سال 2018 ایران ثبت جهانی ندارد

16 آذر 1396
1 دقیقه خواندن

از دست رفتن فرصت ثبت میراث جهانی برای ایران

در حالی که سازمان میراث فرهنگی که باید در ماه مارچ ۲۰۱۷ پرونده‌های مورد نظر خود را برای ثبت در فهرست جهانی میراث ناملموس سال ۲۰۱۸ یونسکو را آماده کرده و به کمیته مورد نظر در این سازمان ارائه می‌داد، هنوز هیچ پرونده‌ای برای بررسی به یونسکو نفرستاده است. این در حالی است که ایران با سایر کشورها موضوعات مشترک زیادی داشت و می‌توانست در حوزه میراث ناملموس پرونده چند ملیتی تهیه کند.

ایران از ثبت جهانی باز ماند

پرونده‌های چند ملیتی محدودیتی برای درج در فهرست جهانی ندارند و ایران می‌توانست درباره فرهنگ‌های مشترک بین دو یا چند کشور پرونده‌ای تهیه کند، اما در حوزه پرونده‌های ملی تنها می‌تواند هر یک سال و نیم یک پرونده را وارد فهرست جهانی کند که چون امسال پرونده چوگان به صورت ملی ثبت می‌شود، امکان ثبت پرونده ملی برای سال ۲۰۱۸ وجود ندارد.

در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو برای سال ۲۰۱۸ آذربایجان، قزاقستان و ترکیه پرونده Dede Qorqud را ثبت می‌کنند.

اکنون مسئولان معاونت میراث فرهنگی و دفتر ثبت آثار فرهنگی و تاریخی سازمان میراث فرهنگی در اجلاس میراث جهانی میراث ناملموس ۲۰۱۷ که در کره جنوبی برگزار می‌شود، حضور دارند تا از پرونده‌های چوگان که به صورت پرونده ملی ارائه شد و کمانچه که به صورت پرونده چند ملیتی با جمهوری آذربایجان تهیه شده، برای ثبت جهانی دفاع کنند. آن‌ها تا ماه مارچ ۲۰۱۸ فرصت دارند تا پرونده میراث ناملموس ایران را برای ثبت در فهرست میراث جهانی سال ۲۰۱۹ ارائه کنند.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با ما همراه باشید.