موانع پیشرفت صنعت گردشگری ایران

29 شهریور 1396
0 دقیقه خواندن

موانع اقتصادی و فرهنگی صنعت گردشگری

امروزه گردشگری از مهمترین صنایع دنیا است که متاسفانه به صنعت گردشگری ایران چندان توجهی نشده است. کشورهایی که دارای مکان های جذاب گردشگری هستند تلاش میکنند تا بیشترین توریست را جذب کنند و به گونه ای که صنعت توریسم در برخی کشورها تبدیل به درآمد اصلی اقتصادی آن کشورها شده است.در ادامه این مطلب با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشدصنعت گردشگری ایران

راهکار هایی برای شکوفایی صنعت گردشگری ایران

برای شکوفایی این صنعت لازم است دید مسئولان در مورد آن تغییر کند. در این صنعت برخی موارد سختگیری وجود دارد که بستگی دیدگاه مردم جامعه و مسئولان صنعت دارد.توریست هایی که به ایران می آیند را میتوان با کاهش سخت گیری ها و مهمان نوازی جذب ایران کرد و باعث رونق این صنعت شد.
در ایران برنامه ریزی دقیقی که برای از پایه برای توریست باشد نداریم و در این بین فقط اصفهان و شیراز امکاناتی تا حدودی قابل برای پذیرایی از گردشگران دارند. هتل های موجود و امکاناتی از این قبیل که پایه و اساس این صنعت هستند همگی فرسوده هستند.تعداد هتل 5 ستاره هایی که از اول انقلاب تا زمان فعلی در ایران ساخته شده اند شاید به سختی به تعداد انگشتان دست برسند. کاملا آشکار است فقدان چنین ساختارهایی بر انتخاب گردشگر برای انتخاب ایران بعنوان مقصد گردشگری تاثیر بگذارد.در هر حال گردشگر برای سفر خارجی مکان های مختلف را مقایسه کرده و جایی را انتخاب میکند که امکانات بهتری ارایه دهد.


برای از بین بردن این محدودیت ها باید دیدی وسیع تر ارایه کرد. روشنگری و دید وسیع باعث جذب مخاطب بین المللی خواهد شد. به عبارت دیگر فقط با صحبت و مذاکره نمیشود به نتیجه مطلوب رسید بلکه نیاز است که حرکت هایی در عمل در این راه انجام شود .

تاثیر گردشگری سلامت بر کل صنعت گردشگری

از سوی دیگر باید امکانات سلامتی برای صنعت گردشگریمان خلق کنیم چرا که در کشور ما پزشک خوب بسیار کم است.شاید از این طریق بتوان تا حد زیادی کاستی ها را پوشش داد. برای گسترش دادن گردشگری سلامت عزمی راسخ و استوار نیاز است. باید بیمارستان و مکان های اقامتی با کیفیت مطلوب برای مسافران خارجی ایجاد کرد. بطور خلاصه باید کاری کنیم هزینه های آن ها کاهش پیدا کند . از آنجایی که در این چند سال ارزش پولی ما خیلی کاهش پیدا کرده برای بسیاری از گردشگران خارجی از نظر مالی بسیار به صرفه است که برای درمان به ایران بیایند. در این اوضاع افزودن امکانات رفاهی باعث افزایش استقبال از ایران میشود  زیرا از نظر امنیتی ایران جزو امن ترین کشورهای منطقه میباشد.

نتیجه گیری

اگر چنین نقص ها و کاستی هایی از بین برود ایران میتواند از نظر گردشگری در آمدی معادل در آمد نفتی داشته باشد و اگر هردوی این دو کنارهم قرار بگیرند میتوان به اقتصاد ایران بیشتر امیدوار بود.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با همراه باشید.