سفر به یزد در اقلیم دوچرخه سواران. قسمت سوم

20 فروردین 1398
1 دقیقه خواندن

 

محتوا با دیدن جاذبه ای دیگر در یک سفر لذت بخش به یزد آغاز شد. در بخش سوم از سفر، موزه زیبای آیینه و روشنایی انتخاب گردید. نگاهی مختصر در تعریف این موزه داشتیم و سپس به تاریخچه و سبک معماری در موزه پرداختیم. در انتهای محتوا از موارد بازدیدی داخل موزه مواردی ذکر گردید.

سفر به یزد و تماشای موزه آیینه و روشنایی در واقع به دیدار از اولین موزه تخصصی نور ایران می پردازیم.

معنای تقدس و پاکی را در شهر دارالعباده، دومین شهر تاریخی جهان در سفر به یزد علناً مشاهده خواهید نمود.

ریسمان نامرئی جاذبه های گردشگری، در سفر به یزد همچنان پاهای شما را میخکوب نموده و باز هم قدرت دل کندن از شهری که عروس کویر می نامند، را نمی یابید.

هنوز مراکز زیادی جهت گردشگری در یزد وجود دارد که شما را هیجان زده نماید. بنابراین با اعتمادی کامل خود را در این بازدید دلگشا و تاریخی به آژانس گردشگری پرستو سیر بسپارید و در این تور داخلی همراه با پرستو سیر به تماشای پدیده ای دیگر از جاذبه های زیبای یزد بپردازید. اما امروز در بخش سوم از سفر به یزد، قصد دیدار از عمارت زیبای قصر آیینه را داریم.

شناختی گذرا از موزه آیینه و روشنایی در سفر به یزد

اصولاً کوشک ساختمانی بزرگ در قلب یک باغ را می نامند. موزه آیینه و روشنایی که آن را عمارت قصر آیینه نیز می نامند، دقیقاً کوشکی در میان باغی دلگشا و زیبا است. با حیاطی گسترده و استخری در وسط حیاط رو به ساختمان موزه. در سرتاسر عمارت نشان از اتاق هایی می یابیم که با زیباترین نوع گچبری و حتی آیینه کاری در عمارت قصر آیینه مزین شده و در نمایی رو به استخر باغ رو نمایی می کند.

نواحی شاه نشین، اتاق خواب ها و راهرو های تو در تو در عمارت موزه مشهود است. حتی می توان از تزئینات زیبا و چشم نواز حوضخانه آن ساعتها قلمفرسایی نمود.

براستی با دیدن این همه هنر و اعجاب در سفر به یزد، برای زمانی انسان از خود بیخود شده و به سرزمین کشورش می بالد. سفر به یزد، سفری هیجان انگیز به شهری که از مواهب و شاهکار های بسیاری برخوردار است.

در هر صورت موزه آیینه و روشنایی را که حکایتی به قلمرو تاریخ از روشنایی و نور نقل می کند، در خیابان آیت الله کاشانی یزد می توانید، بیابید.

تاریخچه عمارت قصر آیینه در سفر به یزد

در سفر به یزد و با دقت به پیشینه موزه در می یابیم که ابتدا ساختمان موزه تنها به عنوان مهمانسرایی خصوصی مورد استفاده قرار می گرفت. ساختمان مذکور در سال 1320 توسط شخصی به نام صراف زاده بنا گردید. آنگاه پس از انقلاب اسلامی خانه صراف زاده مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل گردید. سپس بعد از انجام تغییرات اصلی در مکان مهمانسرا، در سال 1377 سرانجام ساختمان به کاربری موزه تغییر مسیر داد. و پس از این موضوع در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

موزه آیینه و روشنایی با زیر بنای 837 متر مربع در حیاط و باغی به گستره 8174 متر مربع قرار دارد.

معماری موزه آیینه و روشنایی در سفر به یزد

شاهکاری از هنر معماری را در تلفیقی از سبک سنتی ایرانی و اروپایی توسط هنرمندان ایران  زمین در موزه مشاهده می شود. تصاویر نقاشی شده بر دیوارهای قصر، ظرافت هنر گچبری و … از مواردی است که  در نگاه اولیه چشمها را مسحور خود می نماید.