دیدنی های اصفهان

2 اسفند 1395
0 دقیقه خواندن

دیدنی های اصفهان

اصفهان شهری پر از اعجاب و هیجان و شگفت انگیز است ، چه قدر با دیدنی های اصفهان آشنا هستید و چه چیز هایی راجع به اصفهان میدانید . در این مقاله مروری کلی برا محبوب ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری اصفهان خواهیم داشت.

اصفهان به عنوان یکی از نخستین اولویت های گردشگری برای برگزاری تور داخلی محسوب می شود. موضوع مهم انتخاب مناسب برای تور اصفهان از میان مجریان تور داخلی ، متناسب با سرویس دهی و خدمات است.

عمارت قصر چهلستون اصفهان

عمارت قصر چهلستون به سال ۱۰۵۷ هـ. ق در روزگار شاه عباس اول بنا گردید، عمارت چهلستون دارای ایوانی بلند با ۱۸ ستون و تالار آیینه و اطاق هایی در شمال و جنوب است. در این مجموعه انواع گچبری ها، نقاشی‌ها و آیینه کاریها، خاتمکاری و منبت کاریهای بی نظیر به کار برده شده، استخری بزرگ در مقابل این عمارت قرار دارد که تصویر کاخ چهلستون در آب آن منعکس می‌شود که توجه بیشتر گردشگران تور های داخلی را به خود جلب می کند.

 تالار مرکزی کاخ چهلستون سقفی بلند و فضایی وسیع دارد که بر دیوارهای آن شش مجلس شاهانه نقاشی شده است.

  1. مجلس اول پذیرایی شاه عباس اول از ولی محمد خان پادشاه ترکستان.
  2. مجلس دوم، بزم شاه طهماسب اول از همایون پادشاه هندوستان.
  3. مجلس سوم، جنگ شاه عباس با ازبکها.
  4. مجلس چهارم، پذیرایی شاه عباس دوم از پادشاه ترکستان.
  5. مجلس پنجم، منظرهای از نبرد شاه اسماعیل اول با عثمانی‌ها در جنگ چالدران.
  6. مجلس ششم، تصویری از جنگ نادرشاه افشار در کرنال هندوستان.

علاوه بر این مجالس نقاشی‌های دیگری هم از روزگار صفوی تا قاجار در اطاقهای دیگر به چشم می‌خورد.

دیدنی های اصفهان چهل ستون

کلیسای وانگ اصفهان

 بعد از کوچ بزرگ ارامنه به دستور شاه عباس از شمال غرب ایران به اصفهان در سال ۱۶۰۵ هـ. ق و اسکان آنها در سواحل جنوبی زاینده رود، در منطقه‌ای که امروزه به نام جلفا نامیده می‌شود شروع به ساختن محل زندگی کردند و در مرحله اول کلیساها را بنا کردند که از این میان کلیسای وانک اولین مکان مذهبی بود که بنا کردند.

پنجاه سال بعد از بنای اولیه و به خواست خلیفه ارامنه ساختمان جدید بر جای آن بنا شد که ۹ سال به طول انجامید و در سال ۱۶۶۴ میلادی در زمان شاه عباس دوم به پایان رسید. دیوارها و قسمتهای داخلی کلیسای وانک با نقاشیهای رنگ و روغن و آب طلا به سبک نقاشیهای ایتالیایی زینت شده و سایر تزیینات آن به سبک ایرانی است از جمله برج ناقوس که رو به روی درب اصلی کلیسا قرار گرفته و در سنگ بنای آن شاه سلطان حسین آمده است.

کلیسای وانک اصفهان

مسجد جامع سلجوقی

 از دیگر دیدنی های اصفهان، مسجد جامع اصفهان شامل بناهای متعددی است که از سبک های مختلف معماری ایرانی بعد از اسلام برخوردار است، از جمله گنبد خواجه نظام الملک، گنبد تاج الملک، صحن چهار ایوانی، مدرسه مظفری، صفه های کوچک دیلمی، محراب الجایتو، شبستان‌ها و … که در فضایی به ابعاد ۱۷۰ متر مربع بنا شده اند. از این میان چشمگیرترین آثار آن متعلق به روزگار سلجوفی است.

از مهمترین شاهکارهای مسجد خدابنده به سال ۷۱۰ هجری ساخته شده، این محراب با کتیبه‌های متعدد و تزیینات با نقوش گیاهی و هندسی، از بهترین نمونه‌های محرابهای گچ بری شده در جهان می‌باشد.

مسجد جامع سلجوقی

پل تاریخی سی و سه پل

سی و سه پل به دلیل تعداد دهنه‌های آن که در حدود ۳۳ چشمه است به این نام معروف است. سی و سه پل که از شاهکارهای روزگار شاه عباس اول می‌باشد تحت نظارت و هزینه سردار معروف او الله وردی خان بنا شده است.

این پل به نامهای سی و سه پل، الله وردی خان، سی و سه چشمه و زاینده رود معروف است و طولانی‌ترین پل بر روی زاینده رود می‌باشد. روی پل از دو طرف مسیر عبور، دارای دیوارها و حجره‌هایی است که فضایی زیبا و استراحتگاه مناسبی برای مسافران و کسانی که دقایقی از جنجال شهر به آن پناه برده‌اند ایجاد کرده است، شهر اصفهان دارای پل‌های متعدد دیگریست که از روزگار ساسانی تا به امروز ساخته شده است.

پلهای شهرستان، مارنان، پل فلزی، پل چوبی، پل چوم و پلی که به تازگی ساخته شده است اضافه بر این نزدیک به بیست پل دیگر خارج از شهر اصفهان دو سوی رودخانه زاینده رود را به هم متصل می‌کند.

تور اصفهان 

دیدنی های اصفهان

 پل خواجو

پل خواجو که بنیاد اولیه‌اش در اواخر تیموری وجود داشته در سال ۱۰۶۰ هجری به شکل امروزی خود در زمان شاه عباس دوم ساخته شد. طول پل خواجو ۱۳۲/۵ متروعرض آن ۱۲ متر می‌باشد و غرفه‌های آن با تزیینات کاشیکاری و نقاشی پوشیده شده است.

نام این پل در کتب دوره صفوی با پل شاهی بوده و به مناسبت مجاورت با محله خواجو به پل خواجو معروف شده است، برای اقامت موقت شاهان و خانواده صفوی ساختمان مخصوص به نام بیگلر بیگی بنا شده که هم اکنون نیز وجود دارد و اتاقهایش دارای تزیینات، کاشیکاری و نقاشی است.

این پل به دلیل معماری و مهندسی خاص که در تقسیم و محاسبه آب رودخانه زاینده رود داشته حائز اهمیت است، طراحی و مهندسی این پل زیبا به عهده شیخ بهایی بوده که توانسته برای اولین بار آب زاینده رود را محاسبه و تقسیم کند.

بی شک اصفهان با همه دیدنی های منحصر به فرد و خارق العاده میتواند نظر هر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جلب کند. از این رو به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیا شناخته می شود. از این رو میتوانید اصفهان را به عنوان یکی از اهداف گردشگری خود انتخاب کنید

تور داخلی 
تور اصفهان 

راه های ارتباطی اصفهان شامل خطوط ارتباطی بین جاده ای ، راه آهن و فرودگاه می باشد .از این رو دسترسی به این شهر  از راه های گوناگونی دارد . میتوانید با تهیه بلیت هواپیما از آژانس گردشگری پرستو سیر از این شهر دیدن کنید

بلیت هواپیمای داخلی