر ریگ، ساحل تبن و غیره همگی از سواحل بی‌نظیر بوشهر و شهرستان‌های آن هستند. اگر وقت کافی طی‌کردن مسیرهای کیلومتری برای رسیدن به ساحل‌های استان را ندارید، می‌توانید به ساحل بوشهر رفته ، روی ماسه‌های نرم قدم بزنید و از صدای امواج خلیج زیبا لذت ببرید.

بندر سیراف

این بندر به ماسوله جنوب معروف است، چرا که معماری شبیه به ماسوله دارد. در گذشته، اقوام مختلفی چون رومی‌ها، یونانی‌ها و چینی‌ها در این منطقه زندگی می‌کردند. سیراف  بین دریا و کوه واقع شده است، همین امر باعث شده که دخمه‌های فراوانی بر فراز کوه‌ها دیده شود. از این دخمه‌ها در گذشته برای نگهداری آب و یا دفن کردن مردگان استفاده می‌کردند.

سیراف در گذشته مرکز تهیه مروارید و پردازش آن بوده که بعد از آماده شدن، به کشورهای زیادی صادر می‌شده‌است. در منطقه لیر سیراف حدود صد چاه در کنار هم قراردارند که معماری بی‌نظیر آن‌ها‌ چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. جالب است بدانید که تمامی این چاه‌ها با دست کنده شده‌اند و عمق برخی از آن‌ها به 130 متر می‌رسد. کمتر کسی هست که با خرید تور بوشهر، بازدید از سیراف را در برنامه سفر خود قرار ندهد.

بندر دیلم

بندر دیلم بندری با ساحل‌های فراموش‌نشدنی، مقصد اکثرگردشگرانی است که تور بوشهر را انتخاب می‌کنند. مردمان این بندر به زبان لری صحبت می‌کنند. بازارهای دیلم به دلیل نزدیک بودن به کشورهای خارجی از جمله کویت، دارای محصولات خارجی و وارداتی با قیمت مناسب   هستند، همین امر هر ساله گردشگران زیادی را راهی دیلم می‌کند. دیلم، بندرهای بکر امام حسن و حماد را در خود جای داده است. بندر حماد یکی از بنادری است که به دلیل ناشناخته بودن بین گردشگران تور بوشهر، هنوز همان‌طور دست نخورده باقی مانده است.

منطقه حفاظت شده نایبند

بهشت گیاهان، جانوران و پرندگان کمیاب دریایی نام برازنده‌ای برای نایبند است. اولین پارک ملی دریایی در این منطقه منحصر به فرد قرار دارد. در گذشته نایبند محل صید و صادرات مروارید بوده که باعث اهمیت زیاد این خلیج می‌شده، اما متاسفانه امروزه از مروارید خبری نیست. البته محیط زیست و حیات وحش فوق‌العاده آن باعث شده چیزی از ارزش منطقه کم نشود. این پارک حفاظت‌شده حدود 42 هزار هکتار مساحت دارد که به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد، زیستگاه بسیاری از پرندگان، جانوران دریایی وخشکی است. نایبند با داشتن پوشش گیاهی مناسب و حیات‌وحش متنوع، جلوه‌ای زیبا را در سواحل خلیج‌فارس ایجاد کرده است.

جنگل‌های حرا در این منطقه، محل مناسبی برای تخم‌ریزی جانداران است. این جنگل زیبا و شگفت‌انگیز با جزر پدیدار و با مد از نظرها پنهان می‌شود. هر سال در فصل بهار می‌توانید شاهد تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها باشید، این یکی از جاذبه‌های جنوب ایران است که چشم هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند، اما نکته جالب‌تر در مورد این پارک این است که نادرترین لاک‌پشت دنیا ( لاک‌پشت پوزه عقابی ) این منطقه را برای زندگی و تخم‌گذاری انتخاب کرده‌است.

حرا علاوه بر پرندگان بومی، زیستگاه پرندگان مهاجر در فصل سرما است. در اکوسیستم نایبند (حرا و پارک ملی)، پرندگانی مثل حواصیل، فلامینگو، پلیکان، تیهو، کبک، باز‌های شکاری و انواع دیگری از پرندگان ، پستاندارانی چون جبیر، گرگ، شغال، کفتار، گربه وحشی، دلفین و خزندگانی مانند لاک پشت دریایی زیست می‌کنند. اگر برای سفر تور بوشهر را انتخاب کردید و علاقه فراوان به حیات وحش دارید حتما به این منطقه سر بزنید.

جزیره مارو(شیدور)

جزیره مارو، جزیره‌ای مرجانی و خالی از سکنه در استان بوشهر است. وجود مارهای زنگی پنهان شده در زیر شن‌ها‌ی این منطقه سبب شده که بومیان نام جزیره را مارو بگذارند. این جزیره در بین گردشگران هنوز ناشناخته است و به همین دلیل بکر و دست‌نخورده باقی مانده است.

بندر گناوه

بندر 1500 ساله گناوه یکی از بنادر استان بوشهر است. گناوه در 160 کیلومتری شمال بوشهر واقع شده است. همه ساله گردشگران زیادی این بندر زیبا با ساحل‌های ماسه‌ای پر از صدف را برای سفر خود انتخاب می‌کنند.

این بندر علاوه‌ بر سواحل فوق‌العاده به دلیل داشتن بازارهای عمده و اجناسی با نرخ مناسب، مسافران بی‌شماری را به سمت خود جذب می‌کند. همین ویژگی بندر باعث شده که گناوه هیچ‌ فصلی خالی از مسافر نباشد. در تور بوشهر حتما گناوه را در برنامه سفرتان قرار دهید تا دیدن جاذبه‌های بوشهر در کنار خرید برایتان لذت‌بخش‌تر شود.

بندر ریگ

ریگ در 15 کیلومتری گناوه قرار دارد. شهرت این بندر به دلیل بیرون راندن نیروی دریایی پرتغال و هلند توسط “میرمهنا” است. میر مَهنا مشهورترین قهرمان جنوب ایران در کنار رئیسعلی دلواری بوده است که نقش اساسی در بیرون کردن استعمارگران بوشهر و ریگ داشته است.

بندر دیر

این بندر در 200 کیلومتری بوشهر قرار دارد. در جنوب کشور کمتر ساحلی را به زیبایی بندر دیر پیدا می‌کنید. دیر بزرگترین اسکله صیادی را در خود جای داده است و میگو و ماهی‌های صید شده این بندر بی‌نظیر هستند. سهم عمده بهترین میگوی صادراتی ایران مختص به این بندر است. سه اسکله معروف در بندر دیر صادر کننده میگو و ماهی به شهرهای داخلی ایران و همچنین خارج از کشور هستند. مرغوب‌ترین ماهی‌ها همچون حلوا سفید، شوریده و راشگو توسط ماهیگیران بندر دیر صید می‌شوند.

جزیره نخیلو مأمن پرندگان، در بوشهر و در بندر دیر قرار دارد. این جزیره در زمینه تخم‌گذاری پرندگان مهاجر دریایی از بی‌نظیرترین جزایر خاورمیانه محسوب می‌شود. این منطقه زیبا به دلیل داشتن پوشش مناسب گیاهی محل مناسبی برای تخم‌گذاری و زاد‌و‌ولد پرندگان مهاجر است.

با خرید تور بوشهر و سفر به این استان شگفت‌انگیز نه تنها به یک سفر معمولی نرفتید بلکه به واقع با رفتن به بنادر مختلف سیراف، دیلم، دیر، گناوه، مارو، ریگ و دیدن جاذبه‌های متنوع این مناطق ، یک جهانگردی کامل را تجربه کردید.