معرفی شهرستان خوانسار

3 اسفند 1395
1 دقیقه خواندن

جاذبه های شهرستان خوانسار

در دنباله مقالات معرفی استان اصفهان به  جاذبه های شهرستان خوانسار خواهیم پرداخت و جاذبه های این شهر را معرفی خواهیم کرد. شهر خوانسار میتواند با توجه به جاذبه های منحصر به فردی که دارد به عنوان یکی از مقاصد گردشگری استان اصفهان معرفی شده و در برنامه ریزی های تور داخلی برای گردشگران داخلی و همچنین تور خارجی  برنامه ریزی شود.

با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

جغرافیای شهرستان خوانسار

شهرستان خوانسار از غربی‌ترین شهرستان های استان اصفهان است که در منطقه ای کوهستانی در ارتفاعات زاگرس مرکزی قرار گرفته و در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد که از شمال با شهرستان گلپایگان، از جنوب با شهرستان داران و از جنوب غرب با شهرستان فریدون شهر همجوار می‌باشد.

پیشینه تاریخی خوانسار از دیرباز با نام‌هایی چون (خانی سار، خانسار، خونسار و خوانسار) نامیده شده و معانی بسیاری را ذکر کرده اند، معانی برگرفته از: (کوتاه شده خوانسالار یعنی سفره دار و مهمان نواز – برخی نیز با توجه به این که خان یعنی کند وی عسل نام خوانسار را برگرفته از محل پرورش زنبور عسل می‌دانند. خوان یعنی چشمه و چشمه سار که از واژه، کان گرفته شده است).

طبیعت شهرستان خوانسار

شهرستان خوانسار به دلیل قرار گرفتن در ناحیه‌ای کوهستانی عمدتاً از آب و هوای خنک و سردی برخوردار بوده و متوسط دمای هوا در گرمترین ماههای سال به ۳۰ درجه سانتی گراد می‌رسد.

این شهرستان از چشمه ساران (بالغ بر ۴۵۰ چشمه) و جویبارها و رودخانه‌های پر آبی برخودار بوده، چنانکه سرچشمه بعضی از رودخانه‌های پر آب در مناطق قم و اصفهان مثل زاینده رود و قمرود از این ناحیه سرچشمه می‌گیرند.

این شهرستان به دلیل دارا بودن آب فراوان و بارندگی قابل توجه از کوهستانها و مناطق و باغهای سرسبزی پوشیده شده است.  از این رو کانون مناسبی برای سفرهای تابستانی، ورزش‌های زمستانی و کشاورزی و باغداری و زنبورداری است که عسل خوانسار بهترین سوغات برای مسافرانی است، که از این شهرستان دیدن می‌کنند.

سوغاتی های شهرستان خوانسار

از دیگر سوغاتیهای خوانسارگز معروف بلداجی است که در مناطق کوهستانی خوانسار به عمل می‌آید، درگذشته صنایع دستی بسیاری در این شهر ساخته می‌شد که هنوز هم بعضی از این کارگاهها در گوشه و کنار شهرستان خوانسار به چشم می‌خورد، از مهم‌ترین آن‌ها کارگاههای عصاری، سفالگری و قالی بافی است که به نقش ویسی شهرت دارد و از جایگاه و شهرت خوبی برخوردار است.

جاذبه های شهرستان خوانسار

شهرستان خوانسار یکی از مقاصد مهمی است که در تور اصفهان بسیار مورد توجه قرار میگیرد.یکی از خدمات ارزنده آژانس گردشگری پرستو سیر خدمات فروش بلیت ماهان می باشد . با تهیه بلیط ماهان می توانید از جاذبه های شهرستان خوانسار دیدن کنید

آداب و رسوم شهرستان خوانسار

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر خوانسار مناسبتها و مراسم ملی و مذهبی در طول سال است که همه ساله گردشگران تور داخلی بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند، مراسمی چون نوروز، مراسم ویژه ماه رمضان و مراسم عزاداری محرم که با آیینهای خاصی برگزار می‌گردند از اینرو به دلیل حضور میهمانان و مسافران زیاد در ایام مختلف سال دارای هتلها و مهمانسراهای خوبی است و راههای ارتباطی مجهزی این شهر را از طریق بزرگراه و آزادراه به تهران و دیگر شهرها متصل می‌کند.

آثار تاریخی شهرستان خوانسار

شهرستان خوانسار یکی از مهمترین شهرهای تاریخی ایران است که آثار تاریخی و طبیعی فراوانی در آن وجود دارد، آثاری چون:

 • مسجد جامع و مناره (سلجوقی)
 • مسجد جامع (صفوی)
 • مدرسه مریم بیگم (صفوی)
 • منزل حبیبیها (حسینیه حبیبی‌ها)
 • تپه آریاییها (هشت هزار ساله)
 • آتشکده هیکل (ساسانی)
 • بقعه پیر بابا (قرن هفتم)
 • خانه ابهری (قاجار)
 • امامزاده سید صالح (قرن هفتم)
 • امامزاده ابوالفتوح
 • پارک سر چشمه
 • گلستان کوه

روستاها و محله‌های زیبای بیدهند، وادشت، سونقان، پایتخت و چهار باغ.

 بلیت هواپیما داخلی

بلیط هواپیمای ماهان

خدمات تور داخلی