مشاهیر استان یزد

29 خرداد 1396
1 دقیقه خواندن

چهره های مشهور یزد

در بخش دوم از معرفی استان یزد، معرفی چهره های مشهور یزد و همچنین موقعیت این استان خواهیم پرداخت . در این نوشته ها  سعی داریم به موقعیت راه ها و همچنین چهره های مشهور یزد بپردازیم.

نام یزد لغتی است مشتق از یزدان و ایزد به معنی پاک و مقدس و فرخنده و مبارک و در خورآفرین، آنچه از کتب پارسیان باستان استخراج شده (یزد کرت) یعنی داده خدایی بوده است که ایرانیان آنرا یزد تلفظ نموده ‌اند.

موقعیت استان یزد

طبق آخرین سرشماری عمومی در سال ۱۳۸۵ استان یزد ۸۱۸/ ۹۹۰ نفر جمعیت داشته و بر اساس برآورد انجام شده جمعیت این استان تا سال ۱۳۹۲ قریب به 1.150.000 نفر می‌باشد. این استان در مسیر اصلی راه آهن سراسری ایران (تهران، کرمان، زاهدان – تهران، بافق، بندرعباس – بافق، مشهد، سرخس) و بزرگراه تهران، کرمان قراردارد و رشته کوههای زاگرس با ارتفاع متوسط 4000 متر در جنوب شرق استان گسترده است که از مهمترین کوههای آن عبارتند از: شیر کوه (۴۰۷۵ متر)، کوههای خرانق و این لخت (۳۰۰۲ متر).

استان یزد از معدود استانهای مهم تاریخی ایران است که نام باستانی آن (ایساتیس) بوده و قسمتی از قلمرو بادیه به حساب می‌آمده و بعدها کورش بزرگ آنرا به قلمرو حکومت هخامنشی ملحق نمود، در قریه ‌ای که اکنون به (فرافر یا هرفته) نامیده می‌شود آثار تمدن باستانی همچون گوردخمه ها و ظروف شکسته دیده می‌شود که به نظر می‌رسد نام اصلی یزد (فرافر) بوده باشد.

 

شهر آیساتیس (یزد باستان) بقدری باستانی است که حتی آثار عصر مفرغ و عصر سنگ جدید از کاوشهای باستانشناسی آن بدست آمده است که تاریخ این منطقه را به بیش از ده هزار سال می‌رساند، از مهمترین یافته‌های باستان شناسی این استان کانالهای مترو که چند هزار ساله است که نشان می‌دهد چگونه گذشتگان آبهای جاری در شیرکوه را به دامنه‌ها و دشتهای مهریز می‌آوردند.

قنات های یزد

بنا به تحقیقات و بررسی‌های انجام شده از سوی مراکز بین المللی اگر قناتهای استان یزد را به هم وصل کنند طول آن به چیزی معادل زمین تا کره ماه خواهد رسید.

یزد میعاد گاه زیبایی و خلاقیت بشری است ، کاریز هایی که به یزد در طول تمدن بشری حیات بخشیده اند همواره مورد توجه بوده اند و امروزه به عنوان یکی از مهم ترین علل جذب گردشگر در این منطقه محسوب می شوند. گردشگران خارجی هزاران کیلو متر راه را میپیمایند تا ببا معماری اعجاب انگیز یزد آشنا شوند .

گردشگرانی که در قالب تور داخلی به این استان سفر می کنند و چه آن هایی که به صورت خود جوش به ابن استان سفر میکنند با اشتیاق زیادی از این قنات ها بازدید کرده و عموما یکی از مهم ترین و مهیج ترین بخش های تور یزد بازدید از قنات های این استان است.

شهر باستانی (ایساتیس) گمان می‌رود در گذر تاریخ بر اثر جاری شدن سیل از کوههای شیرکوه نابود شده باشد، آنچه مسلم است در هزار سال گذشته شهر کنونی یزد سه مرتبه مورد هجوم و آسیبهای جدی از سیل قرار گرفته که خود اثبات کننده دلایل نابودی شهر ایساتیس باستانی است.

شهر باستانی یزد

آژانس گردشگری پرستو سیر با ارائه پکیج های متنوع تور یزد در بخش تور های داخلی خود خدمات متعددی در زمینه ارائه خدمات گردشگری برای علاقه مندان به سفر به یزد فراهم کرده است . میتوانید با مراجعه به بخش تورهای یزد با این پکیج های بیشتر آشنا شوید.

همچنین با تهیه بلیت هواپیمای داخلی از طریق سامانه فروش بلیت هواپیمای ارزان میتوانید از طریق راه هوایی به این منطقه سفرکنید.

مشاهیر استان یزد

مشاهیر یزد

چهره های مشهور یزد را در عرصه علم و دانش و فرهنگ ایرانی میتوان یافت که بعضی از آنها عبارتند از:

  • وحشی بافقی (شاعر بزرگ)
  • میبدی یزدی (مفسر قرآن)
  • شهید صدوقی
  • فرخی یزدی (شاعر و مشروطه خواه)
  • محمدعلی اسلامی ندوشن (استاد ادبیات)
  • مهدی آذری یزدی (نویسنده)
  • دکتر علی محمد کاردان (چهره ماندگار تعلیم و تربیت)
  • دکتر علی اصغر دادبه (چهره ماندگار ادبیات، فلسفه و عرفان)
  • دکتر رضا داوری اردکانی (چهره ماندگار فلسفه)
  • دکتر سید محمد خاتمی (پنجمین رییس جمهور ایران)