جاذبه های گردشگری تور بوشهر

5 بهمن 1398
1 دقیقه خواندن

شهر بوشهر در جنوب غربی کشور ایران قرار دارد و مرکز آن بندر بوشهر است. یکی از نام‌های این بندر زیبا، که در گذشته اسم‌های متعددی داشته “ریشهر” است که به حتم بوشهر شکل تغییر یافته‌ی همین نام است.

قدمت بوشهر به دوران ساسانیان برمی‌گردد. این شهر قدیمی به دلیل داشتن سواحل زیبا و جاذبه‌های فراوان، مقصدی بی‌نظیر برای بیشتر گردشگران داخلی و خارجی است. البته به دلیل داشتن آب و هوای بسیار گرم این شهر، گردشگران عمدتا فصل‌های بهار، پاییز و زمستان را برای سفر خود انتخاب می‌کنند.

برای رزرو تور بوشهر شما می‌توانید از هواپیما، اتوبوس، خودرو شخصی یا قطار به عنوان وسیله نقلیه سفرتان استفاده کنید. البته باید به این موضوع توجه کنید که امکان خرید بلیط قطار مستقیم به بوشهر وجود ندارد به همین دلیل شما باید بلیط قطارتان را به مقصد شیراز یا بندر عباس رزرو کنید و از آنجا با اتوبوس به بوشهر بروید.

برای ورود به شهر می‌توان از ورودی اصلی آن که برج آزادی است، وارد این بندر زیبا شوید. البته خوب است بدانید که شهر از چهار جهت دارای ورودی است و برج آزادی که در جنوب شهر واقع شده، از مشهورترین ورودی‌های این شهر است.

بافت کهن بوشهر

بافت قدیمی بوشهر در گذشته با معماری خاص با کوچه‌های باریک و پر پیچ و خم به منظور کاهش گرما، رطوبت هوا و همچنین امنیت رهگذران ساخته شده است. کوچه‌های باریک و ساختمان‌های بلند در دو طرف آن باعث شده که در طول گرما، مسیر کوچه سایه داشته باشد و از آفتاب سوزان در امان بماند. باریک بودن کوچه‌ها باعث می‌شود هوا همیشه در آن جریان داشته باشد و به همین خاطر رطوبت رطوبت کاهش پیدا کند. به‌دلیل ناامن بودن شهر بوشهر در زمان‌های گذشته، کوچه‌ها را پر پیچ و خم می‌ساختند تا هر تازه واردیا نابلدی نتواند به راحتی راهش را پیدا کند. اما نکته جالب این است که تمامی کوچه‌ها در انتها به میدان اصلی شهر ختم می‌شوند.

جاذبه‌های دیدنی در تور بوشهر

بوشهر علاوه بر ساحل زیبایی که دارد، دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی است که هر گردشگر، باید بازدید از این جاذبه‌های فوق‌العاده را در برنامه‌ی بازدید و تور بوشهر خود قرار دهد که تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • عمارت گلشن
 • بازار سنتی
 • بافت قدیم بوشهر
 • عمارت دهدشتی
 • مدرسه سعادت
 • موزه رئیسعلی دلواری
 • عمارت ملک
 • موزه مردم شناسی
 • گورستان مهاجمان انگلیسی
 • بوستان ساحلی دلوار
 • گنبد نمکی جاشک
 • بندر سیراف
 • ساحل بنود عسلویه

بازدید از جاذبه‌ها

در هر سفر قطعا دیدن بازار و محله‌ی قدیمی آن شهر برای گردشگران در الویت است. بازدید از بافت قدیمی بوشهر حس متفاوت‌تری را به نسبت تمام محله‌های قدیمی که تا به امروز دیده‌اید، در شما ایجاد می‌کند.

موزه مردم‌شناسی

موزه مردم‌شناسی در هر شهر بیانگر تمام آداب و رسوم یک منطقه است. در تور بوشهر می‌توانید با بازدید از موزه با یک تیر دو نشان بزنید چون ساختمانی که موزه در آن واقع شده، خود یکی از جاذبه‌های بوشهر است. این ساختمان در گذشته مربوط به بلدیه (شهرداری) بوده است.

عمارت دهدشتی

این عمارت توسط تاجری با همین نام بنا شده است. در ساخت این بنای زیبا از مصالحی چون ساج، چوب صندل، مرجان و صدف استفاده کردند.

موزه رئیسعلی دلواری

قطعا نام رئیسعلی دلواری برای هیچ شنونده‌ای ناآشنا نیست. در تور بوشهر، شما این فرصت را دارید که از اسلحه‌ها، سوگندنامه‌ها، تندیس‌ها، سند مبارزه‌ها و وصیت‌نامه‌های رئیسعلی و یارانش دیدن کنید. همان‌طور که دلاوری‌ها و شجاعت‌های این دلیر تنگستان در ذهن ایرانی‌ها جای دارد و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود، بنای موزه هم در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

گورستان مهاجمان انگلیسی

در این گورستان شما می‌توانید سنگ قبرهای افسران و سربازان انگلیسی کشته شده در نبردهای رو‌‌‌در‌رو با رئیسعلی و یارانش را ببینید و بیش از پیش به دلاوری‌های سردار تنگستان پی ببرید.

گنبد نمکی جاشک

در تور بوشهر بازدید از گنبد نمکی جاشک (Jashak) را فراموش نکنید. این گنبد و غار نمکی در انتهای سلسله جبال زاگرس قراردارند. در این منطقه زیبا شما می‌توانید دریاچه، غار، آبشار و قندیل‌های نمکی را نظاره‌گر باشید.

خوشمزه‌های سفر به بوشهر

در سفر به بوشهر از خوردن خوراکی‌های خوشمزه این شهر غافل نشوید. میگو و ماهی تازه‌ی طعم‌دار شده با ادویه‌های خاص جنوبی، خرمای کبکاب که البته این خرما در آبان برداشت می‌شود، پنیر نخل، این پنیر خوشمزه گران قیمت را بوشهری‌ها از قسمت پایین و درونی نخل‌ها به ویژه نخل‌های پیر بیرون می‌آورند که طعمی شیرین دارد. حلوا پسکی، ترشی انبه، خرما خارک و … چیزهایی هستند که تور بوشهر را با چاشنی خود لذت‌بخش‌تر می‌کنند.

تور بوشهر پرستو سیر

شما هر روز طلوع و غروب خورشید را بر خلیج همیشه فارس،  از این بندر نظاره‌گر هستید و خستگی یک روز شلوغ را با قدم زدن در کنار ساحل بی‌نظیر بندر از تن بیرون می‌کنید. با خرید تور بوشهر شما سفری به یادماندنی و تکرار نشدنی را در دفترچه‌ی خاطراتتان ثبت می‌کنید.