غیر قانونی بودن فعالیت های اینترنتی گردشگری

17 دی 1396
1 دقیقه خواندن
کسب و کار اینترنتی

مطابق باگزارشی  که از آقای کامران عسگری از فعالان حوزه گردشگری جمع آوری شده است ایشان اعلام داشته اند که: همه کسانی که دست‌اندرکار صنعت گردشگری باشند بر این موضوع واقف شده‌اند که دیگر همه چیز به صورت آنلاین در این صنعت خرید و فروش می‌شود و باید آژانس‌های مسافرتی نیز به سیستم فروش آنلاین متصل شوند. ولی تا زمانی که دست آژانس‌ها در فروش چارتر باز باشد مردم به آن‌ها نیاز دارند شاید الان ۱۰ درصد بلیت‌ها آنلاین است به‌صورت حتم این تعداد در آینده زیادتر می‌شود.

عسگری بیان کرد: ما اکنون ۵۰۰ هزار نفر کاربر ثبت شده داریم و در کانال‌های خود در فضای مجازی نیز ۱۵۰ هزار نفر عضو هستند. اپلیکیشن موبایلی ما نیز یک میلیون بار دانلود شده است. وظیفه ماست که در انتقال به سمت خرید آنلاین کار کنیم اما مجوزها برای ما منع قانونی ایجاد می‌کند. ما چون آژانس مسافرتی نیستیم این مشکلات را داریم. به ما می‌گویند که باید مجوز بند (ب) را داشته باشید در صورتی که ما مستقیما تور نمی‌فروشیم بلکه با آژانس‌هایی کار می‌کنیم که آن‌ها از سازمان میراث فرهنگی مجوز فعالیت دارند و تور آنهاست که روی سایت ما قرار می‌گیرد. ما فکر می‌کردیم در این باره نماد T که سازمان میراث فرهنگی مسئول آن بود مشکل ما را حل می‌کند اما گفتند که باید نماد E را از مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز داشته باشید.

عسگری با بیان اینکه بخشی از فعالیت‌های کسب و کار اینترنتی ما در حوزه انتشار سفرنامه است گفت: سفرنامه به کسب اطلاعات درباره مقصد به گردشگران کمک زیادی می‌کند و افراد معمولا این سفرنامه‌ها را می‌خوانند به همین دلیل قصد داریم تا مسابقه ای برگزار کرده و از همه فعالان گردشگری دعوت کنیم که در آن شرکت کنند. در آن مسابقه و همایش تفاوت‌هایی که در انتشار سفرنامه‌ها بوجود می‌آید را تشریح می‌کنیم. غیر از سفرنامه نقد و بررسی هتلها را نیز داریم در این بخش مردم وقتی به هتل مراجعه می‌کنند درباره آن نظرشان را می‌نویسند و دیگران را درباره خدماتی که هتل داده آگاه می‌کنند. این بخش با استقبال زیادی رو به روست و ما توانسته ایم که نظرات زیادی را ثبت کنیم.

وی افزود: مردم در بخش نقد و بررسی هتل‌ها بسیار فعال هستند و ما وقتی از آن‌ها می‌خواهیم که واچر هتل را آپلود کنند متوجه می‌شویم کسانی هستند که از سایت ما خرید کرده‌اند. هفته پیش کامنت‌هایی که ثبت شده از مرز صدهزار کامنت عبور کرده است. اکنون گزارش تخلف را نیز داریم به  این معنا که وقتی آژانسی قیمت واقعی را در سایت وارد نکند به دلیل اعتبار سایت آن آژانس را حذف می‌کنیم حتی خودمان به عنوان مسافر با آژانس تماس گرفته و موارد را رصد می‌کنیم تا جایی که اگر ۴ بار خطا کنند با آن‌ها برخورد می‌شود.

این فعال گردشگری بیان کرد: خودمان مستقیما تور نمی‌فروشیم و این تفاوت در کار ما و کار دیگران وجود دارد که آژانس‌ها تورشان را می‌فروشند اما سایت‌های دیگر تور آژانس خودشان را می‌فروشند. یعنی اینکه اگر صنف زیر و رو شود باز ما هستیم که آژانس با مراجعه به آن بتواند تور خود را بفروشد چون ما وارد فضای رقابت با کسی نمی‌شویم به نظرم باید سازمان میراث فرهنگی و یا توسعه تجارت اتفاقا این فرصت را به کسب و کارهای اینترنتی بدهد که فعالیت کنند. چون دیگر همه به سمت خرید آنلاین می‌روند. اگر به سیستم رزرو آژانس‌ها متصل شویم اتفاق بزرگ‌تری در حوزه کسب و کار اینترنتی بوجود می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه هنوز کسی نتوانسته در حوزه کسب و کار اینترنتی تور کامل را اجرا و بفروشد افزود: این اقدام به هماهنگی‌های زیادی نیاز دارد.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با ما همراه باشید.