معرفی استان زنجان

15 مهر 1396
1 دقیقه خواندن

 آشنایی با استان زنجان  که یکی از پر طرفدارترین و محبوب ترین شهرها برای برگزاری تورهای داخلی میباشد موضوع مورد بحث ما در این مقاله میباشد.در ادامه با آژانش گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

آشنایی با استان زنجان

تقسیمات کشوری 

استان زنجان در حدود ۲۱۷7۷۳ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۱/۲ درصد از مساحت ایران را دربرگرفته است، این استان در شمال غرب ایران قرار گرفته و از شمال با استان اردبیل و آذربایجان شرقی، از شمال شرق با استان گیلان، از شرق با استان قزوین، از غرب با استان کردستان، و از شمال غربی با استان آذربایجان غربی هم جوار میباشد

. استان زنجان از ۷ شهرستان ، ۱۶ بخش ، ۱۸ شهر و ۴۶ دهستان تشکیل شده است .

 

 

شهرستان های زنجان 

آشنایی با استان زنجان

  • زنجان
  • خزم دره
  • ابهر
  • ماه نشان
  • قیدار
  • آب پر 
  • زرین آباد

استان زنجان بخاطر شهرها و مراکز سیاحتی بسیاری که دارد همواره بین گردشگران محبوب بوده و تور زنجان به عنوان یکی از مقاصد محبوب تور داخلی مورد توجه قرار داشته است . 

 

 

 

جمعيت استان زنجان 

طبق آخرین سرشماری عمومی در سال ۱۳۸۵ استان زنجان ۹۶۴۶۰ نفر جمعیت داشته و بر اساس برآورد انجام شده جمعیت این استان تا سال 1392 قریب به 1000000 نفر میباشد .

( ۵5 درصد جمعیت شهری و ۴5 درصد جمعیت روستایی ) که ۲۰ درصد در بخش صنعت و 30  درصد در بخش خدمات و ۲۶.۹ درصد در بخش کشاورزی فعال میباشند. لازم به یادآوری ست که نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت استان باسواد می باشند.

راههای استان زنجان 

طول راههای اصلی استان زنجان  ۱۳۹ کیلومتر است و طول راههای روستایی این استان 317 کیلومتر میباشد .

این استان از طریق شبکه بزرگراهی تهران – تبریز به تهران وصل میشود، فاصله شهر زنجان تا تهران از طریقی مسیر زمینی ۳۲۵ کیلومتر است. خط آهن سراسری تهران – تبریز از میان این استان عبور میکند. 

علاوه بر راه های ارتباطی ذکر شده شهر زنجان دارای فرودگاه برای پروازهای داخلی میباشد.

این بدین معناست که شما میتوانید با تهیه بلیت هواپیما   شهر سفر کرده و زیبایی های آن لذت ببرید. برای تهیه بلیت هواپیمای داخلی میتوانید به شرکت های رایه دهنده خدمات گردشگری مراجعه کنید.

خرید بلیت هواپیمای داخلی

 

آب وهوا وطبيعت زنجان

استان زنجان دارای دو منطقه کوهستانی با قلل مرتفع در شمال و جلگه ای عمدتاً در جنوب دارای آب و هوای متنوع چون آب و هوای صحرایی و مدیترانه ای است که در کل می توان آن را اقلیم معتدل کوهستانی هم نام برد.

از خصوصیات آب و هوای آن گرمای زیاد مناطق جلگه ای در تابستان و معتدل در زمستان و نیز مناطق کوهستانی با سرمای زیاد در زمستان و اعتدال در تابستان میباشد که این شرایط جوی موجبات برگزاری تور داخلی را برای گردشگران فراهم می آورد.

متوسط بارندگی در سال به ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر گزارش شده است.

هواپیمایی ماهان

قیمت بلیط داخلی ماهان